arrow_back Makaleler

BIST50 Nedir? BIST 50 Şirketleri Hangileridir?BIST50’nin, kabaca Türkiye’de, Borsa İstanbul’da değer gören en değerli 50 şirket olduğunu söyleyebiliriz. BIST50 hisseleri aynı zamanda, BIST100 ve BIST500 içinde de yer alan hisselerdir. BIST50 endeksi 28 Aralık 1999 tarihinden itibaren listelenmeye başlamıştır. XU050 koduyla takip edilir.

Ancak BIST 50 şirketleri içinden ilk 30’u sadece BIST30’da yer alır. Borsa İstanbul’da işlem gören şirketler içinden sıralama yapılan basit bir algoritma bulunmaktadır. Bu algoritmaya göre 3 aylık dönemler içinde hisse senetleri, değerleri, işlem hacimleri ve borsadaki büyüklüklerine göre listelenir ve her 3 ayda bir sıralamaya dayalı endeksler güncellenir.

Borsa İstanbul’da sıralamaya dayalı olmayan endeksler içinde Bankacılık, havacılık, teknoloji, gıda, endüstri, madencilik gibi iş kolları ve şehirlere dayalı endeksler de bulunmaktadır. BIST30 endeksinde Türkiye’nin başlıca sektörlerinden olan Bankacılığın ağırlığı fazladır. BIST50’de ise daha homojen bir şekilde başka sektörlerin de yer aldığını görüyoruz. BIST100 ise borsanın geneli hakkında daha net bir seyir izlenebildiği için izleme endeksi haline gelmiştir. Dolayısıyla BIST50, BIST30 ile BIST100’ün arasında yer alan bir ara endekstir diyebiliriz.

BIST500’ün Aralık 2023’ten itibaren hayatımıza girmesiyle beraber BIST100 de yavaş yavaş bir ara endeks haline gelmeye başlamıştır.


BIST 50 Hisseleri Hangileridir?

BIST50 hisseleri içinde çeşitli sektörlerden şirketler bulunmaktadır. Ocak 2024 itibariyle BIST 50 hisseleri aşağıdaki gibidir, liste alfabetiktir:


1

AKBNK

AKBANK T.A.Ş.

2

ALARK

ALARKO HOLDİNG A.Ş.

3

ALFAS

ALFA SOLAR ENERJİ SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

4

ARCLK

ARÇELİK A.Ş.

5

ASELS

ASELSAN ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

6

ASTOR

ASTOR ENERJİ A.Ş.

7

BIMAS

BİM BİRLEŞİK MAĞAZALAR A.Ş.

8

BRSAN

BORUSAN BİRLEŞİK BORU FABRİKALARI SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

9

CWENE

CW ENERJİ MÜHENDİSLİK TİCARET VE SANAYİ A.Ş.

10

CANTE

ÇAN2 TERMİK A.Ş.

11

CIMSA

ÇİMSA ÇİMENTO SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

12

DOHOL

DOĞAN ŞİRKETLER GRUBU HOLDİNG A.Ş.

13

DOAS

DOĞUŞ OTOMOTİV SERVİS VE TİCARET A.Ş.

14

EKGYO

EMLAK KONUT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş.

15

ENJSA

ENERJİSA ENERJİ A.Ş.

16

ENKAI

ENKA İNŞAAT VE SANAYİ A.Ş.

17

EREGL

EREĞLİ DEMİR VE ÇELİK FABRİKALARI T.A.Ş.

18

EUPWR

EUROPOWER ENERJİ VE OTOMASYON TEKNOLOJİLERİ SANAYİ TİCARET A.Ş.

19

FROTO

FORD OTOMOTİV SANAYİ A.Ş.

20

GESAN

GİRİŞİM ELEKTRİK SANAYİ TAAHHÜT VE TİCARET A.Ş.

21

GUBRF

GÜBRE FABRİKALARI T.A.Ş.

22

SAHOL

HACI ÖMER SABANCI HOLDİNG A.Ş.

23

HEKTS

HEKTAŞ TİCARET T.A.Ş.

24

KLSER

KALESERAMİK ÇANAKKALE KALEBODUR SERAMİK SANAYİ A.Ş.

25

KRDMD

KARDEMİR KARABÜK DEMİR ÇELİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

26

KCHOL

KOÇ HOLDİNG A.Ş.

27

KONTR

KONTROLMATİK TEKNOLOJİ ENERJİ VE MÜHENDİSLİK A.Ş.

28

KOZAL

KOZA ALTIN İŞLETMELERİ A.Ş.

29

KOZAA

KOZA ANADOLU METAL MADENCİLİK İŞLETMELERİ A.Ş.

30

MGROS

MİGROS TİCARET A.Ş.

31

ODAS

ODAŞ ELEKTRİK ÜRETİM SANAYİ TİCARET A.Ş.

32

OYAKC

OYAK ÇİMENTO FABRİKALARI A.Ş.

33

PGSUS

PEGASUS HAVA TAŞIMACILIĞI A.Ş.

34

PETKM

PETKİM PETROKİMYA HOLDİNG A.Ş.

35

SASA

SASA POLYESTER SANAYİ A.Ş.

36

SMRTG

SMART GÜNEŞ ENERJİSİ TEKNOLOJİLERİ ARAŞTIRMA GELİŞTİRME ÜRETİM SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

37

TAVHL

TAV HAVALİMANLARI HOLDİNG A.Ş.

38

TKFEN

TEKFEN HOLDİNG A.Ş.

39

TOASO

TOFAŞ TÜRK OTOMOBİL FABRİKASI A.Ş.

40

TCELL

TURKCELL İLETİŞİM HİZMETLERİ A.Ş.

41

TUPRS

TÜPRAŞ-TÜRKİYE PETROL RAFİNERİLERİ A.Ş.

42

THYAO

TÜRK HAVA YOLLARI A.O.

43

TTKOM

TÜRK TELEKOMÜNİKASYON A.Ş.

44

GARAN

TÜRKİYE GARANTİ BANKASI A.Ş.

45

HALKB

TÜRKİYE HALK BANKASI A.Ş.

46

ISCTR

TÜRKİYE İŞ BANKASI A.Ş.

47

SISE

TÜRKİYE ŞİŞE VE CAM FABRİKALARI A.Ş.

48

ULKER

ÜLKER BİSKÜVİ SANAYİ A.Ş.

49

VESTL

VESTEL ELEKTRONİK SANAYİ VE TİCARET A.Ş.

50

YKBNK

YAPI VE KREDİ BANKASI A.Ş.Listenin en güncel haline KAP’ın sayfasından ulaşabilirsiniz.


BIST50 Şirketleri Güvenilir mi?


Bist 50 şirketleri, Bist 30 şirketlerine nazaran daha kapsamlı bir endekstir. Dolayısıyla manipülasyon riski Bist30’a göre fazla, Bist100’e göre azdır. Tam bir ara endeks olan Bist50 şirketleri, Türkiye’deki Borsa istanbul’da yer alan şirketler içinde en yüksek hacimli 50 şirketi bünyesinde barındırdığı için düşük riskli olarak kabul edilir.

Ancak para piyasalarında her zaman mevcut bulunan bazı riskler olduğu için, yatırım yaptığınız şirket hakkında detaylı bilgi sahibi olmalısınız. Bir şirketin Bist500’de olması tamamen güvenilmez olduğu anlamına gelmediği gibi, Bist50 içinde olması da tamamen güvenileceği anlamına gelmemektedir.

Şirketlerin güvenilirliği konusunda pek çok analiz yapabilirsiniz. Bunları Temel Analiz konusu altında inceleyebilirsiniz. Ayrıca Ekonomik Gelişmeleri Yorumlamak da size yardımcı olacaktır.

Şirketlerin bilançolarını incelemek, karlılık durumuna bakmak, yaptığı yatırımlar ve gelecekte kazanacağı ve harcayacağı para miktarını bilmek de önemlidir. FK Nedir, PD/DD Nedir ve FD/FAVÖK Nedir yazılarımız da size bu noktada yardımcı olacaktır.

Bunun da yanında her türlü sermaye piyasası araçlarında kendiniz zararlara karşı korumanız büyük önem taşımaktadır. Hedge Nedir, Nasıl Hedge Edilir yazımızdan da Hedging mekanizmaları hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.


Borsa İstanbul’daki Diğer Sıralama Endeksleri

Borsa İstanbul’da pek çok sıralama endeksi bulunmaktadır. Bu sıralama endeksleri 3 ayda bir güncellenir. Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında her çeyrek döneminde güncellenen sıralama endekslerinde yer alan şirketlerin değişip değişmediği, hangi şirketlerin değiştiği bilgisi Borsa İstanbul tarafından ilan edilerek KAP’ta yayınlanır.

Borsa İstanbul’da yer alan BIST30 endeksi, içinde en az hisse senedinin bulunduğu ve en çok işlem hacminin bulunduğu 30 şirketi listeleyen bir endekstir. BIST30 Nedir yazımızdan bu 30 şirkete ve yorumlarına ulaşabilirsiniz. Bist 30 endeksi XU030 koduyla takip edilir.

BIST30’un ardından gelen BIST50 listesi bulunur. Bunun ardından ise BIST100 şirketleri listelenir. BIST100 şirketleri hakkında detaylı bilgi edinmek isterseniz BIST100 Nedir yazımıza göz atabilirsiniz. Bist 100 hisselerinin fiyat hareketlerine XU100 koduyla bakabilirsiniz.

2023’ün Aralık ayında ilan edilen ve henüz yeni takip edilmeye başlanan BIST500 hisselerine ve bu endeksin neden eklendiğine ulaşabilmek için de BIST500 Nedir yazımıza bakmanızı öneririz. Bu taze endeksimizin takip kodu XU500’dür

Bunun da dışında yer alan ve Borsa istanbul’da işlem gören tüm hisse senetlerinin yer aldığı BIST TUM endeksi bulunmaktadır. Bist Tüm endeksi, adından da anlaşılabileceği gibi, Borsa İstanbul’da işlem gören bütün hisse senetlerini bünyesinde barındırmaktadır. Tüm hisselerin yer aldığı BISTTUM endeksini XUTUM koduyla takip edebilirsiniz.


Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dâhil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

Para piyasalarında işlem yapın ya da ücretsiz denemeye hemen başlayın!