arrow_back Makaleler

Bist 100 Nedir?

Bist 100, Borsa İstanbul’da işlem gören en değerli 100 hisse senedinin yer aldığı endekstir. Borsa İstanbul’da pek çok endeks vardır ancak bu endeksler içinde en çok takip edilen endeks Bist 100’dür. Bist 100’ün çok takip edilmesinin sebebi, temel bir endeks olması ve tüm sektörden şirketlerin en yüksek hacimlileri barındırmasıdır.

Borsa İstanbul’da sıralama bazlı olarak, Bist 30, Bist 50, Bist 100, Bist 500 ve Bist Tüm endeksleri yer alır. Bist 30 endeksinde yer alan şirketler aynı zamanda Viop’ta da değerlendirilen hisse senetleridir. Bist 50, ilk 50 şirketin yer aldığı endeks olurken, Bist 500 ise Aralık 2023’ten itibaren izlenmeye başlayan ve ilk 500 hisse senedinin yer aldığı endekstir. Bist Tüm endeksinde ise Borsa İstanbul’da pay senedi satılan ve alınan tüm hisselerin içinde yer aldığı bir endekstir.

Borsa İstanbul’da 2024 Ocak ayı itibariyle 600’ün üzerinde şirketin hisse senetleri işlem görmektedir. Bu hisse senetlerinin olduğu gibi, endekslerin de bir takip kodu vardır. Bist 100’ün takip kodu XU100 şeklindedir. Bist 30’un XU030, Tüm şirketlerin ise XUTUM’dur.

Bist Ne Demek?

Bist, Eski ismi İstanbul Menkul Değerler Borsası (İMKB) olan İstanbul borsasının resmi isminin kısaltmasıdır. BIST şeklinde yazılır ve tüm dünyada bu şekilde tanınır. Her borsanın kendine has ismi vardır. Örneğin New York teknoloji borsasının adı NASDAQ’tır. Açılımı ise “National Association of Securities Dealers Automated Quotations” şeklindedir. New York Borsası’nın ismi ise NYFE’dir. Bunun açılımı ise “New York Stock Exchange” şeklindedir. Avrupa’nın en büyük borsası olan Londra Borsası ise LSE (London Stock Exchange) ismiyle anılır.

Bu borsalarının ismi kadar kodu da bilinmelidir. Tamamı ise X ile başlamaktadır. Örneğin Borsa istanbul XIST şeklinde bilinirken, Londra Borsası da XLON’dur. Nasdaq Borsası XNAS, New York Borsası ise XNYS şeklinde uluslararası alanda işlem görürler.

Bist Nedir yazımıza da ayrıca bakabilirsiniz.

Bist 100 Endeksi

Bist 100 endeksi, 13 Haziran 2017 tarihinde 100 bin puanı geçmiştir. 27 Temmuz 2020’de ise endeksten 2 sıfır atılarak işlem görmeye devam etmiştir. Aralık 2021’de 2000 puanı, Ağustos 2022’de 3000 puanı, Ekim 2022’de 4000 puanı, Aralık 2022’de 5000 puanı geçmiştir. Mayıs 2023’te 4400 puan seviyelerine kadar düşen Bist 100 Endeksi, buradan dönerek 8500’ü test etmiştir. 2024 yılının başlangıcı itibariyle 8000 seviyesinin altında seyreden Bist 100 endeksi, 2024’te ilk kez 12 Ocak Cuma günü 8000 seviyesini kısa süreli olarak geçmiş ancak bu önemli direnç seviyesinin üstünde tutunamamıştır.

Bist 100 Endeksi, en sık takip edilen endekstir. Bunun sebebi ise her sektörden en yüksek marja sahip olan şirketlerin içinde bulunmasıdır. Bist 500 endeksi gelene kadar temel bir endeks seviyesindeyken, Bist 500’den itibaren artık ortalama bir endeks halini almıştır. Ancak Borsa istanbul’un esas seviyeleri değerlendirilirken Bist 100 endeksi önemli bir dayanak noktası olarak kabul edilmeye devam ediyor.

Bist 100 Hisseleri

Bist 100’de yer alan hisseler, işlem hacmi ve borsadaki büyüklüklerine göre sıralanırlar. Bu sebeple sıralamalar değişebilir ve endeksten çıkarılan ve endekse dahil edilen şirketler olabilir. Bu sebeple Borsa İstanbul belli bir periyotta endekslerini günceller ve değişiklikleri ilan eder.

Bist 100 Endeksinde yer alan hisse senetleri, aynı zamanda Bist 30 ve Bist 50 hisselerini de kapsamaktadır.

Özetle, Bist 30’da yer alan hisseler, aynı zamanda Bist 50, Bist 100, Bist 500 ve Bist Tüm gibi sıralama endekslerinde yer alırlar. Ancak Bist 500’de yer alan hisselerin 400 tanesi sadece Bist 500’de yer alırlar.

Daha ayrıntılı bilgi için Bist 500 yazımıza da bakabilirsiniz.

Bist 100 Hisseleri Değerli mi?

Bir hisse senedinin Bist 100’de yer alan şirketlerden birine ait olması, onun çok kazandıracağı anlamına gelmez. Bu, bu hisselerdeki hacimlerin daha yüksek olduğuyla veya şirketlerin durumlarıyla alakalıdır. Bu sebeple bir hisse senedinin hangi endekste olduğuyla alakalı olarak yatırımlarınıza yön vermeniz tavsiye edilmez.

Ancak hisse senetlerinin daha yüksek endekslerde yer alması, onların daha istikrarlı bi,r yapıya kavuşmalarına sebep olur. Bunu bir risk göstergesi olarak algılamak mümkündür. Zira hacmi düşük olan hisse senetlerinde manipülasyonlar daha sık yapılabildiği için risk faktörü artmaktadır. Bist 30’da yer alan şirketlerin hacimleri çok yüksek olduğu için daha zor manipüle edilebilen hisse senetleridir.

Bir hisse senedinin manipülasyona açık olması, manipüle edileceği anlamına da gelmemektedir. Aynı zamanda borsa, şirketlerin reel değerlerinin fiyatlandığı bir pazar olduğu için, şirket değerlerinin orta ve uzun vadeye göre göz önünde bulundurulması gerekmektedir.

Bunun yanı sıra, Bist endeksleri içinde alt endekslerde yer alan şirketlerin ticari faaliyetlerinin artması, karlılığının yükselmesi, bilançolarının ve kredi derecelerinin olumlu olması sonucunda daha yüksek endekslere taşınabileceği, yine yüksek endekslerde yer alanların da düşebileceği unutulmamalıdır. Bu sebeple alt endekslerde yer alan ancak gelecek vaadeden hisse senetlerinin de bulunabileceği de unutulmamalıdır.

Bist 100 Hisseleri Hangileridir?

Bist 100 hisseleri güncel olarak şöyledir:

AEFES

AGHOL

AHGAZ

AKBNK

AKCNS

AKFYE

AKSA

AKSEN

ALARK

ALBRK

ALFAS

ARCLK

ASELS

ASGYO

ASTOR

BERA

BIENY

BIMAS

BIOEN

BOBET

BRSAN

BRYAT

BUCIM

CANTE

CCOLA

CIMSA

CWENE

DOAS

DOHOL

ECILC

ECZYT

EGEEN

EKGYO

ENERY

ENJSA

ENKAI

EREGL

EUPWR

EUREN

FROTO

GARAN

GESAN

GUBRF

GWIND

HALKB

HEKTS

IPEKE

ISCTR

ISDMR

ISGYO

ISMEN

IZENR

IZMDC

KARSN

KAYSE

KCAER

KCHOL

KLSER

KMPUR

KONTR

KONYA

KORDS

KOZAA

KOZAL

KRDMD

MAVI

MGROS

MIATK

ODAS

OTKAR

OYAKC

PENTA

PETKM

PGSUS

QUAGR

SAHOL

SASA

SDTTR

SISE

SKBNK

SMRTG

SOKM

TATEN

TAVHL

TCELL

THYAO

TKFEN

TOASO

TSKB

TTKOM

TTRAK

TUKAS

TUPRS

ULKER

VAKBN

VESTL

YEOTK

YKBNK

YYLGD

ZOREN

Bist 100 endeksinde bulunan hisseler düzenli olarak güncellenerek Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) tarafından yayınlanmaktadır. Yayınlanan listeye diğer endekslerle beraber buradan ulaşabilirsiniz.

Bu yazının yazıldığı esnada (Ocak 2024) Bist 100’de bulunan şirketlerin listesidir. Güncel bilgi için KAP’ın sayfasına bakınız.

Bist 100 Endeksleri Ne Zaman Güncellenir?

Bist endekslerinin tamamı periyodik olarak güncellenmektedir. Ocak, Nisan, Temmuz ve Ekim aylarında yeniden listelenir. Piyasa değeri daha çok yükselen hisseler eğer ilk 100 içinde değilse ve bu süre zarfında ilk 100’e girebildiyse, bu listenin son sıralarında bulunan hisseler Bist 500’e düşer, değeri artan şirketler ise Bist 100’e yükselirler.

Aynı şekilde Bist 50 ve Bist 30 için de aynı işlemler yapılır ve yine aynı dönemde tüm liste güncellenir.

Burada ise tüm pay senetleri büyüklüğü belirlemek için dahil edilmezler. A ve B grubu varlıklar Bist100 endekslerinin hesaplanmasında kullanılır. Ancak C ve D grubunda yer alan hisseler Bist 100’e dahil edilmezler. A grubunda yer alan paylar 30 Milyon liranın üzerinde değere sahipken, B grubu hisseleri ise 10 ile 30 milyon lira arasında bulunur. 10 milyon liranın altı buraya dahil değildir.

Borsa İstanbul’daki Diğer Endeksler

Borsa istanbul’da pek çok endeks bulunmaktadır. Sıralama bazlı olan endekslerin dışında, sektörel ve bölgesel bazlı endeksler de bulunmaktadır. Örneğin İzmir firmalarının yer aldığı endekslere Bist İzmir (XSIZM) koduyla ulaşabilirsiniz. Aynı şekilde Bankacılık endekslerinde sadece bankalar bulunur ve XBANK olarak gösterilir. Bunun gibi şehirlerdeki şirketlerin endekslerine ve sektörlerin endekslerine ulaşabilirsiniz.

Aynı zamanda Yıldız pazar, ana pazar, alt pazar ve yakın izleme pazarı isimli pazarlar da bulunmaktadır. XBANA Ana pazarı XYLDZ Yıldız pazarı simgelemektedir. Eğer Bist 100’de bulunan şirketlerden Bist 30’da yer alan şirketlerin çıkarılmış halini izlemek isterseniz XYUZO endeksini takip edebilirsiniz. Burada XU030 şirketleri yoktur ve Bist 100’de yer alan geri kalan 70 şirket listelenmektedir. Dönem içinde halka arz olmuş şirketler ise XHARZ endeksi altında listelenmektedir. Bunun gibi pek çok örnek ve endeks bulunmaktadır. Yatırım yapacağınız endekse, sektöre, şehre veya diğer pek çok ayrıntıya göre izlemeniz gerektiğini düşündüğünüz endeksleri takip edebilirsiniz.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dâhil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.


Para piyasalarında işlem yapın ya da ücretsiz denemeye hemen başlayın!