VİOP

VİOP Nedir?

Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası; Borsa İstanbul A.Ş. bünyesinde işlem gören vadeli işlem ve opsiyon sözleşmelerinin alım satımının gerçekleştiği piyasadır.

Vadeli işlem sözleşmesi (futures); standartlaştırılmış miktar ve kalitedeki bir malı veya finansal göstergeyi, ileri bir tarihte, bugünden üzerinde anlaşılan fiyattan alma veya satma yükümlülüğü getiren sözleşmedir.

Vadeli İşlemler ve Opsiyon Piyasası, pay senedi, endeks, döviz, faiz, kıymetli madenler, emtia ve enerjiye dayalı sözleşmelerde işlem yapma olanağı sağlar. Küçük miktarda yatırımla kaldıraç etkisi yardımıyla büyük miktarlı pozisyon alma imkanı tanır.

VİOP hakkında merak ettiğiniz soruların yanıtlarına işlem örneklerinin paylaşıldığı "Sıkça Sorulan Sorular" bölümünden ulaşabilirsiniz.

Viop1 Viop2

İNTEGRAL YATIRIM’DA

Vadeli İşlem Piyasası Avantajları

...

Riskten Korunma

Vadeli piyasalar yatırımcılara, sözleşmeye konu olan dayanak varlığın işlem gördüğü spot piyasalarda ortaya çıkabilecek fiyat değişimine karşı ters pozisyon alarak korunma olanağı sağlar.

...

Yüksek Likidite

Vadeli piyasalar spot piyasalara göre daha düşük tutarlı yatırımla aynı miktarda dayanak varlık üzerine yatırım yapmaya olanak verdiğinden, daha geniş kitlelere yatırım yapma imkanı sağlar.

...

Kaldıraç Etkisi

Vadeli piyasalar yatırımcılara küçük miktarda yatırımla kaldıraç etkisi yardımıyla büyük miktarlı pozisyon alma ve yüksek kazanç elde etme imkanı sağlar. Kaldıraç etkisi yatırımcı için, spot piyasaya göre çok daha hızlı ve büyük miktarda zarar etme riskini de içinde barındırır.

...

Portföy Çeşitlendirmesi

Vadeli piyasalar portföy yöneticilerine, portföy çeşitlendirmesi ve dolayısıyla da riskin yayılması açısından değişik seçenekler sunar.

...

Teminatların Nemalandırılması

Takasbank'ta teminat hesaplarında tutulan Türk Lirası cinsinden işlem teminatları Takasbank tarafından nemalandırılır. Böylece ilgili teminatlar faiz kazancı elde eder.

...

Fiyat Düşüşlerinden Faydalanma

Vadeli piyasalar yatırımcılara kısa pozisyon alarak fiyat düşüşlerinden faydalanma imkanı sağlar.