arrow_back Makaleler

BIST500 Nedir?

1 Kasım 2023 tarihinden itibaren gün sonu, 22 Aralık 2023 tarihinden itibaren de eş anlı verilerle izlenmeye başlandığı ifade edilen BIST500 endeksi, Borsa İstanbul’un yeni endeksi olarak, Borsa İstanbul’un 150’nci kuruluş yıl dönümü gong töreninde Borsa İstanbul AŞ. Yönetim Kurulu Başkanı Erişah Arıcan tarafından ilan edildi.

BIST500’ün BIST100’den ne farkı var?

BIST500, temel bir endeks olarak hayatımıza girdi. BIST100’den temel bir farkı var. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın kurulduğu 1986 yılında kurulan BIST100 endeksi, o dönemde borsaya katılan ilk şirketlerin yer aldığı bir endeksti. 1996’da BIST30 endeksiyle en yüksek işlem hacmi bulunan 30 şirket bir araya toplanmış, 1999’da ise BIST50 endeksinde ilk 50 şirket bir araya toplanmıştı.

Zaman içinde halka arz edilerek borsada işlem görmeye başlayan şirketlerle doğal olarak şirket sayısı 100’ü geçti. 2023 sonu itibariyle halka arz edilen şirket sayısı 500’ü de geçince BIST500 endeksi hayatımıza girmiş oldu.

Bu durumda BIST500, Borsadaki temel endeks haline de gelmiş oldu. BIST30’un ilk 30 ve BIST50’nin ilk 50 şirket olduğu gibi, BIST100 de artık ilk 100 şirketin içinde bulunduğu bir ara endeks haline geldi.

Ancak BIST500’de geçmişe dönük olarak grafikleri izleyemiyoruz. Sadece son 1 aylık süreçte kapanış fiyatlarıyla hesaplanan 500 endeksi, 2023’ün bitmesine sadece bir hafta kala, 22 Aralık tarihinden itibaren eş anlı verilerle izlenebiliyor. Dolayısıyla BIST500’ün teknik analizlerde kullanılması için biraz zamana ihtiyaç var.

BIST500 endeksine neden ihtiyaç duyuldu?

Borsa İstanbul’daki artan şirket sayısıyla beraber yeni bir endekse ihtiyaç duyuldu. Halka arzlar devam edildikçe şirket sayısı zaman içinde 500’ün de üzerine çıkması beklenir. BIST500, en çok işlem hacmi bulunan ve “en değerli” kabul edilen ilk 500 şirketi içinde barındıracak bir endekstir.

Ancak BIST500 kurulana kadar var olan BIST100 endeksi nasıl tüm hisse senetlerini kapsamıyorsa, BIST500 de tüm hisse senetlerini kapsamayacak, sadece ilk 500 şirketi içinde barındıracaktır.

XU500 koduyla Borsa İstanbul’da işlem görmeye başlayan BIST500 endeksi ilk 500 hisseyi barındırıyor. Şirket sayısı 500’ü geçtiği için tüm hisse senetlerini hala BISTTUM endeksiyle izleyebiliyoruz.

BISTTUM endeksinin borsadaki kodu XUTUM’dur. Yani, BIST500, 1986 yılında kurulan BIST100 endeksinin yerini zamanla alması beklenirken yeni gelen ve düşük işlem hacmine sahip şirketler, eskiden olduğu gibi tüm hisse senetlerinin içinde barındığı XUTUM kodu altında işlem görmeye devam edecekler.

BIST500 Endeksinde Hangi Şirketler Var?

Bu yazının kaleme alındığı 2023’ün sonu itibariyle, BIST500 BISTTUM endeksiyle yaklaşık aynı durumdadır. Borsa istanbul’da işlem gören bütün payların işlem gördüğü BIST500, Borsaya yeni şirketlerin girmesiyle beraber şekillenecek ve gelecek yeni şirketlerin niteliklerine göre bazıları çıkarılıp, yerine bazıları girecektir.

Bu yazı zaman içinde güncelliğini yitirse de KAP’ta yer alan Bist Şirketler listelerini işlem gören senet cinslerini takip edebilirsiniz. Bu şirketler, alfabetik, endekse göre, sektöre göre veya pazara göre sıralanmış olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu liste, Borsa istanbul’un belirlediği periyotlarla düzenlenir. Özellikle pazarlar arası veya endeksler arası yer değişen şirketler olmaktadır.

Temel olarak Bist’in anlamını da açıkladığımız Bist Nedir yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Aynı zamanda İntegral Yatırım’da günlük olarak takip edilen bu değişimler Araştırma departmanı tarafından izlenerek yayınlanmaktadır.

Borsa’da yatırımcı değilseniz ve yatırım yapmak istiyorsanız veya yatırımcıysanız ve finansal okur yazarlığınıza katkı sağlamak istiyorsanız düzenli olarak gerçekleştirilen ücretsiz eğitimlerden yararlanabilirsiniz.
Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dâhil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

Çekince: Bu rapor tarafımızca doğruluğu ve güvenilirliği kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlanmış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan kurum çalışanları ile Ulukartal Holding A.Ş. ve İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Bu rapordaki her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikler, bu konularda resmi hizmet veren yetkili üçüncü kişi kurumlardan elde edilmiş olup, İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu raporda bulunan bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

Para piyasalarında işlem yapın ya da ücretsiz denemeye hemen başlayın!