arrow_back Makaleler

Borsa Anlamı Nedir? Borsa Ne Demektir?

Borsa, ticarete konu olan malların alınıp satılma işlemlerinin yapıldığı kurumsal bir piyasadır. Her ülkede farklı borsalar bulunmakta olup bu borsalarında kendine özgü kural ve özellikleri vardır. Mesela; ülkemizde faaliyette olan Borsa İstanbul ile Amerikan New York Borsası birbirinden farklı özellikler göstermektedir. Bu farklılıklar borsada işlem gören yatırım araçlarından işlem yapılma şekline kadar çeşitli şekillerde olabilir.

Borsada tahvillerden fonlara, dövizlerden emtialara kadar birçok ticari mal alınıp satılmaktadır. Borsa aslında bir piyasa yani pazar yeridir. Mesela döviz piyasası dendiğinde döviz ile ilgili işlemlerin yapıldığı ve bu alanda işlem yapmak isteyen alıcı ve satıcıların bir araya geldiği yer olarak düşünülebilinir.

Borsa denildiğinde öncelikli olarak akla gelen ise, hisse senedi, bono, tahvil gibi kıymetli kağıtlardır. Bunun sebebi ise borsaların doğuşunun hisse senetleri ile gerçeklemiş olmasıdır. 15. yüzyılda ticaretin yaygınlaşması ile ticari işlemlere ilk dahil olan poliçeleri, hisse senetleri izlemiştir. Yoğun olarak kullanılmaya başlanan hisse senetleri; işlem hacmini arttırmış, bu işlemlerin kayıt altına alınması ve daha güvenli mekanlarda gerçekleştirilmesi ihtiyacını doğurmuştur. Bu ihtiyacın sonucunda Belçika’da ilk borsa binası kurulmuş ve diğer Avrupa kentlerine yayılmıştır. 17. yüzyıla gelindiğinde ise dünyanın hemen her yerinde borsa binaları işlemeye başlamıştır.

Ülkemizde bu tarz işlemleri yapacağınız yer Borsa İstanbul’dur (BIST). Ancak Borsada direkt işlem yapılamayacağı için bazı aracı kurumlara ihtiyaç vardır. BIST, haftanın 5 iş günü çalışmaktadır. Günlük işlemler iki seans halinde gerçekleşir. Açılış ve kapanış saatleri yazın ve kışın farklılıklar göstermektedir.

Borsa Nasıl İşler?

Alıcıların, satıcıların ve ticari malların fiyatları borsada sürekli değişmektedir. Borsanın işleyişinin en basit anlatımı, ticari malların fiyatları düşükken alınması ve fiyatlarının yükseldiği durumlarda satılarak aradaki farktan kar elde edilmesi şeklindedir. Tabii bu al satlar, kısa ve uzun vadede değerlendirilmektedir. Borsada alım satım işlemleri için alıcı veya satıcı bulma görevini aracı kurumlar üstlenir.

Çeşitli temel analiz ve teknik analiz yöntemleriyle Borsa’daki fiyat hareketlerini takip eden yatırımcılar, fiyatların ucuzladığı veya artacağı zamanları kestirerek alım yapmaya çalışırlar. Ancak bu durum pek çok değişkene bağlı olduğu için Borsa’da zarar etme riski, veya uzun vadede “ters pozisyonda” kalarak kar edememe riski de daima vardır. Bu sebeple finansal okur yazarlık da uzun vadede riskleri görebilmeniz için oldukça önemlidir.

İntegral Yatırım’daki ücretsiz eğitimlerden yararlanarak piyasaların işleyişi hakkında daha fazla bilgi alabilirsiniz.

Borsa Arz Talep Ne Demektir?

Borsada işlem gören ticari mallara olan arz ve talep bu malların fiyatları üzerinde değişiklik olmasına neden olur. Ülkelerdeki ekonomik, sosyal veya toplumsal tüm olaylarda bu değişimleri tetikleyen unsurlardır. Mesela işsizlik oranlarının artması ya da azalmasından, faiz ve enflasyon oranlarının değişmesi, politik gelişmeler olması gibi birçok unsur fiyatları etkiler.

Borsa kendi içerisinde çeşitli riskler barındırmaktadır. Borsada başarılı olmak ve bazı riskleri azaltmak için bu alandaki temel kavram ve bilgilere hakim olmak oldukça önemlidir.

Borsa’da arzın yüksek, talebin ise düşük olduğu dönemlerde fiyatlar genel olarak aşağı yönlü olarak seyreder. Ancak talebin arzdan yüksek olduğu dönemlerde ise Ralli yapma olanağı bulur. Bu fiyat hareketlerinden en doğru şekilde yararlanmak ise tüm yatırımcıların yapmak istediği şeyin başında gelir.

Fakat bu arz-talep dengesi, dakikadan dakikaya bile değişebilmektedir. Zaman zaman bazı ürünlerdeki arz fazlalaşırken, başka bazı ürünlerde talep artışı yaşanmaktadır. Bu gibi durumların öncelikle neden olduğunu anlamak için Temel Analiz ilkelerine, özellikle haber takibine özen göstermek gerekir.

Piyasalarda Ekonomik Gelişmeler Nasıl Yorumlanır yazımızdan, bu konuda daha detaylı bilgi edinebilirsiniz. Ayrıca düşüşlere karşı kendinizi nasıl koruyabileceğinizi de Hedging Yöntemleri yazımızdan okuyabilirsiniz.

Borsa Yatırımı Nasıl Yapılır?

Türkiye’de Borsa hep karmaşık bir kavram olarak algılanmıştır. Oysa borsada işlem yapmanın herhangi bir ürün almaktan farkı yoktur.

Diyelim bir ev satın almak istiyoruz, alıcı olarak uygun fiyatlı bir evi, kira değerine, semtin özelliklerine, gelecekte evin değerinin artmasını sağlayacak, metro hattı, alışveriş merkezi gibi potansiyellerine bakarak satın alırız. Kısaca, gelecekte prim yapacağını düşündüğümüz, kira değeri yüksek bir ev satın almak için araştırma yaparız.

Borsa’da pay/hisse senedi satın almanın bir ev almaktan farkı olmamalıdır. Alım-satım yapacağınız şirketleri seçerken benzer şekilde karlılık, piyasa değeri, geçmiş fiyatları, yatırımları gibi verileri inceleyerek yatırım yapılmalıdır. Ayrıca ekonomik göstergeler, ekonomik takvim, ülkemizde ya da dünyada yaşanan olaylar, şirket haberleri vs. gibi birçok veri fiyatların yönüne yol verir. Bu verileri doğru analiz edebilmek, doğru yatırımı yapmanızı sağlayacaktır.

Bunun için de teknik analizin bir konusu olan Ekonomik Gelişmelerin takip edilmesi ve aynı zamanda bu gelişmeleri yorumlamak çok önemlidir. Ekonomik Gelişmelerin Yorumlanması isimli yazımızla bu gelişmelerin yeni işaret ettiğine dair daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Borsa Yorumları ve Analizleri

Bu süreç pek tabii uzmanlık gerektiren bir alan olduğundan piyasa yorumlarını, analizleri takip edebilir, ayrıca doğru ürünlerin tespiti ve profilinize uygun risk dağılımı için yatırım danışmanınızdan destek alabilirsiniz. Bir ev alırken nasıl ince eleyip sık dokuyorsanız yatırım yaparken de profilinize ve risk tercihinize uygun bir yatırım sepeti oluşturmanız gerekmektedir.

Bu noktada İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. olarak Yatırım Danışmanlığı Hizmeti ile her zaman yanınızdadır. Ayrıca devamlı olarak verdiğimiz ücretsiz eğitimlerimize de sayfanın üstündeki bağlantılardan kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu eğitimlerde uzman analistlerimiz ve eğitmenlerimize eğitim esnasında soru sorabilirsiniz. Ayrıca telefonla arayarak piyasa saatleri içinde danışmanlık alabilirsiniz.

Borsa’da yatırım yapmak istiyorsanız Hesap Aç butonundan başvurabilirsiniz. Borsa’daki hizmetlerimizi görmek isterseniz Borsa kategorimize bakabilirsiniz.


Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dâhil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

Para piyasalarında işlem yapın ya da ücretsiz denemeye hemen başlayın!