arrow_back Makaleler

Ekonomik Takvim

Ekonomik takvim, finans piyasalarında makro ekonomik gelişmelerin yakından takip edilmesi adına önem arz eden bir unsur olmaktadır.

Endeks üzerinde sınırlı etkilere neden olan ekonomik verilerin daha çok döviz çiftleri üzerinde öne çıktığı söylenebilir.
Ekonomik takvimde veriler haftalık, aylık, yıllık ve çeyreklik dönemler çerçevesinde açıklanır. Verilerin açıklanma dönemlerine göre para birimleri üzerindeki fiyatlaması takip edilir.

Ekonomik takvimde veriler önem düzeyine göre incelenir. Majör ve minör olarak ayrılan veriler kendi içlerinde ise yüksek, orta ve düşük şeklinde de sınıflandırılır.

Ekonomik Takvimde Majör ve Minör Verileri

Majör veriler içerisinde, ekonomik büyüme (GSYİH), enflasyon (TÜFE-ÜFE), Merkez bankası kararları ve işsizlik verileri dâhil olur. Minör verilere ise, tüketici güven endeksi, sanayi üretimi, konut satışları ve PMI verileri gibi datalar dâhildir. Majör veriler incelenen ülke para biriminin karnesini gösterdiği gibi döviz üzerinde de etkisi bir o kadar fazladır bu nedenle yakından takip edilir.

Veriler içerisinde yüksek, orta ve düşük sınıflandırması ise verinin para birimleri üzerindeki etkisinin derecesini belirlemektedir. Yüksek önem düzeyine sahip olması para birimi üzerinde güçlü etkileri olabileceği anlamına gelir ve bu veriler majör veriler olarak değerlendirilebilir. Majör merkez bankalarının para politikaları, faiz kararları, merkez bankaları açıklamaları, enflasyon, büyüme gibi veriler örnek gösterilebilir. Orta düzey verilerde ise sanayi üretimi, PMI verileri gibi örnek verilebilir. Bu verilerin para birimi üzerindeki etkisi sınırlı ve kısa vadeli kalması söz konusu olabilir. Düşük önem düzeyine sahip veriler ise para birimi ve enstrüman üzerinde etkisi görülmeyebilir ya da oldukça sınırlı kalabilir.

Ekonomik Takvim Beklenti Kavramı

Ekonomik takvimde diğer önemli olan bir gelişme ise beklenti ve önceki kavramlarıdır. Beklenti kavramı, verinin bir önceki değerine, analist ve ekonomistlerin tahminlerine yönelik oluşturulur. Veriye dair oluşan bu beklenti piyasa içerisinde fiyatlanır. Bu nedenle veri açıklandığında hem beklentisinden hem de önceki değerinden ne kadar sapma gösterdiği para biriminin negatif ya da pozitif yönde etkilenmesini sağlayabilecek önemli bir gelişme olmaktadır.

Ekonomik takvime örnek olarak çeyreklik dönemlerde açıklanan Türkiye GSİYH verisi söylenebilir. Bu veri Türkiye ekonomisinin performansını gösterdiğinden veri öncesinde ve sonrasında TL varlıklar üzerindeki volatilite artar. Yine ekonomik takvime diğer bir örnek ise ABD’de her ayın ilk Cuma günü açıklanan tarım dışı istihdam verisi verilebilir. Tarım dışı istihdam verisi tüm dünya tarafından yakından izlenilir ve açıklanan verinin dolar üzerindeki etkisi oldukça yüksek bir öneme sahiptir. Bu nedenle veri öncesinde ve sonrasında Doları içeren döviz çiftlerinde hareketlilik artar.

Para birimlerine doğrudan etkileyen birincil veriler merkez bankaları kararları, başkanların açıklamaları, devlet maliye politikaları, faiz kararları gibi para birimini doğrudan etkileyebilecek gelişmelerdir. Ekonomik Takvimde bu veriler önem arz eder ve önem derecesi yüksek olarak ifade edilir.Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dâhil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

Para piyasalarında işlem yapın ya da ücretsiz denemeye hemen başlayın!