Fed'in faiz artırım hikayesi 2024'te sona eriyor!

Seda YALÇINKAYA ÖZER | Aralık 13, 2023

Paylaş

ABD Merkez Bankası (Fed), beklenildiği gibi faizlerde değişikliğe gitmedi. Faiz %5,25 – 5,50 bandında sabit kaldı. Karar oy birliği ile alındı. Bu toplantı faiz kararının ne olacağından daha çok beklentilerin ne yönde değişeceği açısından önemli. Fed ekonomik projeksiyonları-medyan Fed fon oranı 2024 sonu %4.6 oldu. Bu rakam 5.1 idi. Noktasal grafiğe göre 2024 yılında 75 baz puan faiz indirimi görünüyor. 2025 yılında da faizin düşürülmesi öngörülüyor. Fed net ve güçlü bir şekilde faiz indirimi patikasını ifade etmiş oldu. Şimdi piyasa zamanına odaklanacak.

Ekonomik projeksiyonlara bakıldığında PCE enflasyonunda beklentiler değişmedi ancak çekirdek enflasyonda gerileme mevcut. Büyüme beklentisi 2024 yılı aşağı yönde revize edildi. Bu sürpriz değil. Küresel büyümede yavaşlama emarelerini almaya başlamıştık. Büyümede daha güçlü bir törpülenme oluşabilir. Projeksiyonda negatif etki oluşturacak bir durum söz konusu değil. Genel olarak beklentiler güvercin bir görünüme sahip. Ancak ekonomiye yönelik yavaşlama beklentileri ön plana çıkmış.

Karar metninde büyümedeki yavaşlama vurgusu ve enflasyondaki gevşeme vurgusu öne çıktı. Bunun dışında karar metninde çok önemli değişim yok. Piyasa fiyatlaması Fed’in Mayıs ayında faiz artırma ihtimalini %90 olarak fiyatlamaya başladı. Bana göre bu tarih oldukça erken. Oyun kurucu Merkez Bankaları faiz patikasını ekonomik aktivitelerdeki değişikliği görmeden erken bir sürede değişikliğe gitmez. Bununla ilgili Powell açıklamalarında erken davranmak istemediklerine yönelik çok fazla vurgu yapmıştı. Bu akşam yapacağı açıklamalar oldukça önemli olacak. Piyasa beklentilerini dengelemek için hafif şahin görünen söylemleri devam edebilir.

Güvercin açıklamalar geldi. Piyasanın ilk reaksiyonu da olumlu diyebiliriz. Şimdilik dolar endeksi (DXY) 104 seviyesinden 103 seviyesine doğru gerilemiş görünüyor. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde de %4.08 seviyesine doğru gevşemiş görünüyor.

Karar metni GOÜ hisse senedi piyasaları için de pozitif. Son dönemde sert satışların geldiği Borsa endeksini destekleyebilir. Powell çok aksi bir şey söylemediği sürece yarın endeks açılışında pozitif seyirler izleyebiliriz. Sermaye akışlarının 2023 yılına göre daha serbest kalacağı 2024 yılında Gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerindeki güçlü hikaye pozitif ayrışacaktır. Biz de bu hikayenin çatısını güçlü bir şekilde oluşturmuş durumdayız. Bu da bizim için yabancı sermayenin gelmesi açısından önemli. ABD doları küresel piyasalarda zayıf kalacak görünüyor.

Gözler Powell’ın açıklamalarına çevrilmiş durumda.

Seda YALÇINKAYA ÖZER

Seda YALÇINKAYA ÖZER

Maecenas ultricies mi eget mauris pharetra. Blandit cursus risus at ultrices mi tempus imperdiet.…

Yorumlarını gör arrow_forward_ios

dİğer yorumlar

ABD İstihdam Verisi: Değerlendirme

ABD tarımdışı istihdam verisi Kasım ayında beklentilerin altında 155K olarak açıklandı. Piyasa beklentisi 200K geleceği yönündeydi. Bu açıdan bakıldığında rakamsal olarak tarım dışı…

TCMB Politika Faiz Kararı Değerlendirmesi

TCMB bugün gerçekleştirdiği Para Politikası faiz kararında politika faizini 500 baz puan artırarak %25 seviyesinden %30 seviyesine yükseltti. Piyasa beklentisi 500 baz puanlık faiz artırımı…

Analistler