arrow_back Makaleler

Ralli Ne Demek? Piyasalarda Ralli Ne Anlama Gelir?

Ralli, genel olarak bir tür araba yarışını ifade etmek için kullanılır. “Hızlı ve tehlikeli” bir yarış türü olan ralli Borsa ve para piyasalarında da benzer bir anlamla kullanılır. Fiyatların hızlı bir şekilde ve soluksuzca yukarı doğru hareket etmesine ralli diyoruz.

Borsalarda ve para piyasalarında rallilerin değişik çeşitleri vardır. Boğa rallisi, boğa piyasasında yaşanan bir ralliyi ifade eder. Noel Baba rallisi ise yılbaşında genel olarak görülen bir ralli türüdür. Ayı rallisi, piyasalar düşüşteyken yukarı yönlü ve kısa süreli bir yükselişi ifade ederken buna “ayı rallisi aldatmacası” da denir.

Ralliler dönem dönem yaşanır. Ancak piyasada bir ralli yaşanacağını öngörmek çok zordur. Hatta bazen rallinin içindeyken bile ya ralli olduğunu anlamayız, ya da nereden düşeceğini tam kestiremeyiz.


Ralli Yaşanacağı Nasıl Anlaşılır?

Ralli yaşanacağı, teknik ve temel analizde bazı işaretler yardımıyla anlaşılabilir. Teknik analizde trend dönüş formasyonları yardımıyla bir boğa piyasasına gireceğimi öngörebiliriz. Ancak bu öngörülerimiz her zaman yeterli tutarlılıkta olmaz veya bozulabilir.

Örneğin bir TOBO formasyonu gördüğümüzde bu formasyonun dipten bir dönüş gerçekleştireceğini ve başla dip arasındaki mesafenin 2 katı kadar yükseleceğini tahmin ederiz. Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu bize bunu anlatır. Fakat bu formasyonun başarısız olmasına da “Başarısız Ters Omuz Baş Omuz Formasyonu” diyoruz. Bu durumda piyasaların bir boy daha aşağı gitmesini bekliyoruz.

Bu sebeple, ralli yaşanacağı öngörüsünü temel analizle de desteklemek zorundayız. Bunu da genel olarak şöyle düşünebiliriz.

Bir piyasada, özellikle de borsada, fiyatların enflasyondan daha düşük seyretmesi, firmaların ise enflasyon oranından fazla kar etmesi durumunda grafiklerde bir sıkışma görürüz. Bu tip zamanlarda F/K Oranı düşer ve teknik analizde de bunun sonucu olarak düzeltme hareketleri veya sıkışma formasyonları görebiliriz.

Piyasaların son birkaç yılın en ucuzu olduğu dönemlerde, bir ralli yaşanması beklentisi oluşur. Ancak piyasadaki büyük “oyuncular” bu beklentilerin aksine hareket ederek piyasayı iyice daraltmaya, yani ucuzlaştırmaya da çalışabilirler.

Burada gerçek anlamda bir mücadeleden bahsetmek mümkündür. Bu durumda piyasaların beklediği rallinin yaşanması gecikebilir. Finansal Okur Yazarlık burada tam anlamıyla devreye girmektedir. Çeşitli Haber analizleri yardımıyla, bu sıkıştırmanın ne zaman sona ereceği veya bu düşüşün bir düzeltme hareketi olup olmadığı anlaşılabilir.


Boğa Rallisi Nedir?

Boğa Rallisi, piyasaların yükselme dönemlerinde bir ralli yaşandığı anlamına gelir. Bunu grafiklerden geçmişe dönük olarak görmemiz mümkündür. Ancak geleceğin tahmin edilmesi hem zordur hem de öngörülerin gerçekleşme ihtimali, gerçekleşmeme ihtimali kadardır.

Boğa piyasalarında, inişli çıkışlı ama genel olarak yukarı doğru devam eden bir trend çizgisi görürüz. Boğa rallisi ise bu yükseliş trendi içinde göreceğimiz soluksuz bir yükseliş dönemini ifade eder.

Yükseliş dönemlerinde 1 veya 2 günlük küçük düzeltme hareketleri görünmesi olası bir durumdur. Beklenir ve hatta piyasaların bunu yaşamaya ihtiyacı vardır. Çünkü düzeltme dönemleri yatırımcıların tamam veya devam diyeceği bir dönemdir.

Boğa rallisinde ise bu düzeltmelerin yaşanmaksızın belli bir periyoda yayılan soluksuz bir yükseliş dönemini ifade ederiz.


Noel Baba Rallisi Nedir?

Noel Baba Rallisi, genel olarak yılın son günleri ile sonraki yılın ilk günleri arasında gerçekleşen yukarı yönlü bir piyasada hareketidir. Ancak Noel Baba Rallisi her zaman yaşanmaz. Yaşandığı dönemlerde Noel Baba Rallisi’nin olduğu sonucuna varırız.

Buna göre Noel Baba Rallisi’nin, yılın bu döneminde 6-8 günlük bir süre içinde yaşanması beklenir. Yatırımcıların bazıları bu rallinin yaşanması olasılığına göre pozisyon alırken her zaman görülmez.

Noel Baba Rallisi hakkında daha detaylı bir bilgi almak isterseniz, Noel Baba Rallisi nedir isimli yazımızı okuyabilirsiniz.


Ayı Piyasası Rallisi Nedir?

Ayı Piyasası Rallisi, piyasaların düşüş yaşadığı dönemde kısa vadeli bir yukarı dönüşü ifade etmek için kullanılır. Aslında bir aldatmacadır. Ayı Piyasası Rallisi dönemlerinde pek çok yatırımcı piyasalardaki düşüşün sona erdiğini ve yükseliş dönemine girdiğini düşünür.

Ayı rallisi dönemlerinde genel itibariyle V formasyonu belirir. V formasyonu da aynı derecede aldatıcıdır. Çünkü V formasyonu piyasaların dipten dönerek yükseliş trendine girdiğini ifade eder.

Ayı Piyasası Rallisi’nde ise, düşüşün yaklaşık olarak orta seviyelerinde olduğumuzu ifade edebiliriz. Geçici süreli yükselişin süresi tam kestirilmez, ancak piyasanın düşüşte olduğu noktaya yaklaşamadan piyasa yeniden düşüş trendine döner. Bu sebeple bir yükseliş aldatmacası yaşanır.

Yükselişin başladığını düşünen yatırımcılar burada piyasaya girmeye karar verirse, bu geçici rallinin ne kadar süreceği de bilinmediği için ters pozisyonda kalma ihtimali yüksektir ve kendilerini hedge etmeleri gerekir.

Ayı piyasası rallisinin yaşandığı dönem, aynı zamanda düşüş trendi içinde bir düzeltme dönemi olarak da kendini gösterir. Burada, yükselişten yararlanarak varlık azaltımı yapılması ve düşüş sürdükten sonra dipten yeniden toplanmasının tercih edilmesi olasıdır. Öte yandan ortalama düşürüldükten sonra rallinin sonunda pozisyondan çıkmak da ayı piyasalarında bir hedge mekanizması olarak çalışır.

Enflasyon Rallisi Nedir?

Enflasyon rallisi, yüksek enflasyon dönemlerinde görünen bir ralli türüdür. Reel ekonomide fiyatların sürekli artmasıyla beraber enflasyon baş gösterir. Enflasyonun sürekli artmasıyla beraber özellikle yüksek enflasyon veya hiperenflasyon dönemlerinde, Borsa’daki pay senetlerinin de enflasyonla beraber artış göstermesi beklenir. Firmalar, enflasyon döneminde enflasyon farkını fiyatlarına yansıttığından dolayı, bilançolarında güçlü karlılıklar görünür ve firmaların değeri kağıt üzerinde artış gösterir. Borsa’da işlemlere konu olan payların da fiyatlarının aynı oranda yükselmesi tabii olarak beklenti dahilindedir.

Enflasyon rallisi, enflasyon dönemlerinde her zaman görünmez. Eğer standart bir yükseliş trendi içindeyse piyasa, bu da bazı günler düzeltme hareketlerinin görünmesine de sebep olur. Ancak borsadaki pay senetlerinin fiyatları aynı dönem içinde enflasyonu yakalayamazsa, daha sonra hızlıca yükselerek olması gerektiği yeri bulması beklenir. Bunun için de bir süre düzeltme yapmadan fiyatlar sürekli olarak yukarı yönlü bir seyir izler. Buna da enflasyon rallisi denir.

Barış Soydan’ın İntegral FX TV’de belirttiği üzere, içinde bulunduğumuz süreçte bir Enflasyon Rallisi görünme ihtimali vardır. Önümüzdeki günlerde netlik kazanacaktır.

Barış Soydan’ın açıklamalarını aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

Bir Ralli’nin Sona Erdiği Nasıl Anlaşılır?

Piyasalarda bir ralli yaşandığını düşünmek, izlenen grafiğin türüne göre değişkenlik gösterir. Örneğin saatlik bir grafiğe baktığımız durumda bir ralliden bahsetmek olası olmayabilir. Çünkü gün içindeki iniş ve çıkışlardaki “kırmızı mum” varlıkları ralli yaşandığını görmemize engel olabilir. Ancak birkaç güne yayılan bir ralliyi saatlik, bir gün içindeki belli saatler arasında yaşanan yükselişi de 5 dakikalık grafiklerde ifade etmemiz mümkündür. Dolayısıyla bu ifade daha çok yoruma dayalı bir ifadedir.

Ancak gerçek manada ve uzun soluklu bir ralli yaşandığını günlük veya haftalık grafiklerle ifade etmemiz daha çok mümkündür.

Özellikle, Noel Baba Rallisi ve Ayı Piyasası Rallisi için günlük grafiklere bakarak bir kanaat geliştirebiliriz. Ancak Boğa piyasası rallisi için haftalık grafiklerde trendin sürüp sürmeyeceğini daha çok anlarız. Dolayısıyla grafiklere biraz geriden bakarak ve çeşitlendirerek bu piyasanın sürüp sürmediğini anlamamız daha çok mümkündür.

Rallinin sona erdiğini anlamamız için çeşitli yöntemler vardır. Ancak piyasanın artık düşüş trendine girdiğini ve bir düzeltme dönemi yaşandığını ifade ettiğimiz zaman rallinin sonuna geldiğimizi ifade edebiliriz.

Bazı dönemlerde dönüş formasyonları bize bu öngörüde yardımcı olurlar. Bazen ise bir formasyon görmesek bile doji mumu ve sonraki çubukta dojinin alacağı bir teyitle rallinin sona erdiğini anlamamız mümkün olur.Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dâhil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

Para piyasalarında işlem yapın ya da ücretsiz denemeye hemen başlayın!