arrow_back Makaleler

Noel Baba Rallisi Nedir?

Son yıllarda, yıl sonuna yaklaşırken piyasalarda Noel Baba Rallisi yaşanması ihtimali gündeme getiriliyor. Noel Baba Rallisi, kökenleri 1960’lı yıllara dayanan bir kavram. Bir haftalık bir periyotta piyasalardaki yükseliş eğilimi değerlendirilir. Noel Baba Rallisi her sene gerçekleşmez. Ancak Aralık ayında piyasaların açık olduğu son 5 gün ile Ocak ayında piyasaların açık olduğu ilk iki günde yükseliş beklentisi oluşur. Eğer bu yükseliş gerçekleşirse, “Noel Baba Rallisi oldu” denebilir. Öncesinde ise rallinin yaşanıp yaşanmayacağı ihtimali değerlendirilir, tahminler yapılır.

Teknik ve temel analizde bazı göstergeler, Noel Baba Rallisi’nin gerçekleşme ihtimali üzerine tahmin yapmayı kolaylaştırır. Yıl kapanışına doğru bilançolar şekillenir ve yatırımcılar bir sonraki yılı fiyatlamaya başlar. Bunun dışında noel tatiline girerken yaşanan olumlu hava, ikramiyelerin, ya da sadece yeni yılın ilk günlerinde piyasanın yükseleceği beklentisiyle piyasaya yeni para girmesinin etkilerinin olabileceği tartışılır.

Bu sebeple bu dönemde yaşanacak bir yükselişin uzun soluklu olması beklenmez. Sadece yıllık pozisyonların gözden geçirilerek yeniden pozisyon alınması mümkün olabilir. Bu yönüyle Boğa Piyasası şartlarının gerçekleştiğinden bahsedilemez. Aynı zamanda bir ayı piyasası yaşanıyorsa, bu dönemde meydana gelen rallinin Ayı Piyasası Rallisi mi yoksa Noel Baba Rallisi mi olduğuna yönelik tartışmalar olabilir.

Ayı Piyasası Rallisi Nedir?

Ayı Piyasası Rallisi olarak ifade edilen ralli, ayı piyasası yaşanırken, yani piyasalar sert bir şekilde düşerken düşüşün yaklaşık olarak yarısına gelindiğinde yaşanan kısa süreli yükseliş anlamına gelmektedir. Bu yükselişin kaç gün süreceğine dair net kanıtlar yoktur. Dolayısıyla yükselişin ayı piyasasından dönüş mü yoksa ayı piyasası rallisi mi olduğu ancak süreç geçtikten sonra değerlendirilir. Süreç içinde tahminler yapılır ve tahminlerin bir kısmı doğru çıkabilir.

Noel Baba Rallisi Nereden Geliyor?

Genel itibariyle hisse senedi piyasalarında, cari yıl sonuna yaklaşırken bir sonraki seneye doğru yaşanan olumlu havalar da rallinin yaşanmasında etkili olabilir, alınan ikramiyeler ve yıllık diğer pozisyonların sıcak para girişine sebep olması da. Aynı zamanda şirketlerin yıl içindeki performansları da ralli beklentisine sebep olabilir. Borsada genel itibariyle bir yükseliş yaşanırken, bazı hisselerde düşüşler de yaşanabilir. Bu sebeple bir ralli yaşanacağı zaman tüm hisse senetlerini birden etkilemesi de beklenemez.

Noel Baba Rallisi’nin kökenleri 1960’lı yıllara kadar dayanıyor. Santa Rally veya Christmas Rally adı da verilen bu dönem içinde birkaç yıl üst üste gelen yükseliş rakamlarının dikkat çekmesiyle bu ismi almıştır.

Takip eden yıllar içinde elbette Noel Baba Rallisi’nin yaşanmadığı dönemler de olmuştur. Aynı zamanda ülkeden ülkeye, borsadan borsaya da değişiklik göstermektedir.

Noel Baba Rallisi Nasıl Anlaşılır?

Noel Baba Rallisi’nin nasıl yaşanacağından çok, yaşanan herhangi bir rallinin Noel Baba Rallisi olup olmadığı da tartışma konusudur.

Örneğin, aşağıdaki günlük grafikte 2022’yi 2023’e bağlayan günlerdeki fiyat değişimleri gösterilmiştir.

Bu grafiğe göre bahsedilen 7 gündeki fiyat değişimi, rallinin başlamasının beklendiği gündeki açılış fiyatıyla rallinin son bulacağı günün kapanış fiyatı arasındaki fiyat farkı yüzde 3,89 olarak gerçekleşmiştir (Borsa İstanbul BIST 100). Ancak, bu tarihler arasındaki en düşük fiyatla en yüksek fiyat arasındaki fark yüzde 8,58’dir.

Bu durumda başlangıç ve bitiş fiyatları arasındaki farkın az olması sebebiyle rallinin yaşanmamış olduğu doğru bir yorum sayılır. Ancak öte yandan, 3 günlük bir sürede yaşanan yüzde 8,58’lik fiyat farkının yaşanması, kısa süreli bir ralli olarak da değerlendirilebilir. Bu durumda da Noel Baba Rallisi yaşanması için tarihlerin net olamayacağı ancak yılbaşını kapsaması gerektiğinden bahsedilebilir.

Ancak hisse bazlı veya sektör bazlı olarak değerlendirip, hangi şirket veya sektörlerin Noel Baba Rallisi yaşayacağı üzerine farklı yorumlar yapılabilir.

Bu Yıl Noel Baba Rallisi Yaşanır mı?

2024 yılına girilirken analistler bu konu üzerinde açıklamalar yapıyor. Ekonomist Serdar Pazı’nın İntegral FX TV’de değerlendirdiği “Noel Baba Rallisi Bist’e Uğrar mı” başlıklı analizlerini aşağıdan izleyebilirsiniz.Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dâhil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

Para piyasalarında işlem yapın ya da ücretsiz denemeye hemen başlayın!