TCMB Politika Faiz Kararı Değerlendirmesi

Seda YALÇINKAYA ÖZER | Aralık 21, 2023

Paylaş

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) piyasa beklentisine paralel olarak 250 baz puan faiz artırdı. Böylece Merkez Bankası faiz artırım hızını yavaşlatmış oldu. Merkez Bankası'nın yayımladığı karar metni bir önceki karar metniyle hemen hemen aynıydı diyebiliriz. Ayrışan ve önemli mesajlar veren iki yer bulunuyor. İlki parasal sıkılık düzeyine ilişkin mesajlar oldu. Kurul, parasal sıkılaştırma adımlarının en kısa zamanda tamamlanacağını aktardı. Bu faiz artırımlarının henüz bitmediğine işaret ediyor. Muhtemelen Ocak ayında da bir 250 baz puanlık faiz artırımı gelmesi muhtemel. Böylece politika faizinin %45’te sabit tutulması ve gelecek yıl sonu beklenen enflasyonun üst bandı olan %42’nin üzerinde bir yerde olması hedefleniyor gibi görünüyor. Parasal sıkılaşma sürecinin gerektiği miktarda süreceğinin ifade edilmesi de oldukça güçlü bir mesajdı. Böylece TCMB hem faiz artırım hızını düşürerek piyasayı hazırlamış, hem de sıkılığın gerektiği kadar süreceğini ifade ederken bir yol haritası da vermiş oldu.

Karar metnindeki ikinci önemli mesaj, parasal sıkılaştırma sürecini destekleme amacıyla, kullandığı sterilizasyon araçlarının çeşitliliğini artırarak miktarsal sıkılaştırmaya devam edeceği oldu. Merkez Bankası istediği sıkılaşmayı yapabilmek için likiditeyi çekmeye devam edecektir. Daha önce zorunlu karılıkları iki kere artırılmıştı. Muhtemelen yine zorunlu karşılıkların oranı ile oynayarak likidite çekmeye devam edecektir. Karar metninin hemen ardından depo alımlarına ilişkin bir basın duyurusu yayınlandı. TL Depo alım ihaleleri piyasadaki likidite fazlasını piyasadan çekip sıkılaşmaya katkı sağlayacaktır.

Özetle Merkez Bankası karar metninde iki güçlü mesaj var. Sıkılaşma henüz bitmedi ancak sona yaklaşıldı. Piyasada oluşan likidite fazlasını çekmek için var olan ve yeni araçlar kullanılmaya devam edilecek. Oldukça sade ve hedef odaklı bir metin olduğundan bahsetmek mümkün.

Seda YALÇINKAYA ÖZER

Seda YALÇINKAYA ÖZER

Maecenas ultricies mi eget mauris pharetra. Blandit cursus risus at ultrices mi tempus imperdiet.…

Yorumlarını gör arrow_forward_ios

dİğer yorumlar

Borsa seçime kadar bir yere gitmiyor!

Bu ay tüm dikkatler seçimde olacak. Hem borsanın hem diğer enstrümanların hem de ekonominin nasıl etkileneceği seçim sonucuna bağlı görünüyor. Kritik bir dönemece yaklaşırken sonuç ne olursa olsun…

TCMB Politika Faiz Kararı Değerlendirmesi

TCMB bugün gerçekleştirdiği Para Politikası faiz kararında politika faizini 500 baz puan artırarak %25 seviyesinden %30 seviyesine yükseltti. Piyasa beklentisi 500 baz puanlık faiz artırımı…

Analistler