Fed'de %2'lik enflasyon hedefi vurgusu sürüyor

Başak KARA | Ocak 31, 2024

Paylaş

ABD Merkez Bankası (Fed), piyasa beklentileri doğrultusunda faizlerde değişikliğe gitmedi. Faiz %5,25 – 5,50 bandında sabit kaldı. Karar oy birliği ile alındı. Bu toplantı Fed’in ileriye yönelik faiz projeksiyonu ve piyasa beklentilerinin şekillenmesi açısından oldukça önemli. Fed bu toplantıda enflasyonun %2’lik hedefine ulaşılacağından emin olana kadar faiz indirimi beklemediğini bir kez daha ifade etti.

Karar metninde ekonomik aktivitenin sağlam bir şekilde geliştiğini ve istihdamın güçlü kalmaya devam ettiği vurgulandı. Ayrıca metinde komitenin riskleri, istihdam ve enflasyon amaçlarına yönelik gidişatta daha iyi bir noktada değerlendirdiğini ifade edildi. Ekonomik görünümün belirsiz olduğunu da değinilen metinde, dikkatli adımlar atılacağı tekrardan vurgulandı.

Piyasa beklentilerinden daha şahin bir açıklamalar geldi. Piyasalarda ise Powell’ın konuşması öncesi karışık seyrediyor. Şimdilik dolar endeksi (DXY) 103,4 seviyesinde yatay hareket ederken ABD 10 yıllık tahvil faizlerinde %4,0 seviyesi altında fiyatlamalar izleniyor. Piyasalar Mart ayındaki faiz kararına ilişkin %45,0 ihtimalle faizlerin 25 baz puan indirilmesini fiyatlarken Mayıs ayındaki toplantıda ise %53,1 ihtimalle faizlerin %5,00 - %5,25 aralığında kalmasını fiyatlıyor.

Karar metni, Powell’ın önceki açıklamalarından yola çıkarak çok şaşırtıcı değildi. Piyasalardaki faiz indirimi beklentilerinin ötelenmesi ise GOÜ piyasalarındaki risk iştahını bir ölçüde törpüleyebilir. Yurtiçine baktığımızda Borsa İstanbul’da yabancı yatırımcılara yönelik beklentiler son derece kuvvetli. Küresel borsalarda risk iştahının devam etmesi, Borsa İstanbul’a olan ilgiyi artırabilir.

Gözler Powell’ın açıklamalarına çevrilmiş durumda.

dİğer yorumlar

TCMB Politika Faiz Kararı Değerlendirmesi

TCMB bugün gerçekleştirdiği Para Politikası faiz kararında politika faizini 500 baz puan artırarak %25 seviyesinden %30 seviyesine yükseltti. Piyasa beklentisi 500 baz puanlık faiz artırımı…

Faizde yolun sonuna gelindi mi?

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) piyasa beklentisine paralel olarak 250 baz puan faiz artışla politika faizini %45 seviyesine çıkardı. Kurul, parasal sıkılaştırmanın gecikmeli etkilerini…

Analistler