arrow_back Makaleler

VİOP 30 Teknik Analiz

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası yani kısaltılmış şekliyle VİOP, Borsa İstanbul A.Ş. (BIST) bünyesinde vadeli işlem, opsiyon sözleşmeleri ve diğer benzeri sermaye piyasası araçlarının elektronik bir ortamda alım ve satımının gerçekleştirildiği kaldıraçlı bir piyasadır. VİOP, çift yönlü işlem açma ve düşük teminat gibi avantajlarının yanında ürün çeşitliliği bakımından farklı portföy oluşturma ve riskten korunma gibi imkanlar sunması sebebiyle de yoğun ilgi gören finansal varlıklardan biridir.

Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası, BIST 30, Euro, USD, EUR/USD çapraz kuru yanı sıra altın, dolar/ONS altın, enerji, buğday, pamuk ve pay senedi vadeli işlem ve opsiyon sözleşmeleri de işlem görür. Bu piyasada hem kurumsal hem de bireysel yatırımcılar arbitraj, korunma veya spekülatif amaçlı olarak yatırım yapabilirler.

Eğer VİOP’ta yatırım yapmayı düşünüyorsanız, İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. olarak sizlere sunduğumuz kullanımı oldukça kolay ve hızlı işlem platformumuz MetaTrader 5’i kullanabilir ve işlemlerinizi sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. VİOP hesabı açmanız için gerekli yetkili bir kuruma başvurmanız, yasal belgeleri doldurmanız ve teminatı hesabınıza aktarmanız yeterli olacaktır.

Teknik Analiz Nedir?

Teknik analiz; yatırım araçlarındaki fiyat değişimlerinin analizini gösteren önemli bir araçtır. Teknik analiz, sadece fiyat hareketlerini dikkate almaktadır. Bu onu temel analizden farklı kılan önemli noktadır. Teknik analiz, siyasal veya toplumsal olaylarının dışında hisse senetlerinde ya da başka yatırım araçlarında yıllar içerisinde görülen fiyat hareketlerine göre gelecekte nasıl olacağı ile ilgilidir. Forex piyasalarında veya VİOP’ta yatırım yapmak isteyen her yatırımcının bilmesi gereken önemli konuların başında teknik analiz gelir. Çünkü piyasalarda doğru yatırım yapabilme becerisi temelde bilgiye dayalıdır. Yani piyasalar ve yatırım araçları hakkında ne kadara çok bilgi sahibi iseniz doğru karar verme olasılığınız da bu oranda artacaktır. Tabii bilgi sahibi olmanız tek başına yeterli olmayacaktır, yatırım yapacağınız piyasaya ilişkin eğitimli olmanız teknik analizleri yorumlayabilmeniz açısında da önem teşkil etmektedir. Teknik analiz de yatırımcılara bu araçların fiyatları hakkında fikir veren bir analiz türüdür.

Firmamızda sayfasında teknik analiz yapmanızı sağlayacak birçok veri, analiz videosu ve makaleye ulaşabilirsiniz. Bu bilgilerle gerek anlık gerekse de kısa veya uzun vadeli fiyat değişimlerine ilişkin gelecek hakkında fikir öngörüsünde bulunabilirsiniz.


Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dâhil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

Para piyasalarında işlem yapın ya da ücretsiz denemeye hemen başlayın!