arrow_back Makaleler

VİOP 30 Endeksi

VİOP (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası), endeks, döviz, kıymetli madenler, pay senetleri, pamuk, buğday, altın, ons altın vs. ürünlerin işlem gördüğü kaldıraçlı işlem yapılabilen bir piyasadır.

VİOP’ta işlem gören 30 endeksi sözleşmesi neyi ifade ediyor?

Öncelikli olarak; VİOP’ ta işlem gören tüm sözleşmelerin referans aldığı bir dayanak varlık vardır. VİOP 30 Endeksi’nin, dayanak varlığı da Pay Piyasası Endeks 30 değeridir. VİOP 30 Endeks sözleşmesinin fiyatı; BIST 30 Endeks değerinin 1000’e bölünmesi ile bulunur ve virgülden sonra üç basamak alınarak tanımlanır. İlgili sözleşmede 1 kontrat =100 adettir.

BIST 30 Endeksi, Borsa İstanbul’da işlem gören ve piyasa değeri ile işlem hacmi en yüksek olan 30 şirketin hisse senedinin ortak performansının ölçülmesiyle oluşmuştur. VİOP 30 Endeks sözleşmesinin fiyatının belirlenmesinde, dayanak oluşturur.

SözleşmeVade AylarıVade dönemleri
XU030Şubat,Nisan,Haziran,Ağustos,Ekim, Aralıkİçinde bulunan aya en yakın 3 vade ve aynı yılın Aralık ayı

XU030 sözleşme vadeleri yukarıdaki tabloda yer almaktadır. . Vade uzadıkça, zaman maliyeti eklendiği için sözleşme fiyatı artar.

VİOP, çift yönlü işlem yapma imkânı sağladığı için Borsa’da fiyatlar düşerken, satım(kısa pozisyon) yönünde pozisyon alarak, fiyat düşüşlerinden de faydalanabilirsiniz.

VİOP 30 Endeksi Vergilendirme Var Mı

VİOP 30 Endeks sözleşmelerinde yapılan işlemlerden elde edilen gelirler vergiye tabi değildir. Sözleşmeler 09:30 ile 18:15 saatleri arasında işlem görmektedir.

Sözleşmenin 19.04.2018 tarihi ile açıklanmış, 1 kontrat için teminat tutarı  1115,00.-TL’dir. 1 kontrat işlem açabilmek için hesabınızda 1115,00.-TL bulunması gerektiğini ifade eder. Teminat tutarları Borsa İstanbul A.Ş. tarafından belirli dönemlerde yenilenmektedir. Takasbank “Duyurular” adresinden güncel teminatlara ulaşabilirsin



Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dâhil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

Para piyasalarında işlem yapın ya da ücretsiz denemeye hemen başlayın!