arrow_back Makaleler

VİOP

VİOP (Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası) endeks, döviz, kıymetli madenler, pay senetleri, pamuk, buğday, altın, ons altın vs. ürünlerin işlem gördüğü kaldıraçlı işlem yapılabilen bir piyasadır.

Standart tanım olarak ise; Vadeli İşlem Sözleşmeleri, sözleşmenin taraflarına, standartlaştırılmış miktar ve kalitedeki bir malı, kıymeti veya finansal göstergeyi, belirlenen ileri bir tarihte, bugünden üzerinde anlaşılan fiyattan alma veya satma yükümlülüğü veren sözleşmelerdir.

VİOP; Çift yönlü işlem yapma özelliği ile sadece yükselen piyasalarda değil, düşen piyasalarda da satış yönünde pozisyon alarak fiyat düşüşlerinden yararlanma imkânı sağlar.

VİOP’ta alım ya da satım yönünde işlem yapabilmek için hesabınızda teminat bulundurmanız gerekmektedir. Her sözleşme için ayrı ayrı teminat tutarı açıklanır. Teminat tutarları Borsa İstanbul A.Ş. tarafından belirli dönemlerde yenilenmektedir. Yatırım değerinin teminat tutarına bölünmesi sonucunda kaldıraç oranı hesaplanır. Kaldıraç, düşük teminatlarla yüksek hacimli pozisyon açabilmemizi sağlar. Unutulmamalıdır ki, kaldıraç etkisi yatırımcı için, yüksek kazanç elde etme imkânı sağladığı kadar zarar etme riskini de içinde barındırır.

VİOP'ta işlem gören her sözleşmenin referans aldığı bir varlık vardır. Buna "dayanak varlık" denir. Sözleşmelerin fiyatları önemli oranda bu dayanak varlığa bağlıdır. Örneğin; Dolar/TL sözleşmesi için dayanak varlık spot piyasa Dolar/TL fiyatı,30 endeks sözleşmesinin dayanak varlığı pay piyasası Endeks 30 fiyatıdır.

VİOP’ta işlem gören vadeli işlem sözleşmeleri;

- Pay Vadeli İşlem Sözleşmeleri
- Endeks Vadeli İşlem Sözleşmeleri
- Döviz Vadeli İşlem Sözleşmeleri
- Kıymetli Madenler Vadeli İşlem Sözleşmeleri
- Emtia Vadeli İşlem Sözleşmeleri
- Enerji Vadeli İşlem Sözleşmeleri
- Yabancı Endeksler Vadeli İşlem Sözleşmeleri

VİOP’ta işlem gören opsiyon sözleşmeleri;

- Pay Opsiyon Sözleşmeleri
- Pay Endeks Opsiyon Sözleşmeleri
- Dolar TL Opsiyon SözleşmelerYasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dâhil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

Para piyasalarında işlem yapın ya da ücretsiz denemeye hemen başlayın!