arrow_back Makaleler

Ekonomiyi Etkileyen Unsurlar ve Ekonomik Takvim Haberleri

Ekonominin gidişini etkileyen birden fazla etken var. Gerek yurt içi ve yurt dışı değişimler, gerekse de ekonomik takvim ile paralel açıklanan istatistikler ekonomiye yön veren önemli unsurlardır. Örneğin; işsizlik rakamları açıklanıyor ve bunun sonucunda Dolar TL, Euro TL gibi döviz kurlarında, altın fiyatlarında ve de borsada değişikliler meydana geliyor. Yani ekonomik verileri tetikleyen olay ve açıklamaların ne zaman olacağını listelendiği ‘Ekonomik Takvim’ oldukça önemlidir. Finansal yatırım araçları ile parasını değerlendirmek isteyen yatırımcılar da bu nedenle ekonomik takvim ve ekonomik takvim haberlerini yakından takip etmeli ve ekonomik veriler hakkında yeterli bilgiye sahip olmalıdır.

Ekonomik Takvim Haberleri Nelerden Oluşuyor

Ekonomik takvim haberleri genellikle ekonomi ile ilgili alınan kararları ya da istatistikleri içeriyor. Buna örnek olarak ‘Türkiye Sanayi Üretim Endeksi’ni ya da ‘Türkiye İhracat Rakamları’nı verebiliriz.

Ekonomik takvim haberleri, sadece ülkenin kendi iç gelişmeleri ile sınırlı değil. Örneğin; ülkemizde yayınlanan ekonomik takvimlere baktığımızda Amerika ya da Japonya gibi ülkelerdeki ekonomik gelişmelerin de yer aldığı görülebilir. Böyle olmasının bazı nedenleri var.

Ekonomik takvimde başka ülkelerin ekonomik gelişmelerinin yer almasının ana nedeni farklı ülkelerin ekonomik değişimlerinin ülkemizi de etkilemesidir. Örneğin; Almanya’da açıklanan işsizlik rakamları Euro’nun değerinde farklılıklara neden oluyor. Euro’nun değerindeki değişmeler ise yatırımını Euro üzerinden yapan ülkemiz yatırımcısını etkiliyor.

Aslında daha uç örnekler vermek de mümkün. Şöyle ki; dünya finans sektörünün ortak para birimi dolar. Doların değerini belirleyen ülke ise Amerika Birleşik Devletleri (ABD). Bu sebeple Amerika Merkez Bankası’nın, Dolar ile ilgili aldığı kararlar sadece ülkemizi değil neredeyse her ülkeyi etkiliyor.

Ekonominin Gündemini Kaçırmayın

İyi bir finans yatırımcısı için ekonomik takvim haberleri önemlidir. Yatırımcı, yaptığı yatırımın hangi yönde seyredeceğini ekonomik takvim haberlerine bakarak belli bir oranda tahmin yürütebilir ve yapacağı yatırımlarda ekonomik takvim haberleri doğru kararlar almasına yardımcı olabilir.

Finansal araçlara yatırım yapmak ve en güncel ekonomik verilere hızla ulaşabilmek için aracı kurum olarak bizi tercih edebilirsiniz. İntegral Yatırım olarak, VİOP’ta yatırım yapmak isteyen müşterilerimize günlük analizler ve uzman desteği ile yardımcı olmaktayız. Kurumumuz, alanında deneyimli uzman kadrosu ve güçlü teknik alt yapısı ile sizlere hizmet vermektedir. Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) deneyimli bir aracı kurum istiyorsanız bizden yardım alabilirsiniz.Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dâhil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

Para piyasalarında işlem yapın ya da ücretsiz denemeye hemen başlayın!