arrow_back Makaleler

Borsa Nasıl Oynanır?

Borsa nasıl oynanır sorusu yerine borsada “Nasıl Yatırım Yapılır” sorusu çok daha doğru bir tabir olacaktır. Öncelikle yatırımlarımızı değerlendireceğimiz Borsa kavramı nedir? Sözlük anlamı ile borsa, sarrafların, kimi tüccarların, özellikle değerli kâğıt, pay belgeleri ve tahvil, döviz ve her türlü mal alışverişiyle uğraşanların, alım satım amacıyla devlet denetimi altında iş yaptıkları yerdir. Bu tanımda devlet denetimi tabirinin altını çizmek gerekir. Borsa bir oyun alanı değil, yetkili kuruluşlarca denetlenen, yatırımların değerlendirilmesine imkan tanıyan kurumsal bir piyasadır. Alıcı ve satıcının fiziken bir araya gelmesine gerek olmadan, aracı kurumlar vasıtasıyla yatırım araçlarının alınıp satılması karşılığında paranıza değer katma olanağı sağlar.

Yatırım yapmadan önce, yatırım yapacağınız enstrüman hakkında bilgi sahibi olmanız doğru yönde kararlar almanızı sağlayacaktır. En çok yapılan yanlış kulaktan dolma bilgilerle güvenerek yatırım kararı almaktır. İşlem yapmaya başlamak için yetkilendirilmiş bir aracı kurumda hesap açarak, uzman araştırma ekiplerinin yorum ve analizleri doğrultusunda yatırım kararlarınıza yön vermek sağlıklı yatırımın ilk adımı olacaktır.

Nasıl Para Kazanabilirim?Nasıl para kazanabilirim sorusunu basit bir şekilde örnekleyelim. Araştırmalarınız sonucunda X şirketinin yaptığı yatırımların karlı olacağına karar verdiniz, ekonomik göstergeler bu fikri doğruluyor diyelim. Bu şirkete ait pay senedi satın alır, hedeflediğiniz fiyat seviyesinde senetlerinizi satarak para kazanabilirsiniz. İşler her zaman umduğunuz gibi gitmeyebilir. Piyasalarda gelişen ani bir olay neticesinde satın aldığınız hissenin değeri düşebilir. Bu durumda kendinize bir zarar seviyesi belirleyerek senetlerinizi satabilir ya da uzun vadeli yatırım yapmayı düşünüyorsanız fiyatların tekrar yükselmesini bekleyebilirsiniz.

En önemli kural yatırım kararı alırken belli bir disiplinle hareket etmektir ve kar etme olasılığınız kadar, kar-zarar etme riskinizin olduğunu her zaman hatırlamak gerekir. Kısa bir zaman içerisinde büyük beklentiler hedeflemek yanlış adımlar atmanıza neden olabilir.

Borsa'nın alternatifi VİOP Piyasası


Portföy çeşitlendirmesi yaparak riskinizi minimize edebileceğinizi unutmayın. Fiyatların düşeceğini öngörüyorsanız alternatif olarak Vadeli işlemler ve opsiyon piyasasında VİOP satış(kısa pozisyon) yönünde pozisyon açarak fiyat düşüşlerinden kar elde imkanı sağlayabilirsiniz.

İşlem yapmaya başlamadan önce, işlem yapacağınız piyasanın kurallarını öğrenmelisiniz. Kulaktan dolma bilgilere, güvenilir ekonomik kaynaklardan teyit etmeden itibar etmeyiniz.

Son olarak dikkat edilmesi gereken noktaları özetlersek; yatırım işlemlerinizde mutlaka belirli bir disiplinle hareket etmelisiniz. Kendiniz yeterli bilgiye sahip değil iseniz, işlem yapacağınız kurumdaki danışmanınızdan, yatırım tercihleriniz ve risk seviyesiniz belirlendikten sonra yatırımlarınızın yönlendirilmesinde yardım isteyiniz.Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dâhil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

Para piyasalarında işlem yapın ya da ücretsiz denemeye hemen başlayın!