arrow_back Makaleler

Anlık Döviz

Anlık Döviz nedir?

Anlık döviz kavramı spot piyasa için sık kullanılan bir tabir olmaktadır. Döviz yorumlarının yapıldığı anlarda anlık döviz değerleri alınır ve bu değerlere göre teknik analiz bilgisi sağlanır.

Anlık döviz değerleri çeşitli sağlayıcılar, internet sayfaları ve platformlardan takip edilir. İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.’de anlık döviz rakamlarını görebileceğiniz platformlarda Meta Tader 4 ekranı yer almaktadır. Bu ekranlardan USDTRY, UDSJPY, GBPUSD, EURUSD gibi paritelerin yanı sıra diğer minör ve egzotik para birimlerine yönelik döviz çiftlerinin de takip edilmesi mümkündür.

Spot piyasada takip edilen bu değerler döviz çiftinin o anki değerini göstermektedir. Piyasadaki tarafların, yani alıcı ve satıcıların o an gerçekleştirdikleri işlem fiyatıdır. Spot piyasada görülen fiyat değerleri vadeli piyasada görülen fiyat değerlerinden farklıdır. Anlık döviz fiyatları ile vadeli piyasada görülen enstrümanların değerleri arasında her daim fark vardır. Bu ise ileri tarihli bir dönem için enstrümana yönelik arz ve talep doğrultusunda fiyatların ne yönde ağırlık kazanmasıyla oluşur.

Anlık Döviz Yorumları

Son olarak döviz yorumları yapılırken, anlık döviz değerleri kullanılmaktadır. Döviz analizlerinde vadeli piyasayı baz almak yanlış teknik değerlendirmelere ya da farklı stratejilere neden olabilir. Bu nedenle spot piyasada görülen anlık döviz değerleri baz alınarak vadeli piyasa için yorum ve değerlendirmeler yapmak ve asıl dayanak varlık üzerinden bir analiz çıkarmak stratejilerinizde doğru kararlar almanızı sağlayacaktır.Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dâhil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

Para piyasalarında işlem yapın ya da ücretsiz denemeye hemen başlayın!