arrow_back Makaleler

Temerrüt Nedir?

Temerrüt, kişinin borçlandığı edimi hukuka aykırı olarak yerine getirmemesi halidir. Genellikle sözleşme şartlarına uyulmaması, anlaşılan süre içinde işin yapılmaması, ödeme yapılmaması gibi durumlar söz konusu olabilir. Temerrüt alacaklının ve borçlunun temerrüdü şeklinde iki türlüdür.

Alacaklı temerrüdü, alacaklının borçlunun ifa etmek istediği borcu zamanında ve usulüne uygun olarak kabul etmemesidir. Alacaklı temerrüdü, borçlunun temerrüdüne benzese de, borçlunun borcu ödememe niyetinde olduğunu göstermez. Alacaklı temerrüdünün en yaygın örneği, alacaklının borçlunun borcunu ödemeye hazır olduğunu bildirdiği halde, ödemeyi kabul etmemesidir.

Borçlu temerrüdü, borçlunun borcunu zamanında ve usulüne uygun olarak yerine getirmemesidir. Borçlu temerrüdü, alacaklının ve borçlunun hukuki durumunu önemli ölçüde etkileyebilir.

Temerrüt Faizi Nedir?

Temerrüt faizi, borcun temerrüde düşmesinin ardından uygulanan yasal faiz oranıdır. Değişik piyasalarda değişik oranlarda temerrüt faizi uygulanır. Türkiye piyasalarında Borsa ve Viop’ta temerrüt faizi uygulaması yapılır. Faiz oranları hesabın ilk kez temerrüde düşmesinde ikiyle, ikinci kez temerrüde düşmesi durumda da üçle çarpılan yasal faiz oranı üzerinden uygulanır.

Adi ve ticari temerrüt faiz oranlarından farklı olarak, Takasbank’ın sorumluluğundaki işlemlerde uygulanan temerrüt faiz oranları, günlük olarak işletilir ve birinci temerrütte %100 oranında artırılmış bir şekilde uygulanır. Borç ödenmezse ikinci temerrütte %200 oranında artırılmış şekilde temerrüt faizi uygulanır.

Borsada Temerrüt Nedir?

Geçerli bir sebebi bulunmamasına rağmen taahhüt zamanı geçmiş borçlarını ödememe durumuna temerrüt denilir. Temerrüt tamamen hukuk dışı bir durumdur. Borsada kimi zaman kazanç sağlanırken kimi zaman da kayıplar yaşanabilmektedir. Borsada yapılan işlemler sonucunda teminat açığı oluşan yatırımcılara Takas Bank tarafından bu açığı gidermeleri için yasal bir uyarı yapılarak belirli bir süre tanınır. Bu süre içerisinde ödenmesi gereken borç ödenmediği takdirde yatırımcının hesabı temerrüde düşmüş olur. Temerrüde düştükten sonra ödenmesi gereken borç hemen ödenirse birinci temerrüde düşülerek yatırımcının hesabına borsada o gün oluşan faiz oranlarının en yüksek olanının 2 katı faiz uygulanır. Eğer borç hemen ödenmezse yatırımcının hesabı ikinci temerrüde düşer ve yatırımcıya bu kez 3 kat faiz uygulanır.

Hesap Temerrüde Düşerse Ve Yükümlülükler Yerine Getirilmezse Ne Olur?

Yatırım hesabı temerrüde düşerse ödenmesi gereken borç en kısa sürede ödenmelidir. Borcun ödenmediği her gün için o günkü en yüksek faiz oranı göz önüne alınarak hesaba yüklü faizler uygulanır. Bir yatırımcı olarak kazanç ve kayıp oranlarınızı özenli bir şekilde takip etmeli ve taahhüt edilmiş borçlarınız var ise bu borçları taahhüt ettiğiniz zamanda ödemeye özen göstermelisiniz.

Borsada temerrüde düşmek hem büyük oranlarda maddi kayıp yaşamanıza hem de borsada negatif bir etki bırakmanıza sebep olabilir. Eğer hesabınız temerrüde düşerse borcunuzu ikinci temerrüde düşmeden henüz birinci aşamadayken ödemeye çalışmalısınız. Bu şekilde hem büyük oranda maddi kayıp yaşamaz hem de oluşabilecek negatif etkilerden de kurtulmuş olursunuz.

Temerrüt Borcu Nasıl Ödenir?

Temerrüt borcu, bir borcun vadesinde ödenmemesi durumunda ortaya çıkan gecikme faizidir. Borcunuzu vadesinde ödemediyseniz ve temerrüte düştüyseniz, ödeme yapmak için bazı adımları izlemeniz gerekmektedir. İlk olarak, borcunuzun miktarını ve üzerindeki temerrüt faizini belirlemek için alacaklı kuruluşla iletişime geçmelisiniz. Borcun tamamını veya en azından bir kısmını ödemek istediğinizi belirtmek için görüşme talep edebilirsiniz.

Öncelikle, temerrütteki borcunuzun detaylarını içeren bir borç tablosu veya alacaklı kuruluştan bilgi alarak bir ödeme planı talep edebilirsiniz. Ödeme planı, borcunuzun hangi tarihlerde ne kadarını ödeyeceğinizi belirtir ve bu şekilde ödeme yapmanızı kolaylaştırabilir.

Borcu ödemek için bir nakit akışınız yoksa, alacaklı kuruluşla taksitlendirme veya uzlaşma seçeneklerini görüşebilirsiniz. Alacaklı kuruluştan ödeme planı talep ederek belirli bir süre içinde belirli miktarlarda ödemeler yaparak borcunuzu kapatma fırsatı bulabilirsiniz. Bu durumda, anlaşmaya varılan ödeme planına sadık kalmak önemlidir.

Eğer borcunuzu kapatmak için kaynaklarınız yoksa veya ödeme planına uymakta zorlanıyorsanız, bir borç danışmanından veya avukattan profesyonel destek almayı düşünebilirsiniz. Bu uzmanlar, size borcunuzu nasıl yöneteceğiniz konusunda rehberlik edebilirler ve alacaklı kuruluşla müzakere etmenize yardımcı olabilirler.

Son olarak, ödeme yaparken mutlaka alacaklı kuruluşla yazılı bir anlaşma yapmalısınız ve ödemenizi de bu anlaşmaya uygun şekilde gerçekleştirmelisiniz. Ödemelerinizi düzenli olarak yapmak, borcunuzu azaltır ve temerrüt durumundan çıkmanıza yardımcı olabilir. Ancak unutulmaması gereken bir nokta, borcunuzun tümüyle ödenmesi durumunda temerrütten kurtulabileceğinizdir. Bu süreçte dürüstlük ve iletişim, borcunuzu ödeme sürecini daha etkili ve düzenli bir şekilde yönetmenize yardımcı olabilir.Yasal Uyarı Notu
: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dâhil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

Para piyasalarında işlem yapın ya da ücretsiz denemeye hemen başlayın!