arrow_back Makaleler

Parite Nedir? Parite çeşitleri nelerdir?

Parite, bir ülkenin parası esas alınarak diğer iki ülke parasının bu esas alınan ülke parası karşısındaki değeridir. Parite, kelimesi Türkçe’ de eşitlik anlamına gelir. Finans dünyasında ilk olarak EUR/USD’ ı akla getiren bir kavram olsa da, ekonomide bir ülkenin para biriminin başka bir ülkenin para birimi cinsinden ifadesidir. Döviz çifti olarak da adlandırılır. Finans piyasalarında parite işlemleri bir para birimini satıp aynı anda başka bir para birimini satın alarak yapılır. Bir ülkenin para biriminin başka bir ülkenin para birimine göre değeri o ülkelerin ekonomik durumlarının karşılaştırılmasıyla belirlenir. Pariteler finans piyasalarında para birimlerinin uluslararası kodlarıyla ifade edilir. Örneğin, EURUSD Paritesi Avrupa bölgesi para birimi EURO’ nun DOLAR cinsinden değerini ifade eder. Bu parite EURO ve DOLAR’ ın uluslararası kodları olan EURUSD ile sembolize edilir. Bir döviz çiftinde ilk yazılan para birimi (EURUSD Paritesindeki EUR) sabit bir değerle ifade edilen para birimidir ve BAZ DÖVİZ olarak adlandırılır. İkinci yazılan para birimi (EURUSD Paritesi’ndeki USD) ise KARŞIT DÖVİZ’dir. BAZ DÖVİZİN değeri KARŞIT DÖVİZ olarak ifade edilir.

Finansal piyasalarda pariteler, işlem hacimlerine göre majör, minör ve egzotik pariteler olarak adlandırılır. Majörler en çok işlem gören paritelerdir ve finans piyasalarında alım satım işlemlerinin yaklaşık %80’i majör paritelerde gerçekleşir.

MAJÖR PARİTE

İki majör para biriminden oluşan paritelerdir. Majör para birimleri ekonomileri büyük olan ülkelere ait  para birimleridir. Finansal piyasalarda işlem gören 7 adet majör para birimi bulunmaktadır.

Majör Para Birimleri;

Amerikan Doları (USD), Euro (EUR), İngiliz Sterlini (GBP), Avustralya Doları (AUD), Kanada Doları(CAD), İsviçre Frangı(CHF) ve Japon Yeni’dir (JPY).  

Forex piyasasında işlem hacimlerinin yüksek olması, volatilitenin daha dengeli olması alış satış arasındaki fiyat farklarının düşük olması gibi nedenlerle majör pariteler yatırımcılar tarafından daha çok tercih edilmektedir. Majör paritelerin fiyatında her iki para biriminin de etkisi bulunmakla beraber biri diğerine göre daha etkindir.   

ÖR: EURUSD Paritesinde paritenin fiyatında her iki para birimi de etkindir fakat doların etkisi daha fazladır. Paritenin fiyatı Amerikan ekonomisindeki gelişmelerden daha çok etkilenir.   

En çok işlem gören Majör Pariteler;

EURUSD (Euro/Amerikan Doları) > Analizleri okumak için tıklayınız.

USDJPY(Amerikan Doları /Japon Yeni) > Analizleri okumak için tıklayınız.

USDCHF(Amerikan Doları/İsviçre Frangı) > Analizleri okumak için tıklayınız.

GBPUSD(İngiliz Sterlini/Amerikan Doları) > Analizleri okumak için tıklayınız.

AUDUSD(Avustralya Doları/Amerikan Doları)

USDCAD(Amerikan Doları/Kanada Doları)

MİNÖR PARİTELER

Bir majör para birimi ve bir minör para biriminden oluşur. Majör paritelere göre daha düşük işlem hacmine sahiptir ve ağırlıklı olarak yerel yatırımcılar tarafından talep görür.( USDTRY Paritesi ülkemizde yakından takip edilen önemli bir parite olmakla birlikte minör parite sınıfında yer almaktadır.) Minör paritede fiyatın yönünü ağırlıklı olarak majör para birimi belirler fakat başarılı işlem stratejisi için her iki ülkedeki ekonomik gelişmeler takip edilmelidir. Minör para birimleri arasında en çok işlem görenler Yeni Zelanda Doları (NZD), Güney Afrika Cumhuriyeti Randı(ZAR) ve Singapur Doları’dır (SGD).

EGZOTİK PARİTELER

Yerel yatırımcılar tarafından takip edilen toplam işlem hacmindeki payı en düşük olan paritelerdir.  Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dâhil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

Para piyasalarında işlem yapın ya da ücretsiz denemeye hemen başlayın!