arrow_back Makaleler

Fibonacci ve Teknik Analiz

Fibonacci her sayının kendisinden önce gelen sayıyla toplanmasından oluşan bir sayı dizisidir. Dizideki sayılar kendisinden önceki sayıya bölündüğünde altın orana gittikçe yaklaşan bir dizi elde edilir. Fibonacci sayı dizisindeki sayıların birbirine oranı olan 1,618 sayısı doğada sanatta ve hayatın her alanında görülmektedir.

Fibonacci dizisi :

1, 1, 2, 3,5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377, 610, 987, 1597, 2584, 4181, 6765…

ALTIN ORAN (PHİ SAYISI)

Matematik ve sanatta bir bütünün parçaları arasında gözlemlenen uyum açısından mükemmel boyutları verdiği düşünülen geometrik bir orandır. Fibonacci sayı dizisi kendinden önce gelen sayıya bölündüğünde sonuç 1,618 sayısına yaklaşır. Serideki 13. Sıradaki sayıdan sonra gelen sayılar kendinden bir önceki sayıya bölündüğünde bu oran 1,618 olarak sabitlenir. Bu oran altın orandır.

FİBONACCİ DİZİSİ VE TEKNİK ANALİZ

Doğanın düzeninde bulunan bu matematiksel yapı finans piyasalarında teknik analizle karşımıza çıkıyor.

Fibonacci dizisindeki her sayıyı kendisinden sonra gelen sayıya böldüğümüzde sonuç 0,618 sayısına yaklaşır. Dizideki her sayıyı kendinden iki sonra gelene bölersek sonuç 0,382 olur. Teknik analizde en çok bu yöntemle bulunan katsayılardan 0,382, 0,500 ve 0,618 oranları kullanılmaktadır. Bu katsayılar destek ve dirençlerin tespitinde kullanılır.

Teknik analizde fibonacci düzeltme seviyelerinden üç şekilde fardalanılabilir.

  • Fibonacci düzeltme seviyeleri (Retracement)
  • Fibonacci zaman aralıkları (Time Zones)
  • Fibonacci fanları

 

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dâhil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

Para piyasalarında işlem yapın ya da ücretsiz denemeye hemen başlayın!