arrow_back Makaleler

Fed Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanır?

Küresel ekonomi ve piyasaların seyrinde gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının uyguladıkları para politikaları oldukça etkilidir. Dünya ekonomisine yön veren ülkelerin başında gelen ABD’de alınan kararlar, küresel rezerv para apoletini taşıyan ABD dolarının değerini değiştirme potansiyeli taşır. Tüm bu gerekçelerden ötürü Fed kararı ne zaman, Fed faiz kararı ne olur yorumlar ve değerlendirmeler neler gibi soruların yanıtları da merak edilenler arasındadır.

FED Nedir?

İngilizce Federal Reserve kelimelerinin kısaltması olarak kullanılan Fed, Amerika Birleşik Devletleri Merkez Bankası anlamına gelir. ABD’yi oluşturan federal yapının bir benzerini uygulayan bir organizasyon yapısı mevcuttur.

Fed çatısı altında görev yapan 12 Federal Rezerv Banka bulunur. Boston, Chicago Cleveland, Atlanta, Dallas, Minneapolis, San Francisco, New York, Philadelphia, Kansas City, Richmond ve St. Louis olmak üzere 12 farklı merkez bankası olarak kabul edebilirsiniz. 12 bölgeyi temsil eden tüm merkez bankalarına ayrı bir başkan seçilir. 12 bölge içerisinde dünyanın bir numaralı finans merkezlerinden New York'un Fed başkanı aynı zamanda Fed başkanı olarak görev yapar.

Fed Faiz Kararı Nedir?


Fed faiz kararı, ABD ekonomisinde uygulanan para politikası aracı olan politika faiz oranının belirlendiği karar anlamına gelir. Fed faiz kararı, Fed’in organizasyon şeması içerisinde önemli bir rolü bulunan Açık Piyasa Komitesi (FOMC) tarafından alınır. FOMC, Fed başkanları ve hükümetin atadığı üyelerle birlikte 12 temsilciden oluşan bir komitedir. FOMC komitesine New York Fed başkanı ve aynı zamanda Fed başkanı liderlik eder. Komite içerisinde dönemsel olarak değiştirilmek ile birlikte 12 Fed başkanından 4’ü daha seçilir ve Fed faiz kararlarında oy hakkına sahip olur. 5 Fed başkanına ilave olarak ABD hükümeti tarafından atanan seçilen 7 üyeden oluşan ‘Guvenörler Kurulu’ ile birlikte 12 FOMC üyesi belirlenir. Güvenörler Komitesi’nin 7 üyesi ABD başkanı tarafından seçilir ve Senato tarafından onaylanarak görevlerine başlar.

Fed Faiz Kararı Ne Zaman Açıklanır?


Piyasaların dinamiklerini belirleme açısından “Fed faiz kararı ne zaman?” sorusu kritik role sahiptir. Fed’in faiz kararları belirli dönemlerde gerçekleştirilen Açık Piyasa Komitesi (FOMC) toplantılarının ardından açıklanır. 2 gün süren FOMC toplantılarının takvimi öncesinden Fed tarafından ilan edilir.

Her yılın ikinci yarısının başlarında bir sonraki yıla dair FOMC toplantı takvimini kamuoyu ile paylaşır. Duyurulan takvime uygun bir şekilde Fed’in faiz kararları açıklanır. Son dönemde her yıl 8 kez olmak üzere yaklaşık 6 haftada bir FOMC toplantısı yapılır ve neticesinde faiz kararı duyurulur. Genellikle Fed’in faiz kararı açıklayacağı haftanın salı ve çarşamba günü FOMC toplantıları gerçekleştirilir. Toplantı sonrasında çarşamba günü faiz kararı duyurulur ve ardından Fed Başkanı kameraların karşısına geçerek basın toplantısı düzenler.

Fed 2024 toplantı takvimi şöyle açıklanmıştır:

 • 30-31 Ocak

 • 19-20 Mart

 • 30 Nisan-1 Mayıs

 • 11-12 Haziran

 • 30-31 Temmuz

 • 17-18 Eylül

 • 6-7 Kasım

 • 17-18 Aralık

Fed Faiz Sonucu Nasıl Yorumlanır?


Fed’in uyguladığı para politikasına uygun olarak açıkladığı faiz kararları ABD dolarının değeri başta olmak üzere küresel ekonomide birçok etkiye sahiptir. Fed faiz kararı sonucu konjonktüre göre farklı şekilde yorumlanabilir. Genel itibariyle Fed’in faizleri artırması sıkı para politikası, faizleri düşürmesi gevşek para politikası olarak tanımlanır.

Faiz Artırırsa Ne Olur?

Fed tarafından belirlenen politika faizinin yönü ABD dolarının maliyetini belirler. Peki Fed faizi artırırsa ne olur? ABD’de politika faizinin artırılması ABD doları için katlanılan ya da elde edilen faizin artmasıdır. Fed faiz artışının birçok yorumu ve hem ABD hem de küresel ekonomi için birçok etkisi söz konusudur. Ülkeler bazındaki etkiler yine yerel dinamiklere göre farklılık gösterebilir.

ABD’de faizlerin artması, ülke içindeki likiditenin azalması anlamına gelir. Yüksek faizlerden dolayı bireyler elindeki doları harcamak yerine tasarruf eğilimine girmesini destekler. Bir başka etki olarak harcamalar düşeceğinden tüketim azalır ve bu durumda enflasyon üzerinde aşağı yönlü baskılara yol açar.

Faiz İndirirse Ne Olur?


Fed’in politika faizlerini düşürmesi, gevşek para politikası olarak nitelendirilir. ABD’de yatırımlar için ödenen faiz getirisi düşeceğinden ABD doları yurt dışındaki fırsatları değerlendirmek için yurt dışına çıkar. Bu da ABD dolarının yabancı para birimleri karşısında değerinin düşmesine neden olur. Ayrıca ABD’de yatırımların getirisi borçlanma maliyetleri düşeceğinden tüketim artar ve böylece enflasyonist etki görülür.

Fed Faizinin Dolar Fiyatına Etkisi Nasıl Olur?


Genel tanım itibariyle ABD’de dolar için ödenen faiz yükseleceğinden küresel rezerv para olarak dünyanın çeşitli ülkelerine dağılmış olan ABD doları kendi ülkesine dönme eğilimine girer. Bu durum da ABD dolarının diğer ülke para birimleri karşısında değerlenmesini sağlar.


Fed Faizinin Altın Fiyatına Etkisi Ne Olur?


Normal şartlar altında faiz oranları ile altın ve benzeri değerli metallerin arasında ters ilişki bulunur. Bu durumda “Fed faiz artırırsa altın ne olur?” sorusunun yanıtı olarak altın fiyatları düşme eğilimine girer. Ülkede faiz oranları yükseldiği için altın ve benzeri yatırım araçlarından çıkarak sermaye faiz getirisi elde edebileceği seçeneklere yönelir. Altın güvenli liman apoletine sahip olduğundan küresel ekonomideki belirsizlikler ve çeşitli gelişmeler de altın fiyatlarında oldukça etkilidir.


Geçmiş Fed Faiz Kararları


Fed’in 2022 ve 2023 yılları içerisinde gerçekleştirilen FOMC toplantıları sonrasında açıkladığı faiz kararları şöyle:

 • 13 Aralık 2023: %5,5 (Sabit)

 • 1 Kasım 2023: %5,5 (Sabit)

 • 20 Eylül 2023: %5,5 (Sabit)

 • 26 Temmuz 2023: %5,5 (25 baz puan artış)

 • 14 Haziran 2023: %5,25 (Sabit)

 • 3 Mayıs 2023: %5,25 (25 baz puan artış)

 • 22 Mart 2023: %5,00 (25 baz puan artış)

 • 1 Şubat 2023: %4,75 (25 baz puan artış)

 • 14 Aralık 2022: %4,50 (50 baz puan artış)

 • 2 Kasım 2022: %4,00 (75 baz puan artış)

 • 21 Eylül 2022: %3,25 (75 baz puan artış)

 • 27 Temmuz 2022: %2,50 (75 baz puan artış)

 • 15 Haziran 2022: %1,75 (75 baz puan artış)

 • 4 Mayıs 2022: %1,00 (75 baz puan artış)

 • 16 Mart 2022: %0,50 (50 baz puan artış)

 • 26 Ocak 2022: %0,25 (25 baz puan artış)


Piyasalara Etkisi


Fed faiz kararları, küresel piyasalar açısından her zaman belirleyici niteliktedir. Özellikle Avrupa Merkez Bankası, İngiltere Merkez Bankası ve benzeri gelişmiş ülkelerin merkez bankalarının kararları üzerinde etkiye sahiptir. “Fed faiz karari ne oldu?” sorusunu yanıtını konjonktürel gelişmeler, enflasyon, istihdam rakamları başta olmak üzere diğer makroekonomik verilerle birlikte okumak gerekir. Özellikle pandemi ya da savaş gibi dünyayı etkisi altına alan olaylar faiz kararlarını etkileyebilir ya da Fed faiz kararları bu etkilerle mücadele yöntemi olarak kullanılabilir. Özetle, hem Fed faiz kararını piyasalar hem de piyasaların Fed kararı üzerindeki etkilerini birlikte ele almakta fayda vardır.


2023 yılı 4. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %32, zarar eden müşteri oranı %68’dir.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dâhil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

Çekince: Bu rapor tarafımızca doğruluğu ve güvenilirliği kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlanmış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan kurum çalışanları ile Ulukartal Holding A.Ş. ve İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Bu rapordaki her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikler, bu konularda resmi hizmet veren yetkili üçüncü kişi kurumlardan elde edilmiş olup, İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu raporda bulunan bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

Para piyasalarında işlem yapın ya da ücretsiz denemeye hemen başlayın!