arrow_back Makaleler

Devalüasyon Nedir?

Devalüasyon, sabit kur sistemlerinde ödemeler dengesi açık veren ülkenin ulusal parasının dış satın alma gücünün, hükümetçe alınan bir kararla düşürülmesidir. Başka bir deyişle devalüasyon, bir devletin resmi para biriminin diğer ülke dövizleri karşısında değer kaybettirilmesidir.

Ekonomik bir terim olan devalüasyon, bir ülkenin resmi para biriminin diğer ülke para birimleri karşısında değerinin düşürülmesidir. Buradan da anlaşılacağı gibi devalüasyon devlet tarafından yapılan bir işlemdir. Ülke ekonomisine müdahale amacıyla yapılır. Kötü giden ekonominin toparlanması açısından zaruri bir durum olabilir.


Devalüasyonun uygulanma sebebinin en önemli ortamı ekonominin dış ticaret dengesinin açık veriyor olmasıdır. Yani ödemeler bilançosunda toplam ithalatın, toplam ihracatın üzerinde olmasıdır. Bu durumda ülkede dış ticaret açığı doğar. Bu ortamda devalüasyon yapılarak ilgili ülkenin satın alma gücünü düşürüp, ihracatı arttırmak amaçlanmaktadır. Çünkü ithal mallarının fiyatı artar ve insanların satın alma gücü düştüğü için daha az ihraç malı alırlar. Aynı zamanda ülkenin dış ülkelere satacağı mallarında fiyatları düşmüş olur ve ihraç mal satışı artar, ihraç geliri artar. İthalat giderleri de azalacaktır. Böylece cari açık azalacak ve ödemeler dengesi oluşacak.

Özetle Devalüasyonun Etkileri;

• İç fiyatlar azalır
• İhracat artar
• Dış fiyatlar artar
• İthalat artar

Devalüasyon Nedir Nasıl Değerlendirilir?

Hükümetler devalüasyon yapmakta bazen mecbur kalırlar. Ama bunu doğru yapmak gerekir. Yani arz ve talep esneklikleri dikkate alarak yapılmalıdır. Her şey doğru yapılsa dahi devalüasyonun olumsuz yanları da vardır. Enflasyonu arttıran bu işlem aynı zamanda dövizle ödenen dış borç yükünü de arttırmaktadır. Merkez bankasının müdahalesinin bu kadar yoğun olduğu ülkeye güven söz konusu olmaz ve devalüasyon yapan ülkenin kredibilitesi azalır.

Forex piyasasıyla ilgili daha fazla terimin açıklamasını okumak istereseniz Terimler Sözlüğü sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.


Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dâhil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

Para piyasalarında işlem yapın ya da ücretsiz denemeye hemen başlayın!