Tureks Turunç Madencilik (MARBL) Halk Arz Özet Bİlgiler

Özet bilgiler

HALKA ARZ ÖZET BİLGİ Tureks Turunç Madencilik İç ve Dış Ticaret A.Ş.
Halka Arz Eden Pay Sahibi Tureks Turunç Madencilik İç ve Dış Ticaret A.Ş. Ve Ortaklar
Halka Arz Tarihleri 2 - 3 Kasım 2023
Halka Arz Fiyatı 10,97 TL
Halka Arz İskonto Oranı 18,00%
Halka Arz Yöntemi Sabit Fiyatla Talep Toplama
Halka Arz Şekli Sermaye Artırımı ve Ortak Pay Satışı
Aracılık Türü En İyi Gayret Aracılığı
Halka Arz Öncesi Ödenmiş Sermaye 180.000.000 TL
Halka Arz Sonrası Ödenmiş Sermaye 228.600.000 TL
Halka Arz Sonrası Halka Açıklık Oranı 25,80%
Halka Arz Edilen Hisse Adedi 58.976.404
Fiyat İstikrarı İşlemleri ve Taahhütler İhraççı, payların Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladığı tarihten itibaren 1 yıl boyunca herhangi bir bedelli/bedelsiz sermaye artırımı yapmayacağını taahhüt etmiştir. Ortaklar payların borsada işlem görmeye başlamasından itibaren 1 yıl boyunca sahip olduğu payların, dolaşımdaki pay miktarının artmasına sebep olacak şekilde satışa ve halka arza konu edilmeyeceğini, bu doğrultuda bir karar alınmayacağını ve/veya BİST'e veya SPK'ya veya yurt dışındaki herhangi bir menkul kıymetlere ilişkin düzenleyici kurum, borsa veya kotasyon otoritesine başvuruda bulunulmayacağını taahhüt etmiştir. Payların Borsa İstanbul'da işlem görmeye başlamasından itibaren 30 gün boyunca fiyat istikrarı işlemi planlanmaktadır.
Tahsis Grupları ve Pay Oranları Tamamen Eşit Dağıtım
Borsa Kodu MARBL
İşlem Göreceği Pazar Yıldız Pazar
Halka Arza Aracılık Eden Kuruluş Tacirler Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Kaynak: Tureks Fiyat Tespit Raporu, İzahnameTureks Turunç Madencilik Kimdir?

Şirket Tureks Turunç Madencilik İç ve Dış Ticaret A.Ş adı altında 1986 yılında Afyonkarahisar’da kurulmuştur. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde bulunan ve ruhsatları Şirkete ait olan 9 mermer ocağında, Türkiye’nin önemli bir doğal taş kaynağı olan mermeri, ocaklardan çıkarılmasının ardından kesilmesi, şekil verilmesi ve yüzey işlemleri yapılması sonucunda mermer fayans, mermer plaka, mozaik, su jeti fayans, bordür gibi ürünler haline getirerek üretim ve satışını yapmaktadır. Şirket mermer üretim satış faaliyetlerini %100 ortağı olduğu Türkiye’de kurulu Model Granit ve Mermer, Tureks GM – Mermer Granit ve ABD’de kurulu Marble Systems Inc. Şirketleri ile birlikte gerçekleştirmektedir. Şirket 2022 yılı Kasım ayında ABD’deki kurulu pazarlama ve satış şirketi olan Marble System Inc.’nin ve seramik üretimi yapan Model Granit’in sermayelerini temsil eden paylarının tamamını satın almak suretiyle konsolide etmiştir.

Marble Systems Şirket ortaklarından Münir Turunç tarafından 2 Mayıs 1989 tarihinde Virginia/Amerika’da aynı unvan ile kurulmuş olup ana faaliyet konusu dekoratif ürünler olarak fayans, plaka levha, mozaik ve özel kesim su jeti ürünlerinin başta ABD’nin doğu kıyısı ve batı kıyısı boyunca hem toptan hem de perakende pazarlaması ve satışından oluşmaktadır.

Model Granit 2015 yılında Afyonkarahisar’da kurulmuştur. Model Granit’in esas faaliyet konusu seramikten imal edilen ürünlerin imalatı ve satışı ile mermer ürünlerinin alım ve satımıdır. Satışlarını genel olarak Marble System’e yapmakta olup küçük miktarlarda yurt içinde ve yurt dışında farklı firmalara da satış yapmaktadır.

Tureks-GM Mermer Granit 1996 yılında İstanbul’da kurulmuş olup faaliyet konusu doğal taş mermer ürünlerin alım ve satılmasıdır. GM Mermer Şirketin %100 bağlı ortaklığı olup Şirketin tüm ihracatına %2 hizmet bedeli ile kar marjı olmaksızın aracılık etmektedir.

Tureks Turunç Madencilik Ne İş Yapar?

Tureks, en büyüğü Burdur’da olmak üzere 9 maden ocağı için maden çıkarma ruhsatına sahiptir. Doğal taş üretimi ve taş ocakçılığına yaptığı yatırım ile 100.000 ton/yıl yıllık üretim kapasitesine sahiptir. Şirket üretimini Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 30.534 m2 üzerine kurulu 15.702 m2 kapalı alana sahip fabrikasında gerçekleştirmektedir. Ayrıca Burdur Karamanlı’da bulunan mermer saha içerisindeki 2 adet hangardan oluşan ve bünyesinde mermer üretim makinaları bulunan tesiste Afyon fabrika için yarı mamul ve mamul üretimi yapılmakta aynı zamanda mamul olarak üretilen ürünler diğer firmalara da satılmaktadır. Şirket’in gerek kendi mermer ocaklarında çıkarılan gerekse yurt içi ve yurt dışından farklı renklerdeki doğal taşları tasarım merkezinde dekoratif ürünler olarak fayans, plaka levha, mozaik ve özel kesim su jeti ürünleri şekilde üretilmektedir. Tasarımları tescilli ve Şirkete ait 60’tan fazla doğal taş koleksiyonu ile her türlü ticari, konut, duvar, zemin, dekoratif aksesuar ve yüzey süslemelerine çözümler sunulmaktadır.

Bunların dışında Şirket’in sahip olduğu Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi’nde bulunan 12.029 m2 üzerine kurulu 3.945 m2 kapalı alana sahip fabrika bulunmakta olup bağlı ortaklığı olan Model Granit Mermer Şirketine kiralanmıştır. Tureks Turunç Madencilik’te 30.06.2023 itibarıyla 315’i mavi yaka, 41’i beyaz yaka olmak üzere 356 kişi Grup bünyesinde ise 180 beyaz yaka 351 mavi yaka olmak üzere 531 kişi çalışmaktadır.

Tureks Turunç Madencilik Ürünleri Nelerdir?

Fabrikada blok mermer, mermer fayans, mermer plaka, mermer mozaik, dekoratif mermer, bordür vb. dekoratif mermer ürünler üretmektedir.

Mermer : Başkalaşım süreci geçiren ve başkalaşımın izlerini taşıyan kalker dolomit gibi karbonat bileşimli kayaçlara mermer denilir. Yapılarda genellikle yüzeyleri düzeltilerek parlatılmış doğal taş ürünleri kullanılır. Özel işlemlerle yüzeyi pürüzlü hale getirilmiş ve parlatılmadan kullanılan cephe kaplaması ve döşeme uygulamaları da son zamanlarda yaygınlaşmıştır. Bazı mermerler tek tür, bazıları ise farklı türde kristal topluluklarının bir araya gelmesiyle oluşur. Kumtaşı çakıl taşı ve breş türü tortul kayalarda taneler doğal bir çimento ile bağlanmışlardır.

  • Blok Mermer: Mermerin ocaktan bir kütle şeklinde kesilip işlenmemiş halidir. Bu parçalar farklı ebat (Ör: 3m x 2m x 1.5m ) ve ağırlıklara ( Ör: 35 Ton) sahiptir.
  • Mermer Plaka: Ocaktan çıkan düzgün blokların işleme tesisine gelerek gerekli sağlamlaştırma. (Bohçalama) işlemlerinin yapılmasından sonra katrak diye adlandırılan makinelerde peynir dilimi gibi dilinip belirli kalınlıklarda kesilmiş halidir.
  • Mermer Fayans: Bu kısımda mermere yapılan işlemlerin sayısı artmaktadır. Mermer fayans, plaka olamayacak ebattaki taşların veya ocaktan gelen şekli bozuk blokların ST adı verilen makinelerde kesilip en büyük ve küçük ölçüde farklı makinelerde ebatlanmış ve yüzey işlemi uygulanmış ürün grubunun genel adıdır.
  • Mermer Mozaik: Mermerin diğer parçalardan kalan en küçük parçasının tasarımlarla birleştiği noktadır. Burada modeller için mermerler mozaik kesim makinelerinde küçük parçalar halinde kesilir ve el işçiliği ile kalıplara dizilerek oluşturulur.
  • Dekoratif Mermer: Proje temelli ya da mermer kesim makinalarının kesemeyeceği modellerin su jeti kesim makinesiyle kesilip oluşturulan mozaik grubu olarak adlandırılır.

Tureks Turunç Madencilik Elde Ettiği Fonu Nerede Kullanacak?

  • Finansman Maliyetinin Azaltılması – Şirket, halka arz gelirinin yaklaşık %35-40’ına tekabül eden kısmı ile Şirketin kısa vadeli TL kredilerini ve uzun vadeli ABD doları cinsinden kredilerini kapatmayı planlamaktadır.
  • Fabrikada Kapasite Artırıcı Yatırımlar - Şirket, halka arzdan elde edilecek gelirin yaklaşık %30-35’lik kısmını güneş enerjisi yatırımı ve otomasyon makine sistemleri yatırımında kullanmayı hedeflemektedir.
  • İşletme Sermayesinin Güçlendirilmesi - Şirket, halka arzdan elde edeceği gelirin yaklaşık %30-35’ine yakın kısmını Şirketin işletme sermayesi ihtiyacı için kullanmayı hedeflemektedir.Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dâhil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

Çekince: Bu rapor tarafımızca doğruluğu ve güvenilirliği kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlanmış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan kurum çalışanları ile Ulukartal Holding A.Ş. ve İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Bu rapordaki her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikler, bu konularda resmi hizmet veren yetkili üçüncü kişi kurumlardan elde edilmiş olup, İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu raporda bulunan bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

Ekler

TUREKS TURUNÇ MADENCİLİK İÇ ve DIŞ TİCARET A.Ş. FİYAT TESPİT RAPORUNA İLİŞKİN HAZIRLANAN ANALİST RAPORU

Tureks Turunç Madencilik İç ve Dış Ticaret A.Ş. Fiyat Tespit Raporuna İlişkin Hazırlanan Analist Raporu Buradan Ulaşabilirsiniz.