Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş. (SKYMD) Halka Arz Özet Bilgiler

Özet bilgiler

İhraççı Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Halka Arz Eden Pay Sahibi Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Ve Şekerbank T.A.Ş.
Halka Arz Tarihleri 30 Kasım - 01 Aralık 2023
Halka Arz Fiyatı 7,00 TL
Halka Arz İskonto Oranı 20,24%
Halka Arz Yöntemi Borsada Satış
Halka Arz Şekli Sermaye Artırımı ve Ortak Pay Satışı
Aracılık Türü En İyi Gayret Aracılığı
Halka Arz Öncesi Ödenmiş Sermaye 120.000.000 TL
Halka Arz Sonrası Ödenmiş Sermaye 155.000.000 TL
Halka Arz Sonrası Halka Açıklık Oranı 33,87%
Halka Arz Edilen Hisse Adedi 52.500.000
Fiyat İstikrarı İşlemleri ve Taahhütler İhraççı, payların Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladığı tarihten itibaren 1 yıl boyunca, şirket paylarının dolaşımdaki pay miktarının artmayacağını ve bu süre boyunca ileride yeni bir satış veya halka arz yapılmayacağını taahhüt etmiştir. Şirketin mevcut pay sahipleri şirket paylarının BİST'de işlem görmeye başladığı tarihten itibaren 1 yıl boyunca sahip oldukları halka arza konu olmayan şirket paylarının dolaşımdaki pay miktarının artmasına yol açacak şekilde satışa veya halka arza konu edilmeyeceğini taahhüt etti. 30 Gün süreyle halka arz fiyatından fiyat istikrarı planlanmaktadır.
Tahsis Grupları ve Pay Oranları Tamamı Eşit
Borsa Kodu SKYMD
İşlem Göreceği Pazar Yıldız Pazar
Halka Arza Aracılık Eden Kuruluş Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Kaynak: Şeker Yatırım Fiyat Tespit Raporu, İzahname

Şeker Yatırım Kimdir?

Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş 1996 yılında Sermaye Piyasası Kanunu ve İlgili mevzuat hükümlerine uygun olarak sermaye piyasası faaliyetlerinde bulunmak üzere kurulmuştur. Kurucu ortağı Şekerbank T.A.Ş’dir. Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş. şirketinin 3 ortağı bulunmaktadır: Şekerbank T A.Ş. Personeli Munzam Sosyal Güvenlik ve Yardımlaşma Sandığı Vakfı, Samruk Kazyna İnvest, Şekerbank T A.Ş. Sosyal Sigorta Sandığı Vakfı.

Geniş Yetkili Aracı Kurum statüsündeki Şeker Yatırım İstanbul'da bulunan Genel Müdürlük, biri Ankara'da diğeri İzmir'de olmak üzere 2 şubesi ve Şekerbank ile yapılan sözleşme ile Şekerbank'ın tüm şubelerinde emir iletimine aracılık kanalıyla bireysel ve kurumsal müşterilerine yurt içi ve yurt dışı sermaye piyasası ürünlerini sunmaktadır.

Şeker Yatırım Ne Yapar?

Yetki Belgeleri

  • İşlem Aracılığı Faaliyeti
  • Portföy Aracılığı Faaliyeti
  • Bireysel Portföy Yöneticiliği Faaliyeti
  • Yatırım Danışmanlığı Faaliyeti
  • Aracılık Yüklenimi Suretiyle Halka Arza Aracılık Faaliyeti
  • Sınırlı Saklama Hizmeti
  • Genel Saklama Hizmeti

Sermaye piyasalarında hizmet veren Şeker Yatırım, Borsa İstanbul A.Ş Pay Piyasası, Borçlanma Araçları Piyasası, Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası ile Kaldıraçlı Alım Satım İşlemleri'nde aracılık hizmeti vermektedir. Şeker Yatırım bireysel ve kurumsal finansman hizmetleri sunmaktadır.

Aracılık Hizmetleri : Sermaye piyasasında aracılık, sermaye sermaye piyasası araçlarının yetkili kuruluşlar tarafından kendi nam ve hesabına başkası nam ve hesabında, kendi namına başkası hesabına ticari amaçla alım satımıdır.

Pay ve Viop Piyasası İşlemleri : Şeker Yatırım geniş şube ağı ve elektronik alım satım platformları ile yurt içi ve yurt dışı bireysel ve kurumsal müşterilere pay piyasası ve Viop piyasasında yatırım yapma imkanı sunmaktadır.

Sabit Getirili Menkul Kıymet İşlemleri : Sabit Getirili Menkul Kıymetler Bölümü bu piyasada yatırımlarını değerlendirmek isteyen yurt içi ve yurt dışı bireysel ve kurumsal müşterilere yatırım yapma imkanı sunmaktadır.

Kurumsal Finansman : Şeker yatırım kurumsal finansman faaliyetleri kapsamında başta pay ve özel sektör borçlanma araçları ihraçları olmak üzere şirket birleşme ve devralmaları, finansal ve/veya stratejik ortaklık için aracılık hizmeti sunmaktadır.

Kaldıraçlı Alım Satım İşlemleri : Şirket Foreks Piyasaları’nda piyasa yapıcı ve alım-satıma aracılık işlemleri gerçekleştirmektedir.

SWEET Yurt Dışı İşlem Platformu : Şeker Yatırım yurt dışı borsalar alım satım platformu olan SWEET ile 28 Mart 2006 tarihinden bu yana internet üzerinden dünyanın önde gelen borsalarında işlem gören menkul kıymetlere ulaşmayı sağlamaktadır.

Şeker Yatırım Elde Ettiği Fonu Nerede Kullanacak?

Şirket'in halka arzdan elde edeceği fonun, Sermaye Piyasası Kurulu düzenlemeleri çerçevesinde yürütmekte olduğu yatırım hizmetleri ve faaliyetleri ile yan hizmetlerin sunumu kapsamında duyduğu işletme sermayesi ihtiyacının karşılanmasında kullanılması planlanmaktadır.


Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dâhil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

Çekince: Bu rapor tarafımızca doğruluğu ve güvenilirliği kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlanmış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan kurum çalışanları ile Ulukartal Holding A.Ş. ve İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Bu rapordaki her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikler, bu konularda resmi hizmet veren yetkili üçüncü kişi kurumlardan elde edilmiş olup, İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu raporda bulunan bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.Ekler

ŞEKER YATIRIM MENKUL DEĞERLER A.Ş. FİYAT TESPİT RAPORUNA İLİŞKİN HAZIRLANAN ANALİST RAPORU

Şeker Yatırım Menkul Değerler A.Ş. Fiyat Tespit Raporuna İlişkin Hazırlanan Analist Raporu