Kuzey Boru A.Ş. (KBORU) Halka Arz Özet Bilgiler

Özet bilgiler

İhraççı Kuzey Boru A.Ş.
Halka Arz Eden Pay Sahibi Kuzey Boru A.Ş. Ve Ortaklar
Halka Arz Tarihleri 7 Aralık - 8 Aralık 2023
Halka Arz Fiyatı 36,20 TL
Halka Arz İskonto Oranı 20,04%
Halka Arz Yöntemi Borsada Satış
Halka Arz Şekli Sermaye Artırımı ve Ortak Pay Satışı
Aracılık Türü En İyi Gayret Aracılığı
Halka Arz Öncesi Ödenmiş Sermaye 80.000.000 TL
Halka Arz Sonrası Ödenmiş Sermaye 100.000.000 TL
Halka Arz Sonrası Halka Açıklık Oranı 24,00%
Halka Arz Edilen Hisse Adedi 24.000.000
Fiyat İstikrarı İşlemleri ve Taahhütler İhraççı, payların Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladığı tarihten itibaren 1 yıl boyunca, şirket paylarının dolaşımdaki pay miktarının artmayacağını ve bu süre boyunca ileride yeni bir satış veya halka arz yapılmayacağını taahhüt etmiştir. Şirketin mevcut pay sahipleri şirket paylarının BİST'de işlem görmeye başladığı tarihten itibaren 1 yıl boyunca sahip oldukları halka arza konu olmayan şirket paylarının dolaşımdaki pay miktarının artmasına yol açacak şekilde satışa veya halka arza konu edilmeyeceğini taahhüt etti. 30 Gün süreyle halka arz fiyatından fiyat istikrarı planlanmaktadır.
Tahsis Grupları ve Pay Oranları Tamamı Eşit
Borsa Kodu KBORU
İşlem Göreceği Pazar Yıldız Pazar
Halka Arza Aracılık Eden Kuruluş Tacirler Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Kaynak: Kuzey Boru Fiyat Tespit Raporu, İzahname

Kuzey Boru Kimdir?

Kuzey Boru A.Ş altyapı ve üst yapı için boru ve ek parçaların üretimini, bunların yurt içi ve yurt dışında pazarlama ve satışını, satış sonrasında bu alana ilişkin mühendislik hizmetlerini yürütmektedir. Kuzey Boru A.Ş. şirketinin 3 ortağı bulunmaktadır. Şirket paylarının 40%’ı Mustafa Topgaç’a, 40%’ı Bülten Karaman’a, 20%’si Demet Karaman’a aittir. Şirket ana üretim faaliyetlerini merkezi Kırımlı Organize Sanayi Bölgesi Aksaray’daki fabrikada gerçekleştirmektedir. Şirket’in fabrika binasında bulunan merkez ofisine ek olarak Aksaray, Ankara ve Malatya’da bir adet şubesi, İstanbul’da bölge ofisi, Dubai, İtalya ve Katar’da satış temsilciliği bulunmaktadır. Ankara şubesi ve İstanbul bölge ofisi kiralık ofis olup diğer ülkelerde bulunan satış temsilcilikleri is sanal ofis özelliğindedir.

Şirket tarafından farklı nitelik, çap ve basınç sınıflarında üretilen borular tescilli ‘Kuzey Boru’ markası altında satılmaktadır. Kuzey Boru tarafından altyapı ve üst yapı kullanım alanlarına göre üretimi gerçekleştirilen borular ve bunlara bağlı ek parçalara ait ürün grupları ‘Polietilen’ ve ‘Koruge’ olmak üzere ikiye ayrılmıştır. Şirket ayrıca, Polietilen ve Koruge grubu ek parça ve ekipmanları üretimi gerçekleştirmektedir.

Kuzey Boru Ne İş Yapar?

Kuzeyboru plastik boru ve ekleme parçaları üretimi ve alt yapı projelerine mühendislik destekleri veren şirketin üretim yaptığı ürünler:

- Altyapı Ürünleri

- Telekomünikasyon Ürünleri

- Tarımsal Ürünler

- Üst Yapı Ürünleri

- Dredging Ürünleri

Üretim Tesisleri

Aksaray OSB Polietilen Boru Üretim Tesisi

Polietilen boru üretim tesisinde 15 adet üretim hattı bulunmakta olup hatlarda üretilen boru çeşitleri farklı çaplarda olduğundan aynı hat üzerinde farklı çaplarda kalıp değişimi yapılarak üretim gerçekleşmektedir. Ayrıca bu hatları besleyen toplam 4.800 kva kapasiteli endüstriyel iklimlendirme ve yangın müdahale sistemiyle korunan trafo mevcuttur.

Aksaray OSB Koruge Boru Üretim Tesisi

Tesiste koruge boru, çelik takviyeli spiral koruge boru üretilmektedir. Tesiste toplam 5 adet koruge boru ve 1 adet çelik takviyeli spiral koruge boru üretim hattı bulunmaktadır. Her bir koruge hattında 2 adet ekstruder, çelik takviyeli spiral koruge hattında ise boru üretim tarafında 2 adet, sac reçileneme tarafında 1 adet olmak üzere toplam ekstruder bulunmaktadır.

Aksaray Granül Kırım Tesisi

Granül kırım tesisinde 3 adet granül hattı 2 adet kırım hattı endüstriyel alanda ihtiyaç duyulan ve atık plastiklerin parçalanarak hacmini küçültmeye yarayan 1 adet Shredder makina, 1 adet kırma makinası ve atıkların geri dönüşümü için 1 adet agromel bulunmaktadır. Granüllerin tamamı aynı kesitte, hassas ölçülerde ve istenilen uzunlukta kesiksiz olarak elde edilmesini sağlayan 3 adet ekstrüder bulunmaktadır.

Kuzey Boru Elde Edilen Fonu Nerede Kullanacak?

  Kullanım Alanı

  Kullanım Tutarı (%)

  Malatya CTP Yatırımlarının Finansmanı

  50-60%

  Kısa Vadeli Banka Kredilerinin Azaltılması

  20-30%

  İşletme Sermayesi İhtiyacı

  10-20%

  Toplam

  100%

  Kaynak: Kuzey Boru Fonun Kullanım Yeri Raporu

  Fon kullanım özet bilgi.

  • Malatya CTP Yatırımlarının Finansmanı – Payların halka arzı neticesinde elde edilecek fonun yaklaşık %50-60’ı Malatya’da kurulmasına başlanan CTP (“Cam Elyaf Takviyeli Polyester Boru”) tesisinin yatırım maliyetlerinin finansmanında kullanılacaktır.
  • Kısa Vadeli Banka Kredilerinin Azaltılması – Payların halka arzı neticesinde elde edilecek fonun yaklaşık %20-30’luk kısmı kısa vadeli kredilerin azaltılması için kullanılacaktır. Bu şekilde Şirket, ticari vadelere ilişkin daha esnek olmayı ve hammadde alımlarını daha etkin ve verimli bir şekilde yöneterek finansman maliyetlerini azaltmayı hedeflemektedir.
  • İşletme Sermayesi İhtiyacı – Payların halka arzı neticesinde elde edilecek fonun yaklaşık %10-20’si işletme sermayesinde kullanılacaktır.


  Yasal Uyarı Notu:
  Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

  Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dâhil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

  Çekince: Bu rapor tarafımızca doğruluğu ve güvenilirliği kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlanmış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan kurum çalışanları ile Ulukartal Holding A.Ş. ve İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

  Bu rapordaki her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikler, bu konularda resmi hizmet veren yetkili üçüncü kişi kurumlardan elde edilmiş olup, İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu raporda bulunan bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.  Ekler

  KUZEY BORU A.Ş. FİYAT TESPİT RAPORUNA İLİŞKİN HAZIRLANAN ANALİST RAPORU

  Kuzey Boru A.Ş. Fiyat Tespit Raporuna İlişkin Hazırlanan Analist Raporu