Ekos Teknoloji ve Elektrik A.Ş.(EKOS) Halk Arz Özet Bilgiler

Özet bilgiler

İhraççı Ekos Teknoloji ve Elektrik A.Ş.
Halka Arz Eden Pay Sahibi Ekos Teknoloji ve Elektrik A.Ş.
Halka Arz Tarihleri 15 - 16 Kasım 2023
Halka Arz Fiyatı 12,77 TL
Halka Arz İskonto Oranı 20,00%
Halka Arz Yöntemi Sabit Fiyatla Talep Toplama
Halka Arz Şekli Sermaye Artırımı
Aracılık Türü En İyi Gayret Aracılığı
Halka Arz Öncesi Ödenmiş Sermaye 220.000.000 TL
Halka Arz Sonrası Ödenmiş Sermaye 280.000.000 TL
Halka Arz Sonrası Halka Açıklık Oranı 21,43%
Halka Arz Edilen Hisse Adedi 60.000.000
Fiyat İstikrarı İşlemleri ve Taahhütler İhraççı, payların Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladığı tarihten itibaren 1 yıl boyunca, şirket paylarının dolaşımdaki pay miktarının artmayacağını ve bu süre boyunca ileride yeni bir satış veya halka arz yapılmayacağını taahhüt etmiştir. Şirketin mevcut pay sahipleri şirket paylarının BİST'de işlem görmeye başladığı tarihten itibaren 1 yıl boyunca sahip oldukları halka arza konu olmayan şirket paylarının dolaşımdaki pay miktarının artmasına yol açacak şekilde satışa veya halka arza konu edilmeyeceğini taahhüt etti.
Tahsis Grupları ve Pay Oranları Tamamı Eşit Dağıtım
Borsa Kodu EKOS
İşlem Göreceği Pazar Yıldız Pazar
Halka Arza Aracılık Eden Kuruluş Deniz Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Kaynak: Ekos Fiyat Tespit Raporu, İzahname

Ekos Kimdir?

Ekos Teknoloji ve Elektrik A.Ş’in temel faaliyet alanı orta ve yüksek gerilim seviyesindeki elektrik şebekelerinin denetimini sağlayan anahtarlama ve otomasyon ekipman ve sistemlerinin tasarlanması, mühendisliğinin yapılması, üretilmesi ve hizmete alınmasıdır. Ekos Teknoloji ve Elektrik A.Ş şirketinin 2 ortağı bulunmaktadır. Şirket paylarının 50%’si Tarık Can Akbaş’a, diğer 50%’si Tunahan Akbaş’a aittir. Şirketin merkezi Balıkesir OSB’de olup, merkez adresi aynı fabrikada bulunmaktadır. Ana fabrikanın yanı sıra, şirketin üretim faaliyetleri Balıkesir’de bulunan Balıkesir 2 fabrikası ve Balıkesir 3 fabrikasında ve 2023 yılında devreye giren Portekiz fabrikasında gerçekleştirmektedir.

Ekos Ne İş Yapar?


Orta gerilim hava yalıtımlı hücreler veya gaz yalıtımlı hücreler
- Sabit ve mobil kompakt trafo merkezleri
- Metal bölmeli hücreler
- Orta gerilim gaz yalıtımlı yük ayırıcılar
- Alçak geilim koruma-kontrol-kumanda ve dağıtım panoları
- Orta gerilim kesiciler
- Yüksek gerilim anahtarlama sistemleri bulunmaktadır.

2017 yılında faaliyete başlayan Balıkesir 2 fabrikasında; Beton ve saç trafo merkezleri, Konteynır birleşik çözüm ürünleri üretilirken, aylık 150 beton köşk üretim kapasitesi bulunmaktadır. 2022 yılında faaliyete geçen Balıkesir 3 fabrikasında; Orta gerilim ve yüksek gerilim anahtarlama ve kontrol
panoları, Mobil trafo merkezleri üretilmektedir. 2023 3. Çeyrekte faaliyete geçen Portekiz fabrikasında Orta gerilim(OG) anahtarlama ekipmanları, Kumanda-otomasyon panoları imal etmektedir. Şirketin bir diğer faaliyet alanı enerji sektöründe faaliyet gösteren küresel firmalardan biri olan General Electric firmasının şebeke otomasyonu ve varlık yönetimi alanındaki yazılım ve donanım sistemlerinin Türkiye ve Cezayir pazarları için yürüttüğü distribütörlük hizmetleridir. Bu kapsamda;
ticari mal satışlarını trafo önleyici bakım sensör ve yazılımları, otomasyon ürünleri, orta gerilim kapasitörler ve 220kV’a kadar gaz yalıtımı anahtarlama ürünleri (GIS) oluşturmaktadır

Ekos Elde Ettiği Fonu Nerede Kullanacak?

  • Balıkesir’de bulunan tesislere yönelik yatırımlar- Şirket net halka arz gelirinin %15-25 tutarındaki kısmı ile halihazırda üretimi devam eden ürünleri için ilave verimlilik ve kapasite artışı amacıyla; makina/ekipman (pres/kalıp sistemleri, robot kaynak hattı, bakır/sac işleme makinaları, talaşlı imalat ekipmanları vb.) ve yazılım ( kurumsal kaynak planlama, simülasyon ve modelleme yazılımları vb.) yatırımları yapmayı planlamaktadır. Bu yatırımın Balıkesir’de bulunan mevcut tesislerde yapılması hedeflenmektedir.
  • Trafo fabrikası yatırımının tamamlanması ve ilave üretim hattı yatırımı- Şirket, net halka arz gelirinin %5-10 tutarındaki kısmı ile; halihazırda özkaynak ve krediler ile yatırımına devam ettiği ve 2024 yılının 1. çeyreğinde devreye almayı planladığı Trafo Fabrikası’nın ilk faz yatırımını tamamlamayı planlamaktadır. 
  • Enerji depolama ve yeni ürün yatırımları- Şirket net halka arz gelirinin %25-30 tutarındaki kısmı ile Balıkesir OSB’de kendisine tahsis edilen ve tahsis bedelini özkaynaklarıyla karşıladığı 35.736,27 m2 arsa üzerine özellikle yenilenebilir enerji projeleri için tasarlanan elektrik teçhizat ve entegre çözüm üretim hatları için fabrika yatırımı yapmayı planlamaktadır.
  • Elektrikli araç şarj istasyonu hizmeti yatırımları- Şirket ne halka arz gelirinin %4-6 tutarındaki kısmı ile, bağlı ortaklığı EKOS Mobilite’nin sahibi olduğu Şarj Ağı İşletmeci Lisansı kapsamında elektrikli araç şarj istasyonları geliştirilme ve kurulumları ile istasyon izleme, kontrol ve ödeme yazılımları yatırımları yapmayı planlamaktadır.
  • İşletme sermayesinin güçlendirilmesi- Şirket net halka arz gelirinin %25-30 tutarındaki kısmını işletme sermayesini güçlendirmek için kullanmayı planlamaktadır.
  • Şirket küresel izdüşümünün artırılarak ihracat potansiyelinin yükseltilmesi- Şirket aktif olarak faaliyetlerine devam ettiği Avrupa ( EKOS Europe-Portekiz ve Ekosinerji B.V-Hollanda) ve Afrika (Sarl Ekos Africa- Senegal ve Sarl Ekos Energie- Cezayir) bağlı ortaklıklarının satış, pazarlama ve diğer operasyonlarını güçlendirmek ve bu vesileyle iş hacmini artırmayı planlamaktadır.
  • Enerji üretimi ve/veya depolanmasına ilişkin GES, RES yatırımları- Şirket net halka arz gelirinin %-5-10 tutarındaki kısmı ile kendisi ya da yurt içi veya yurt dışı bağlı ortaklıkları vasıtasıyla; sürekli gelir kaynakları elde etmek, yeşil dönüşümü desteklemek ve sürdürülebilirlik hedeflerine ulaşmak amacıyla yenilenebilir enerji alanında muhtelif GES/RES ve/veya enerji depolama yatırım projelerine yatırım yapmayı planlamaktadır

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dâhil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

Çekince: Bu rapor tarafımızca doğruluğu ve güvenilirliği kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlanmış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan kurum çalışanları ile Ulukartal Holding A.Ş. ve İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Bu rapordaki her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikler, bu konularda resmi hizmet veren yetkili üçüncü kişi kurumlardan elde edilmiş olup, İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu raporda bulunan bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

Ekler

EKOS TEKNOLOJİ ve ELEKTRİK A.Ş. FİYAT TESPİT RAPORUNA İLİŞKİN HAZIRLANAN ANALİST RAPORU

Ekos Teknoloji ve Elektrik A.Ş. Fiyat Tespit Raporuna İlişkin Hazırlanan Analist Raporu