Bor Şeker A.Ş. (BORSK) Halka Arz Özet Bilgiler

Özet bilgiler

İhraççı Bor Şeker Anonim Şirketi
Halka Arz Eden Pay Sahibi Bor Şeker Anonim Şirketi Ve Ortaklar
Halka Arz Tarihleri 07 - 08 - 09 Şubat 2024
Halka Arz Fiyatı 26,54
Halka Arz İskonto Oranı 20,00%
Halka Arz Yöntemi Sabit Fiyatla Talep Toplama
Halka Arz Şekli Sermaye Artırımı ve Ortak Satışı
Aracılık Türü En İyi Gayret Aracılığı
Halka Arz Öncesi Ödenmiş Sermaye 200.000.000 TL
Halka Arz Sonrası Ödenmiş Sermaye 240.000.000 TL
Halka Arz Sonrası Halka Açıklık Oranı 29,17%
Halka Arz Edilen Hisse Adedi 70.000.000
Tahsis Grupları ve Pay Oranları Payların %59'u Yurt İçi Bireysel Yatırımcılara
Payların %30'u Yurt İçi Kurumsal Yatırımcılara
Payların %10'u Yurt Dışı Kurumsal Yatırımcılara
Payların %1'i Çalışanlara ve Çiftçilerden oluşan Yatırımcılara
Fiyat İstikrarı 30 Gün süreyle planlanmaktadır.
Borsa Kodu BORSK
İşlem Göreceği Pazar Yıldız Pazar
Halka Arza Aracılık Eden Kuruluş Gedik Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Kaynak: Bor Şeker Fiyat Tespit Raporu, İzahname

Bor Şeker Kimdir?

Bor Şeker fabrikası 1983 yılında Türkiye Şeker Fabrikaları A.Ş. tarafından kurulmuş ve 2018'de DSL Yatırım ve Danışmanlık A.Ş. tarafından özelleştirme süreci kapsamında devralınmış. Şirketin başlıca faaliyet alanı şeker üretimi. Bunun yanı sıra yan ürün olarak melas ve küspe pazarında da faaliyet göstermektedir. 2018 yılında büyük bütçeli yatırımlar kapsamında 1 adet press Çamur Filtresi, 3 adet Kristal Şeker Santrifüjü, 3 Adet Plakalı Eşanjör, 1 adet Küspe Presesi ve 5 adet Mum Tipi Koyu Şerbet Filtresi yatırımları yapmıştır. 2019 yılında tesisin büyümesi ve gelişmesi için Küp ve Toz Şeker Paketleme Tesisi ve Bigbag Paketleme Tesisi satın alınmıştır. Üretimde verimliliği arttırmak amacıyla 2020 yılında 2 adet Döner Tambur Pancar Kıyım Makinesi, 2 adet Yoğunlaştırıcı Filtre ve 5 adet Saturasyon Sirkülasyon Sistemi fabrikasını bünyesine katılmıştır. Bu dönemde 40 Ton/saat Akışkan Yataklı Doymuş Buhar Kazanı, Yüksek verimli Şerbet Pompaları, 1 Adet Teleskopik Yükleyici, 1 adet 2500kW ve 1 adet 1600kW Trafo gibi ekipmanlar tesislere entegre edilmiştir. 2020 yılının sonlarında hedeflere ulaşma yolunda 3000 m² Düşey Film Evaporatör, 1 adet 500 m³/saat Soğutma Kulesi, 200 kW’lık Hava Kompresörü gibi ekipmalar satın alınarak fabrika geliştirilmiştir. Şirket 2022 Nisan ayında, 20 ton/gün kapasiteli sıvı gübre tesisinin bünyesine katmıştır. Bu tesis 2022-2023 yılları arasında 7 çeşit organik ve 6 çeşit kimyasal olmak üzere 13 çeşit sıvı gübre üretmiştir.

Şirket Tarafından Üretimi Gerçekleştirilen Ürünler

1-) Kristal Şeker

Bir glukoz moleküllü ile bir fruktoz molekülünden oluşan bir disakarittir ve doğada başlıca şeker kamışı ve şeker pancarından elde edilir. Meyve sebzelerin çoğunda da serbest olarak bulunur. Sakarozun en yaygın kullanılan şekli sofra şekeri olarak da bilinen kristal halidir.

2 -) Küp Şeker

Toz şekeri oluşturan şeker kristallerinin sıkıştırılarak bir araya getirilmesiyle yapılır. Küp şeker üretilen fabrikalarda bu işi yapmak için özel makineler bulunur. Bu makinelerde toz şekerin üzerine bir miktar su püskürtülür. Su buharlaştıktan sonra da küp şekerler paketlenir.

3-) Melas

Şeker fabrikalarında şekerin daha fazla kristanlendirilerek ayrılamayan son atığıdır. Kahverengimsi kıvamlı bir sıvıdır. Maya alkol, gübre, yem, yapıştırıcı ve benzeri sektörlerde kullanılır. Bünyesinde mineral maddeler bulunur.

4-) Pancar Küspesi

Şeker pancarındaki şekerin su ile ekstraksiyonu sonrasında kalan posadır. Hayvan yemi olarak yaygın bir şekilde kullanılır.

Kullanım Alanı

Kullanım Tutarı (%)

İşletme Sermayesi

%45

Yatırımlar

%50

ARGE Faaliyetleri

%5

Toplam

100%

Kaynak: Bor Şeker Fonun Kullanım Yeri Raporu

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dâhil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

Çekince: Bu rapor tarafımızca doğruluğu ve güvenilirliği kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlanmış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan kurum çalışanları ile Ulukartal Holding A.Ş. ve İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Bu rapordaki her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikler, bu konularda resmi hizmet veren yetkili üçüncü kişi kurumlardan elde edilmiş olup, İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu raporda bulunan bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.Ekler

BOR ŞEKER A.Ş. FİYAT TESPİT RAPORUNA İLİŞKİN HAZIRLANAN ANALİST RAPORU

Bor Şeker A.Ş. Fiyat Tespit Raporuna İlişkin Hazırlanan Analist Raporu