Batı Ege Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (BEGYO) Halka Arz Özet Bilgiler

Özet bilgiler

İhraççı Batı Ege Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
Halka Arz Eden Pay Sahibi Batı Ege Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
Halka Arz Tarihleri 30 Kasım - 01 Aralık 2023
Halka Arz Fiyatı 3,00 TL
Halka Arz İskonto Oranı 10,05%
Halka Arz Yöntemi Sabit Fiyatla Talep Toplama
Halka Arz Şekli Sermaye Artırımı
Aracılık Türü En İyi Gayret Aracılığı
Halka Arz Öncesi Ödenmiş Sermaye 525.000.000 TL
Halka Arz Sonrası Ödenmiş Sermaye 815.000.000 TL
Halka Arz Sonrası Halka Açıklık Oranı 35,38%
Halka Arz Edilen Hisse Adedi 290.000.000
Fiyat İstikrarı İşlemleri ve Taahhütler İhraççı, payların Borsa İstanbul'da işlem görmeye başladığı tarihten itibaren 1 yıl boyunca, şirket paylarının dolaşımdaki pay miktarının artmayacağını ve bu süre boyunca ileride yeni bir satış veya halka arz yapılmayacağını taahhüt etmiştir. Şirketin mevcut pay sahipleri şirket paylarının BİST'de işlem görmeye başladığı tarihten itibaren 1 yıl boyunca sahip oldukları halka arza konu olmayan şirket paylarının dolaşımdaki pay miktarının artmasına yol açacak şekilde satışa veya halka arza konu edilmeyeceğini taahhüt etti. 30 Gün süreyle halka arz fiyatından fiyat istikrarı planlanmaktadır.
Tahsis Grupları ve Pay Oranları Payların %70'i Yurt İçi Bireysel Yatırımcılara
Payların %20'si Yurt İçi Kurumsal Yatırımcılara
Payların %10'u Yurt Dışı Kurumsal Yatırımcılara
Borsa Kodu BEGYO
İşlem Göreceği Pazar Yıldız Pazar
Halka Arza Aracılık Eden Kuruluş Halk Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Kaynak: Batı Ege GYO Fiyat Tespit Raporu, İzahname

Batı Ege GYO Kimdir?

Batı Ege Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. Denizli’de ve tüm Ege Bölgesi’nde gayrimenkul sektöründe yeni yatırımlar geliştirmek üzere kurulmuş bir yatırım şirketidir. Şirket getiri potansiyeli yüksek gayrimenkullere ve gayrimenkul projelerine yatırım yapmak, portföyündeki gayrimenkullerden kira geliri ve gayrimenkul alım satım kazancı elde etmektedir. Sinpaş Yapı ile tekstil sektörü ve Ege bölgesinin önde gelen yatırımcılarından olan Deniz Tekstil işbirliği ile 05.07.2011 tarihinde kurulmuştur. Batı Ege Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin 4 ortağı bulunmaktadır. Şirkette en yüksek paya sahip ortaklar sırasıyla; Sinpaş Yapı Endüstri Anonim Şirketi, Deniz Tekstil Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi, Hürsan Havlu Üretim Sanayi ve Derya Baltalı’ya aittir.

BATI Ege GYO Portföyü Hakkında Bilgiler

Şirket'in gayrimenkul portföyünün değereleme raporlarında tespit edilen gerçeğe uygun değerleri toplamı 3.1 Milyar TL'dir. Şirket'in gayrimenkul portföyünün tamamı Denizli'de yer almaktadır. Şirket'in gayrimenkul portföyünü 'kiralama veya satış amaçlı elde tutulan tamamlanmış bağımsız bölümler' arsa ve araziler ve projeler olmak üzere 3 ana kategoriye ayrılmıştır.

Denizli Sinpaş Aquacity Projesi

Proje toplam 19 adet konut bloğu ve bir adet kulüp evinden oluşmaktadır. İnşai faaliyetler devam etmekte olup tamamlanma seviyesi %94,50 seviyesindedir. Sinpaş Aquacity Projesi'nde toplam 355 bağımsız bölüm bulunmaktadır. Söz konusu bağımısız bölümlerden 79 adedinin ön satışı gerçekleşmiştir. Ticari ünite vasıflı kulüp evinde ise iki adet ticari ünite yer almakta olup söz konusu ticari üniteler yatırım amaçlı gayrimenkuller içerisinde takip edilmektedir.

Aqua Mall Avm

Proje 68 adet bağımsız bölümden(dükkan) oluşmaktadır. Şirket ilgili bağımsız bölümleri kiralamakta ve kira geliri elde etmektedir. Şirket kendisine ait olan bağımsız bölümleri finansal tablolarda gerçeğe uygun değerleri ile ölçümlemekte olup yatırım amaçlı gayrimenkuller kalemi içerisinde takip etmektedir.

2 Katlı Avm

Denizli ili Merkez Efendi İlçesinde yer alan 2 Katlı Avm Sinpaş Aquacity’nin hemen yanında yer almakta olup Metro Grossmarket tarafından kiralanmıştır. Şirket binayı ve arsaları finansal tablolara gerçeğe uygun değerleri ile ölçümlemekte olup yatırım amaçlı gayrimenkuller kalemi içerisinde takip etmektedir.

5 Adet Arsa

Denizli ili Merkez Efendi İlçesinde yer alan 5 adet arsa Şirket tarafından yatırım amaçlı olarak elde tutulmaktadır. Şirket arsaları yatırım amaçlı gayrimenkuller kalemi içerisinde takip etmektedir.

Batı Ege GYO Elde Ettiği Fonu Nerede Kullanacak?

Kullanım Alanı

Kullanım Oranı (%)

Aquacity Sitesi’nde yer alan F2 bloğunun inşaatının finansmanı

%3-5

Kısa ve uzun vadeli finansal borçların ödenmesi

%87-90

İlişkili taraflara olan borçların bir kısmının ödenmesi

%5-10

Kaynak: Batı Ege GYO, Fonun Kullanım Yeri Raporu

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dâhil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

Çekince: Bu rapor tarafımızca doğruluğu ve güvenilirliği kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlanmış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan kurum çalışanları ile Ulukartal Holding A.Ş. ve İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Bu rapordaki her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikler, bu konularda resmi hizmet veren yetkili üçüncü kişi kurumlardan elde edilmiş olup, İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu raporda bulunan bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.


Ekler

BATI EGE GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. FİYAT TESPİT RAPORUNA İLİŞKİN HAZIRLANAN ANALİST RAPORU

Batı Ege GYO A.Ş. Fiyat Tespit Raporuna İlişkin Hazırlanan Analist Raporu