Avrupakent Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. (AVPGY) Halka Arz Özet Bilgiler

Özet bilgiler

İhraççı Avrupakent Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.
Halka Arz Eden Pay Sahibi Avrupakent Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. Ve Ortaklar
Halka Arz Tarihleri 13 - 14 - 15 Aralık 2023
Halka Arz Fiyatı 55,08 TL
Halka Arz İskonto Oranı 10,00%
Halka Arz Yöntemi Sabit Fiyatla Talep Toplama
Halka Arz Şekli Sermaye Artırımı ve Ortak Satışı
Aracılık Türü En İyi Gayret Aracılığı
Halka Arz Öncesi Ödenmiş Sermaye 335.000.000 TL
Halka Arz Sonrası Ödenmiş Sermaye 400.000.000 TL
Halka Arz Sonrası Halka Açıklık Oranı 25,00%
Halka Arz Edilen Hisse Adedi 100.000.000
Tahsis Grupları ve Pay Oranları Payların %78,5'i Yurt İçi Bireysel Yatırımcılara
Payların %20'si Yurt İçi Kurumsal Yatırımcılara
Payların %1.5'i Grup Çalışanlarından Oluşan Yatırımcılara
Fiyat İstikrarı 15 Gün süreyle planlanmaktadır.
Borsa Kodu AVPGY
İşlem Göreceği Pazar Yıldız Pazar
Halka Arza Aracılık Eden Kuruluş Ak Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Kaynak: Avrupakent GYO Fiyat Tespit Raporu, İzahname

Avrupakent GYO Kimdir?

Avrupakent Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş. Avrupakent GYO, Süleyman Çetinsaya tarafından 6 Temmuz 2010 yılında Avrupakent Gayrimenkul Geliştirme A.Ş. ünvanlı bir şirket olarak kurulmuştur ve bu yıl SPK’nın izni çerçevesinde bir Gayrimenkul Yatırım Ortaklığına dönüşmüştür.

Şirket Artaş grubu çatısı altında faaliyet göstermektedir. Avrupakent GYO, proje geliştiren ve bünyesinde bulundurduğu gayrimenkulleri kiraya veren ve/veya satan bir şirkettir. Avrupakent Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş.’nin 5% üzerinde ortaklığı bulunan 2 ortağı bulunmaktadır. Şirket paylarının 62,65%’i Artaş İnşaat’a, 36,73%’ü ise Süleyman Çetinsay’a aittir.

Şirket satış gelirleri başlıca konut ve ofis satış gelirleri, ortak alan gelirleri (AVM’lerin ortak alan giderlerinin kiracılara yansıtılan kısmı) ve otel gelirlerinin (oda kiralama, yiyecek-içecek satış gelirleri ve diğer hizmetlerden gelirler) oluşmaktadır.

Avrupakent GYO Portföyü

Şirketin mevcutta AVM ve konut, ofisleri içeren 9 projesi bulunmaktadır. Projeler aşağıdaki gibidir;

1-) Forum Trabzon AVM : Trabzon dışında Artvin, Rize, Gümüşhane, Bayburt, Giresun ve Ordu olmak üzere 6 ili kapsayan geniş bir hinterlanda sahiptir. Forum Trabzon AVM, 5 salonlu sinemaları, çocuk oyun alanı ve bowling salonu ile eğlence merkezi konumundadır.

2-) Arenapark AVM : İstanbulda bulunan Arenapark yaşam merkezi 100’ün üzerinde mağazanın bulunduğu ulusal ve uluslararası markalar bulunmaktadır.

3-) Armonipark AVM : Zengin marka karması, yeme-içme mekanları, teras alanları, çocuk oyun alanları ve eğlence alternatifleriyle herkese hitap etmektedir.

4-) TEM Radisson Residance ve Ticari Ürünler : Radisson Residences Avrupa- TEM markası 430 yatak kapasitesiyle müşterilerine hizmet vermektedir.

5-) Mövenpick Living Çamlıvadi : Mövenpick Living Çamlıvadi 65 oda 208 yatak kapasitesiyle müşterilerine hizmet vermektedir.

6-) Şişli Plaza Projesi : Proje kapsamında 102 konut ve 17 ticari alan yapılması ve bu proje kapsamında tüm bağımsız bölümlerin kiraya verilmesi planlanmaktadır.

7-) Damga Yapı Feza Park Villaları Projesi : Proje kapsamında 22 adet lüks villa inşa edilmesi planlanmaktadır. İzahname tarihi itibariyle projenin tamamlanma oranı ise %63’tür.

8-) Demir Life Projesi : İstanbul ili Büyükçekmece ilçesinde bulunan arsalarında proje geliştirmek için Demir Grup ile kat karşılığı inşaat sözleşmeleri imzalanmıştır. Proje kapsamında 821 adet konut 52 adet dükkan inşa edilmesi planlanmaktadır.

9-) Avrupa Konutları Çamlıvadi Projesi : Proje 919 konut ve 2 ticari ünite olarak tamamlanmıştır. Son durum itibariyle proje satışa hazır 198 adet bağımsız bölüm kalmıştır


Avrupakent GYO Elde Ettiği Fonu Nerede Kullanacak?

Kullanım Alanı

Kullanım Tutarı (%)

Yatırım Finansmanı

80%

Şişli Plaza Projesi Finansmanı

20%

Toplam

100%

Kaynak: Avrupa Kent GYO Fonun Kullanım Yeri Raporu

Fon kullanım özet bilgi.

  • Yatırım Finansmanı – Türkiye geneli kiralanabilir ticari ünite, proje geliştirilecek arsa ve turizm yatırımlarında kullanılacaktır.
  • Şişli Projesi Finansmanı – İstanbul ili Şişli ilçesi 1961 ada 21 parselde bulunan arsa üzerine yapılacak olan konut ve ticari ünite inşaatında kullanılacaktır.

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dâhil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

Çekince: Bu rapor tarafımızca doğruluğu ve güvenilirliği kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlanmış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan kurum çalışanları ile Ulukartal Holding A.Ş. ve İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Bu rapordaki her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikler, bu konularda resmi hizmet veren yetkili üçüncü kişi kurumlardan elde edilmiş olup, İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu raporda bulunan bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.


Ekler

AVRUPAKENT GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIĞI A.Ş. FİYAT TESPİT RAPORUNA İLİŞKİN HAZIRLANAN ANALİST RAPORU

Avrupakent GYO A.Ş. Fiyat Tespit Raporuna İlişkin Hazırlanan Analist Raporu