Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. (AGROT) Halk Arz Özet Bilgiler

Özet bilgiler

İhraççı Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş.
Halka Arz Eden Pay Sahibi Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. Ve Hümeyra Keskin
Halka Arz Tarihleri 15 - 16 - 17 Kasım 2023
Halka Arz Fiyatı 5,21 TL
Halka Arz İskonto Oranı 20,00%
Halka Arz Yöntemi Sabit Fiyatla Talep Toplama
Halka Arz Şekli Sermaye Artırımı ve Ortak Pay Satışı
Aracılık Türü En İyi Gayret Aracılığı
Halka Arz Öncesi Ödenmiş Sermaye 1.000.000.000 TL
Halka Arz Sonrası Ödenmiş Sermaye 1.200.000.000 TL
Halka Arz Sonrası Halka Açıklık Oranı 25,00%
Halka Arz Edilen Hisse Adedi 300.000.000
Fiyat İstikrarı İşlemleri ve Taahhütler Şirket, şirket paylarının BİST'de işlem görmeye başladığı tarihten itibaren 1 yıl süre ile şirket paylarında herhangi bir bedelli/bedelsiz sermaye artırımı yapılmayacağını, dolaşımdaki pay miktarının bu suretle artırılmayacağını ve bu süre boyunca yeni bir satış veya halka arz yapılmasına yönelik bir karar alınmayacağını, bu süre boyunca yeni bir satış veya halka arz yapılmayacağına dair ya da dolaşımdaki pay miktarının artması neticesini doğuracak herhangi başka bir başvuru veya açıklamada bulunulmayacağını taahhüt etmiştir. Payların borsada işlem görmeye başlamasından itibaren 30 gün süreyle fiyat istikrarı işlemi planlanmaktadır.
Tahsis Grupları ve Pay Oranları %70'i Yurt İçi Bireysel Yatırımcı
%30'u Yurt İçi Kurumsal Yatırımcı
Borsa Kodu AGROT
İşlem Göreceği Pazar Yıldız Pazar
Halka Arza Aracılık Eden Kuruluş Alnus Yatırım Menkul Değerler A.Ş.
Kaynak: Agrotech Fiyat Tespit Raporu, İzahname

Agrotech Kimdir?

Şirket ‘Teksoft Araştırma Geliştirme Yazılım unvanı ile 2013 yılında kurulmuştur. Şirket 2022 yılında ‘Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım Anonim Şirketi’ olarak tescil edilmiştir. Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş şirketinin 1 ortağı bulunmaktadır. Hümeyra Keskin payların 100%’üne sahiptir. Şirket gıda sektöründe tarımsal ürünlerin ticareti, teknoloji sektöründe ise yazılım alanında faaliyetlerini sürdürmektedir. Şirketin iki adet bağlı ortaklığı bulunmaktadır. Bağlı ortaklıklarından Ted Investment Tarım ve Medikal Teknoloji kendi bağlı ortaklığı olan Tartech Teknoloji Tarım tarafından üretilen ürünlerinin satış hizmetini gerçekleştirmektedir. Şirketin diğer bağlı ortaklığı olan Grid Teknoloji ise yazılım sektörüyle ilgilidir.

Agrotech Ne İş Yapar?

Ted Investment Tarım ve Medikal Teknoloji Anonim Şirketi

Şirketin faaliyet konusu bağlı ortaklığı olan Tartech tarafından üretilen tarım ürünlerinin satışı ve pazarlamasıdır. Agrotech tarımsal faaliyetlerini temelde Tartech Teknoloji bünyesinde gerçekleştirmekle birlikte Agrotech bünyesinde de tarımsal ürün ticareti gerçekleştirilmektedir. Şirket tarımsal ürün ticaretinde Tartech bahçe ve seralarında üretilen ürünleri tedarik etmenin yanı sıra müşterilerinin ihtiyaçları doğrultusunda uygun gördüğü diğer tedarikçiler kanalı ile temin edebilmektedir. Tartech biri bağlı ortaklığı olmak üzere dört şirket ile devralma yoluyla birleşme gerçekleştirmiştir. Bu şirketler

a-) Tarım Yatırım Teknolojileri

b-) Tomattsos Tarım Yatırım

c-) Farmcity Tarım Üretim

d-) Salihli Kiraz ve Ceviz

Grid Teknoloji

Grid teknoloji 2014 yılında Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyet’inde Murat Teksöz tarafından kurulmuştur. Grid’in yüzde 90’luk payı gerçekleştirdiği sermaye artırımı ile Agrotech’e satılmıştır. Grid e-sağlık, e-devlet, sistem entegretörlüğü başlıklarında teknoloji ve yazılım altında faaliyet göstermektedir. Farklı şirketlerin distribütörlüğünü yapmakta olup tüzel kişiliğe sahiptir. Şirket yazılım şirketlerinden veri tabanını, işletim sistemini, donanımını satın alıp ve birleştirilip yazılım üretmektedir. Şirket Türkmenistan Sağlık Bakanlığının E-Sağlık ihalesi kapsamında Türkmenistan’ın 5 şehrinde toplam 123 adet hastanenin teknolojik alt yapısının gerçekleştirilmesini ve Aşkabat şehrinin içindeki mevcut 35 hastanenin yazılım eksikliklerinin giderilmesi işini yüklenmiştir. Bu alınan işte yazılımın yanı sıra eğitimler de vermektedir. 


Agrotech Elde Ettiği Fonu Nerede Kullanacak?

  • Antalya serasının cam sera olarak yeniden inşası- Şirket, net halka arz gelirinin %40-%50 aralığındaki tutarı grup bünyesinde yer alan, Antalya ili Serik ilçesinde kurulu serasının cam sera olarak yeniden inşa edilmesinde kullanılcaktır.
  • İşletme sermayesinin güçlendirilmesi- Şirket net halka arz gelirinin yaklaşık %40-50 aralığındaki tutarı işletme sermayesinin güçlendirilmesi amacıyla kullanmayı planlamaktadır.
  • Tüm bahçe ve seralarda var olan sistemlerin revizyonları- Şirket net halka arz gelirinin yaklaşık %5-15 aralığındaki tutarı ile tüm bahçe ve seralarındaki var alan üretim sistemlerini (yeni fide, sera bakım onarım sistemleri, iklimlendirme sistemleri, vb) yenilemeyi, söz konusu revizyon süreci ile birlikte ihtiyaç duyulacak ekipmanların yatırımlarını gerçekleştirmeyi planlamaktadır

Yasal Uyarı Notu: Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, yetkili kuruluşlar tarafından kişilerin risk ve getiri tercihleri dikkate alınarak kişiye özel sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler ise genel niteliktedir. Bu tavsiyeler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

Bu bilgiler ve görüşler önceden haber vermeksizin değiştirilebilir. İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. bilgilerin ve ifade edilen görüşlerin doğru, eksiksiz ve güncelleştirilmiş olduğuna dair (açıkça ifade edilmiş veya ima edilmiş) hiçbir beyan ve taahhütte bulunmaz. İçerik kesinlikle mali, hukuki, vergi veya diğer konularda bir tavsiye niteliği taşımadığı gibi, tamamen içeriğe dayalı olarak yatırım yapılmamalı veya karar alınmamalıdır. Herhangi bir yatırım konulu karar almadan önce bir uzmandan görüş alınmalıdır. Sorumluluğun Sınırlandırılması: İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. herhangi bir sınırlandırma olmaksızın, dolaylı, direkt veya bir fiilin sonucu olarak ortaya çıkan zararlar da dâhil olmak üzere her türlü kayıp ve hasarla ilgili sorumluluk kabul etmez.

Çekince: Bu rapor tarafımızca doğruluğu ve güvenilirliği kabul edilmiş kaynaklar kullanılarak hazırlanmış olup yatırımcılara kendi oluşturacakları yatırım kararlarında yardımcı olmayı hedeflemekte ve herhangi bir yatırım aracını alma veya satma yönünde yatırımcıların kararlarını etkilemeyi amaçlamamaktadır. Yatırımcıların verecekleri yatırım kararları ile bu raporda bulunan görüş, bilgi ve veriler arasında bir bağlantı kurulamayacağı gibi, söz konusu kararların neticesinde oluşabilecek yanlışlık veya zararlardan kurum çalışanları ile Ulukartal Holding A.Ş. ve İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş.'nin herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır.

Bu rapordaki her türlü iç ve dış piyasa tablo ve grafikler, bu konularda resmi hizmet veren yetkili üçüncü kişi kurumlardan elde edilmiş olup, İntegral Yatırım Menkul Değerler A.Ş. tarafından herhangi bir maddi menfaat beklentisi olmaksızın genel anlamda bilgilendirmek amacıyla hazırlanmıştır. Bu raporda bulunan bilgiler belli bir gelirin sağlanmasına yönelik olarak verilmemektedir.

Ekler

AGROTECH YÜKSEK TEKNOLOJİ ve YATIRIM A.Ş. FİYAT TESPİT RAPORUNA İLİŞKİN HAZIRLANAN ANALİST RAPORU

Agrotech Yüksek Teknoloji ve Yatırım A.Ş. Fiyat Tespit Raporuna İlişkin Hazırlanan Analist Raporuna Buradan Ulaşabilirsiniz.