Ekonomik Gelişmeler- 09.10.2023

Başak KARA | Ekim 9, 2023

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek piyasa koşulları elverdikçe uluslararası rezerv biriktirmeye devam edeceklerini söyledi. Şimşek ayrıca “ülkemize ilave dış kaynak sağlamaya yönelik çalışmalarımızı hız kesmeden sürdürüyoruz” açıklamasını yaptı.

IMF Türkiye büyümesinin 2023’teki yüze 4’ten 2024’te yüzde 3,25’e yavaşlamasını tahmin ediyor. Türkiye cari açık/GSYH beklentisi 2024 için yaklaşık yüzde 3 seviyesinde. 2024 yıl sonu itibarıyla enflasyonun yüzde 46’ya gerilemesini bekleyen IMF bu yılın ise yüzde 69 enflasyonla tamamlanmasını öngörüyor.

Türk lirasının ucuz olduğunu belirten JPMorgan ilave devaülasyona gerek olmadığına dikkat çekti.

Hazine nakit dengesi, Eylül’de 69 milyar 53 milyon lira açık verdi.

ABD

Fed Guvernörü Michelle Bowman, enflasyonu Fed’in yüzde 2'lik hedefine hızlı bir şekilde döndürmek için faiz oranlarının muhtemelen daha da artırılması gerekeceği yönündeki çağrısını yineledi.

ABD'de tarım dışı istihdam Eylül'de 336 bin arttı. Veriler işsizliğin yüzde 3,8 seviyesinde kaldığını gösterdi.

ABD’de Eylül'de ortalama saatlik kazançlar bir önceki aya göre yüzde 0,2 arttı. Buradaki beklenti artışın yüzde 0,3 olması yönündeydi.

Allianz baş ekonomi danışmanı Mohamed El-Erian, güçlü gelen ABD istihdam verisinin ‘ekonomi için iyi, piyasa ve Fed için kötü haber’ olduğunu, faiz artışı için Kasım ayının masaya geldiğini söyledi.

Almanya'da fabrika siparişleri, Temmuz'da keskin düşüşünün ardından ağustosta yüzde 3,9 artış gösterdi.

Avrupa

Almanya Federal İstatistik Ofisi'nin (Destatis) açıkladığı verilere göre, yılın ilk yarısında ülkenin kamu bütçesindeki açık, geçen yılın aynı dönemine göre iki kattan fazla arttı.

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, yüzde 2 enflasyon hedefine ulaşacaklarına güvendiğini söyledi.

Dünya

Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, İsrail'e karşı "Aksa Tufanı" isimli bir operasyon başlattığını açıkladı. İsrail ordusu “savaş durumu alarmı” ilan etti ve Gazze'ye saldırılar düzenledi.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.