Ekonomik Gelişmeler- 9.11.2023

Başak KARA | Kasım 9, 2023

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Moody's'in raporunda, Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 4,2, gelecek yıl yüzde 2,6 ve 2025'te yüzde 3 büyümesinin beklendiği kaydedildi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ve Orta Doğu'nun ekonomik, siyasi, jeopolitik sorunların üstesinden gelmek için birlikte çalışmaları gerektiğini söyledi.

ABD

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, faiz oranlarını sabit tutmaya devam etmekten yana olduğunu ve ekonomik büyümeye ilişkin güçlü okumaların kendisini bu görüşten uzaklaştırmak için yeterli olmayacağını söyledi.

Avrupa

Euro Bölgesi'nde perakende satışlar, Eylül’de bir önceki aya göre yüzde 0,3 düştü.

Avrupa Merkez Bankasının (AMB) Tüketici Beklentileri Anketi'ne göre, tüketicilerin gelecek 12 ay için enflasyon beklentisi yüzde 3,5'ten yüzde 4'e çıktı.

Asya

Çin’de tüketici fiyatları Ekim ayında Temmuzdan bu yana ilk kez yıllık bazda düşerken, merkez bankasının gevşeme adımlarını artırması bekleniyor.

Dünya

IMF tarafından yayımlanan Avrupa Bölgesel Ekonomik Görünümü raporunda, "Para politikası sıkılaştırma döngüsünün sonuna yaklaşıyor" denildi. Raporda, mali konsolidasyonun 2024'te hızlanacağı öngörüldü.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.