Ekonomik Gelişmeler- 8.11.2023

Başak KARA | Kasım 8, 2023

Paylaş

Card image cap

Türkiye

TCMB, 2023 yılı Mart ayında başlatılan, 10 milyon Türk lirası ve üzeri toplam nakdi ve gayrinakdi kredi bakiyesi bulunan firmalardan alınan Özet Döviz Pozisyon Raporlaması uygulamasına son verdi.

ABD

Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari enflasyonla mücadelede henüz zafere ulaşılmadığını ve gerekirse ek faiz artışı olabileceğini söyledi.

Dallas Fed Başkanı Lorie Logan, finansal koşulların enflasyonu düşürmek için yeterince sıkı olup olmadığını değerlendirmek üzere geçen hafta Fed'in politika faizini sabit tutmasını desteklediğini belirtirken, mücadelenin henüz kazanılmadığına dair sinyallere işaret etti.

Fed Yönetim Kurulu üyesi Michelle Bowman, Fed'in enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarını daha da yükseltmesi gerekeceğini düşünmeye devam ettiğini söyledi.

Fed Yönetim Kurulu üyesi Christopher Waller, son haftalarda ABD getirilerinde yaşanan artışın tahvil piyasası için bir "depremden" başka bir şey olmadığını öne sürdü.

HSBC stratejistlerine göre, Fed'in para politikasını değiştirerek ekonominin resesyondan kaçınmasına olanak vermesi durumunda, küresel hisse senetleri 2024'te çift haneli bir ralliye hazırlanıyor.

ABD'de dış ticaret dengesi Eylül'de ithalattaki artışla tahminlerden fazla açık verdi.

Avrupa

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Üyesi Robert Holzmann, AMB'nin gerekmesi durumunda faiz artırımına tekrar hazır olması" gerektiğini söyledi.

Avrupa'nın en büyük ekonomisinde sanayi üretimi otomotiv ve elektronik sektörleri öncülüğünde düşüşünü sürdürdü.

İngiltere'de ortalama konut fiyatı Ekim'de aylık bazda yüzde 1,1 artış gösterdi. Bu artışla fiyatlarda 6 aydır görülen düşüş eğilimi sona erdi.

Asya

IMF, Çin ile ilgili büyüme görünümünü yukarı yönlü revize etti. Fon, Çin ile ilgili 2024 büyüme tahminini yüzde 4,2'den yüzde 4,6'ya çıkardı.

IMF, G20 ekonomilerine parasal sıkılaştırma ortamında büyümenin iyileştirilmesi için reformlara dönmeleri çağrısı yaptı.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.