Ekonomik Gelişmeler- 8.01.2024

Başak KARA | Ocak 8, 2024

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Türkiye-İngiltere Serbest Ticaret Anlaşması'nın geliştirilmesi ve yeni alanlara genişletilmesi konusunda iç müzakerelerin yapıldığını belirterek, "2024 yılı içerisinde, Türkiye-Birleşik Krallık Serbest Ticaret Anlaşması'nı daha yeni alanlara da geliştirme konusunda müzakereleri başlatmayı ümit ediyoruz" dedi.

Goldman Sachs, Türk lirasında (TL) reel değer kazanç sinyali verirken, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) net rezervlerinin bu yıl pozitife dönmesini bekliyor.

BDDK verilerine göre, Kur Korumalı Mevduat hesapları 29 Aralık haftasında yüzde 0,96 düştü. Net çıkış 25,5 milyar lira oldu.

Yurt dışında yerleşik kişiler, geçen hafta 39,9 milyon dolarlık hisse senedi alımı gerçekleştirirken, yabancıların net portföy giriş eğilimi dokuzuncu haftaya taşındı.

ABD

ABD'de Aralık ayında tarım dışı istihdam 216 bin arttı. İşsizlik oranı ise yüzde 3,7 oldu.

Dallas Fed Başkanı Lorie Logan, Fed'in bilanço küçültme temposunu yavaşlatması gerektiğini ifade ederken, faiz artışı olasılığını da dışarıda bırakmaması gerektiğini söyledi.

Fitch, Kuzey Amerika'daki çoğu finansal sektörün görünümünün kötüleştiğini bildirdi.

Aralık'ta ortalama saatlik kazançlar aylık olarak yüzde 0,4 arttı. Beklenti artışın yüzde 0,3 olması yönündeydi. Aralık ayında saatlik kazançlarda yıllık artış ise yüzde 4,1 olarak kaydedildi.

ABD’de ISM hizmet endeksi 2023’ün son ayında 50,6’ya geriledi. Bu, Mayıs’tan beri en düşük seviye oldu.

ABD bazı "Boeing 737 MAX 9" tipi uçakların uçuşlarının geçici olarak durdurulmasına karar verdi

Avrupa

Euro Bölgesi'nde enflasyon yılı yüzde 2,9 ile tamamladı.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.