Ekonomik Gelişmeler 7.05.2024

Başak KARA | Mayıs 7, 2024

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısı sonrasında, Türkiye'nin ekonomik sürdürülebilirliği ve kamu maliyesinde tasarruf kültürünün güçlendirilmesi konularına dair açıklamalarda bulundu.

Bankacılık sektörünün net kârı ilk çeyrekte yıllık yüzde 44,7 artış kaydetti. Mart ayında yıllık artış ise yüzde 94,4 oldu. Aynı dönemde yıllık enflasyon yüzde 68,50 olarak gerçekleşmişti.

ABD

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, yüksek faiz oranlarının ekonomiyi daha da yavaşlatmasını ve enflasyonu merkez bankasının yüzde 2’lik hedefine çekmesini beklediğini söyledi.

Avrupa

Avrupa Merkez Bankası Baş Ekonomisti Philip Lane, para politikasında Fed'le olası ayrışmanın etkisinin 'abartılmaması' gerektiğini söyledi. Lane, enflasyonun hedefine döndüğünden emin olduğunu belirtti. Bu görüş, Haziran ayında faiz indirim beklentisini destekliyor.

Euro Bölgesi’nde bileşik PMI Nisan’da beklentilerin üzerinde 51,7 oldu. Söz konusu veri Mayıs 2023'ten bu yana en yüksek okuma olarak gerçekleşti.

Dünya

Hamas'ın Katar ve Mısır tarafından iletilen "ateşkes önerilerine" onay verdiğini duyurmasının ardından İsrail Savaş Kabinesi, Refah'ta saldırılara devam kararı aldı.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.