Ekonomik Gelişmeler- 7.02.2024

Başak KARA | Şubat 7, 2024

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Deutsche Bank Orta ve Doğu Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (CEEMEA) Araştırma Yönetici Direktörü Wietoska TCMB'deki Başkan değişikliğinin bankanın duruşunu değiştirmeyeceğini ve ek sıkılaştırmanın baz senaryolarında olmadığını belirtti.

JPMorgan bir raporunda Türkiye'de özel bankaların sermaye benzeri tahvillerinin görece cazip olduğunu belirtti.

TÜFE bazlı reel efektif döviz kuru 56,95'e yükseldi. Böylece TL'nin reel değeri Mayıs ayından beri en yüksek seviyesini gördü.

ABD

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester ve Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari enflasyonda daha fazla ilerlemeye ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker, düşen enflasyona ve hala güçlü olan işgücü piyasasına işaret ederek ABD ekonomisi için yumuşak bir inişin göründüğünü söyledi.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, yüksek faiz oranları ve pandemi sonrası değişen çalışma modelleriyle ofislerin boşalması nedeniyle ticari gayrimenkul sektörüne ilişkin endişelerinin bulunduğunu, bankacılık düzenleyicilerinin bu konuya odaklandığını söyledi.

Avrupa

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Yönetim Kurulu Üyesi Boris Vujcic enflasyonun tamamen kontrol altına alındığına emin olana kadar faiz indiriminde aceleci olmayacaklarını söyledi.

Almanya'da fabrika siparişleri sürpriz biçimde 2. ayda da yükseldi.

Euro Bölgesinde perakende satışlar, Aralık'ta bir önceki aya göre yüzde 1,1 azaldı.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.