Ekonomik Gelişmeler- 06.10.2023

Başak KARA | Ekim 6, 2023

Paylaş

Card image cap

Türkiye

TCMB, ihracatı teşvik eden reeskont kredilerinde finansman maliyetini düşürdü, firma limitlerini yükseltti.

TCMB brüt rezervleri 29 Eylül haftasında 3,3 milyar dolar gerileme kaydetti.

Yurt dışında yerleşik kişiler,29 Eylül haftası 98,3 milyon dolarlık hisse senedi sattı.

Kur korumalı mevduatlar 29 Eylül haftasında 1,3 milyar TL düşüşle 3,3 trilyon TL oldu.

ABD

ABD'de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 30 Eylül ile biten haftada 207 bine yükseldi. Piyasa beklentilerinin altında gerçekleşen işsizlik maaşı başvurularının bu dönemde 210 bin olması öngörülüyordu.

San Francisco Fed Başkanı Mary Daly, yüzde 2 enflasyona doğru çok fazla ilerleme kaydedilmesi halinde Fed'in faiz oranlarını daha fazla artırmasına gerek kalmayabileceğini söyledi.

ABD'nin dış ticaret açığı, Ağustos'ta aylık bazda yüzde 9,9 azalarak 58,3 milyar dolarla Eylül 2020'den sonraki en düşük seviyeye indi.

Avrupa

Almanya'nın ihracatı, küresel ekonomideki durgunluğun etkisiyle Ağustos'ta aylık yüzde 1,2 azalarak, düşüşünü bu ay da sürdürdü.

ECB Yönetim Konseyi üyesi ve Bundesbank Başkanı Joachim Nagel, Euro bölgesi enflasyonunun düştüğünü ancak mücadelenin henüz kazanılmadığını ve temel fiyat artışındaki yüksek oranın endişe verici olmaya devam ettiğini söyledi.

ECB Yönetim Konseyi üyesi ve Slovakya Merkez Bankası Başkanı Peter Kazimir, Avrupa Merkez Bankası'nın geçen ay yaptığı faiz artışının muhtemelen son artırım olduğunu, ancak bundan Aralık ve Mart aylarındaki toplantılarda veriler görülene kadar emin olunamayacağını söyledi.

Dünya

Uluslararası Para Fonu (IMF) Başkanı Kristalina Georgieva, küresel ekonominin son yaşanan şoklara karşı şaşırtıcı bir direnç gösterdiğini ancak pandemi sonrası görülen toparlanmanın ‘yavaş ve dengesiz’ olduğunu söyledi.

Hindistan Merkez Bankası dördüncü toplantısında da faiz oranını yüzde 6,50'de sabit tuttu.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.