Ekonomik Gelişmeler- 6.11.2023

Başak KARA | Kasım 6, 2023

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 1 yıl içinde enflasyonu ciddi oranda kontrol altına alıp düşüreceğiz, cari açığı kapatacağız" ifadelerini kullandı.

Ekim ayında enflasyon bir önceki aya göre yüzde 3,43, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 61,36 olarak gerçekleşti.

S&P Türk bankacılığına yönelik yaptığı analizde normalleşme ile Türk bankacılık sektöründeki risklerin bir miktar düzeldiğini belirtti. Kurum 2024 yılında dolar/TL'nin 40 seviyesinde olacağını da öngördü.

Ekonomi yönetimi tasarruf sahiplerini standart TL mevduatlara yönlendirmeye çalışırken, ortalama mevduat faizlerinde geri çekilmenin geçen hafta da devam ettiği görüldü.

Fitch, gelişen ülkelerde orta vadeli potansiyel büyüme tahminlerini revize etti. Kuruluş Türkiye'ye yönelik tahminini de yüzde 3,9'dan yüzde 4,1'e çıkardı.

ABD

ABD'de Ekim ayında tarım dışı istihdam 150 bin arttı. Ekim'de işsizlik yüzde 3,9 ile yükseliş kaydetti.

ABD’de aylık olarak saatlik kazançlarda yüzde 0,2'lik artış görülürken, bu veride yıllık artış yüzde 4,1 oldu.

ABD'de Tedarik Yönetim Enstitüsü (ISM) hizmet sektörü Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), Ekim’de aylık bazda 1,8 puan azalışla 51,8'e gerileyerek 5 ayın en düşük seviyesine indi.

Avrupa

Euro Bölgesi'nde işsizlik, Eylül ayında yüzde 6,5 seviyesine yükseldi.

İngiltere Merkez Bankasının (BoE), faiz oranlarını 2024'ün son çeyreğine kadar 15 yılın zirvesi olan yüzde 5,25'te tutabileceği ve enflasyondaki düşüşe rağmen risklerin yukarı yönlü olduğu belirtiliyor.

Goldman Sachs, Orta Doğu gerilimi gölgesinde enerji fiyatları stabil kalmazsa bu durumun Euro Bölgesi enflasyonu ve ekonomik büyümesi üzerinde önemli etkileri olabileceği uyarısı yaptı.

Asya

Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda, bankanın enflasyon hedefine ulaşma yolunda kademeli ilerleme kaydedildiğini temkinli bir şekilde ima etmeye devam etti.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.