Ekonomik Gelişmeler- 05.10.2023

Başak KARA | Ekim 5, 2023

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Morgan Stanley ekonomistleri yeni ekonomi yönetiminin geleneksel bir politika çerçevesine geçiş yapmasıyla beklentilerin olumlu hale geldiğini ancak zorlukların devam ettiğini belirtti.

Morgan Stanley TCMB'den Ekim'de 500 baz puanlık bir faiz artırımı daha bekleyen Morgan Stanley, faiz artırımının Ekim'de 250 baz puan ile süreceğini öngördü. Yerel seçimlerin süreci yavaşlatabileceğini de belirten Morgan Stanley, Mart ayından sonra sıkılaştırmanın devam edeceğini 2024 2'nci çeyrekte faiz oranının yüzde 40 olacağını tahmin etti.

Türkiye'nin dış ticaret açığı Eylül’de yıllık yüzde 48,1 azalışla 5 milyar dolar olarak gerçekleşti.

TCMB Eylül ayına ilişkin fiyat gelişmeleri değerlendirmesini yayımladı. Değerlendirmede Eylül ayında üniversite ücreti, okul servisi ve yurt ücreti gibi eğitimle bağlantılı kalemlerin yüksek fiyat artışları ile öne çıktığı, kirada süregelen yükseliş eğiliminin güçlendiği belirtildi.

ABD

ADP özel sektör istihdamı Eylül'de 89 bin arttı.

ABD’de ISM hizmet sektörü PMI verisi eylülde önceki aya kıyasla 0,9 azalarak 53,6'ya indi.

ABD'de fabrika siparişleri, Ağustos ayında yüzde 1,2 ile piyasa beklentilerinin üzerinde artış gösterdi.

Avrupa

Euro Bölgesi'nde Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE), Ağustos'ta aylık bazda yüzde 0,6 yükselirken yıllık bazda yüzde 11,5 geriledi.

Euro Bölgesi'nde perakende satışlar, Ağustos'ta bir önceki aya göre yüzde 1,2 düştü.

Birleşik Krallık'ta, ülke ekonomisinin yaklaşık yüzde 80'lik kısmını temsil eden hizmet sektöründe Eylül ayında bu yılın ocak ayından sonraki en zayıf performans görüldü.

Petrol

ABD ham petrol stokları 29 Eylül haftasında -2,224M açıklandı.

Asya

Citigroup Inc., umut verici verilerin resmi büyüme hedefinin tutabileceğine dair beklentileri desteklemesinin ardından Çin’e yönelik büyüme tahminini bu yıl yüzde 5’e yükseltti.