Ekonomik Gelişmeler- 04.10.2023

Başak KARA | Ekim 4, 2023

Paylaş

Card image cap

Türkiye

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan'ın TBMM''de yaptığı sunumda fiyat istikrarı temel amacımız doğrultusunda tüm araçlarımızı kararlılıkla kullanıyoruz ve kullanmaya devam edeceğiz ifadelerinde bulundu.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, büyümeden ödün vermeden de dezenflasyon sağlanabileceğine de işaret etti.

TÜİK Eylül ayına ilişkin enflasyon verilerini yayımladı. Verilere göre yıllık enflasyon yüzde 60 eşiğini aştı ve yılın en yüksek seviyesine çıktı. Aylık enflasyon ise yüzde 4,75 seviyesine geriledi.

Capital Economics'ten William Jackson Türkiye'de enflasyon zirveye ulaşmakta olabileceğini söyledi.

Eylül ayında otomobil ve hafif ticari araç satışları 96 bin 793'e ulaştı. Böylelikle en yüksek Eylül ayı satışlarına ulaşıldı.

ABD

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, faizlerin 'uzun bir süre' bu seviyelerde kalması gerektiğini belirtti.

ABD merkez bankasının bazı yetkililerinin yaptığı açıklamalar etkisini korurken, ABD tahvillerindeki satış dalgası devam etti.

Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, faizlerin 'uzun bir süre' bu seviyelerde kalması gerektiğini belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri'nde (ABD) JOLTS açık iş sayısı, Ağustos'ta 9 milyon 610 bine yükselerek piyasa beklentilerini geride bıraktı.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, son derece güçlü bir işgücü piyasası bağlamında kısa vadede enflasyonun düştüğünü belirterek, ABD ekonomisinin görünümü konusunda "çok iyimser" olduğunu, enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarının daha uzun bir süre yüksek kalabileceğini söyledi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester "Eğer ekonomi bir sonraki toplantıda da son toplantımızdaki gibi görünürse, bir faiz artışı daha yaparım" dedi.

Avrupa

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başekonomisti Philip Lane, enflasyonla mücadelenin henüz bitmediğini belirterek "Enflasyon hedefe dönene kadar daha yapılacak işler var" dedi.

Asya

Maliye Bakanı Shunichi Suzuki piyasaları yen alımına müdahale olasılığı konusunda tetikte tutacaklarını söyledi.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.