Ekonomik Gelişmeler- 4.04.2024

Başak KARA | Nisan 5, 2024

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek enflasyon rakamları hakkında, "Birincil önceliğimiz olan fiyat istikrarı hedefimize ulaşana kadar ne gerekiyorsa yapacağız" dedi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Mart ayına ilişkin tüketici ve üretici fiyat endekslerini açıkladı. Mart'ta aylık enflasyon yüzde 3,16'ya geriledi. Veriler yılın ilk üç ayında enflasyonun yüzde 15 olduğunu gösterdi.

ABD

ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanı Jerome Powell, enflasyonun %2'ye doğru "inişli çıkışlı" bir yol izlediğine ve bu yıl "bir noktada" faiz oranlarını düşürmeyi beklediklerine olan inancını yineledi.

Fed Yönetim Kurulu Üyesi Adriana Kugler, enflasyonun bu yıl düşmeye devam edeceğine inandığını söyledi.

Avrupa

Euro Bölgesi'nde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE), Mart ayında yıllık bazda yüzde 2,4 olarak belirlendi. Enflasyonu beklenenden daha fazla yavaşlaması Avrupa Merkez Bankası’nın Haziran ayında faiz oranlarını düşürme ihtimalini güçlendirdi.

Petrol

OPEC+'nın üst düzey bakanlarının yaptığı toplantıda petrol arz politikasında değişiklik yapılmadı. Toplantının ardından yapılan açıklamada, bazı ülkelerin hedeflerine bağlılıklarını iyileştirme sözü verdikleri belirtildi.

Asya

Japonya Merkez Bankası Politika Kurulu'nun eski üyelerinden Makoto Sakurai, BOJ'un faiz oranlarını yeniden artırıp artırmamayı düşünmeden önce sonbahara kadar bekleyeceğini söyledi.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.