Ekonomik Gelişmeler- 03.10.2023

Başak KARA | Ekim 3, 2023

Paylaş

Card image cap

Türkiye

S&P Global Kıdemli Direktörü Frank Gill Türkiye'de yeni ekonomi yönetimi ile ekonomi politikalarında önemli bir dönüşüm olduğunu ve yabancılar tarafından para politikasının çok yakından takip edildiğini söyledi. Bloomberg HT yayınına katılan Gill, enflasyon hedeflerinin daha gerçekçi hale geldiğini belirtti.

ABD

Finansal piyasalarda Fed’in faizleri daha uzun süre yüksek seviyelerde tutacağı beklentileri tahvil getirilerini tırmandırırken, Wall Street’in önde gelen iki stratejisti borsaların bu yılki ralliyi sürdürüp sürdüremeyeceği konusunda ayrıştı.

Fed Yönetim Kurulu üyesi Michelle Bowman, verilerin enflasyonda gerilemeye işaret ettiklerini ancak yüzde 2 hedefine ulaşılması için birden fazla faiz artışının gerekli olabileceğini söyledi.

ABD'de ISM imalat endeksi Eylül'de 49'a yükselerek tahminlerin üzerinde gerçekleşti. Bu durum, imalat sektöründe en kötüsünün geride kalmış olabileceğine işaret etti.

Fed'in Denetimden Sorumlu Başkan Yardımcısı Michael Barr, faiz oranlarının yeterince kısıtlayıcı bir seviyede "muhtemelen ya da çok yakınında" olduğunu söyledi.

Cleveland Fed Başkanı Loretta Mester, enflasyonun yüzde 2 hedefine ulaştırılması için bu yıl bir kez daha faiz artırmasının muhtemel olduğunu ve ardından faizin bir süre daha yüksek seviyelerde tutması gerekeceğini söyledi.

ABD'de inşaat harcamaları Ağustos ayında yüzde 0,5 ile piyasa beklentilerine paralel artış kaydetti.

Avrupa

İngiltere Merkez Bankası'nın Para Politikası Kurulu'nda en şahin faiz belirleyici olarak görülen Catherine Mann, BOE'nin geçen ay faiz artırım döngüsünü durdurmasının ardından faiz oranlarının kısıtlayıcı bölgeye henüz ulaştığını söyledi.

Euro Bölgesi'nde işsizlik oranı, Ağustos ayında yüzde 6,4 seviyesine indi.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.