Ekonomik Gelişmeler- 3.11.2023

Başak KARA | Kasım 3, 2023

Paylaş

Card image cap

Türkiye

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, 2023 yıl sonu enflasyon tahminlerini yüzde 58'den yüzde 65'e çıkardıklarını belirtti. 2024 enflasyon tahmini ise yüzde 33'ten yüzde 36'ya çıkarıldı.

TCMB brüt ve net rezervlerinde toparlanma ivmesi 27 Ekim haftasında da devam etti.

TCMB son PPK toplantı özetinde, enflasyon görünümünde petrol kaynaklı risklere vurgu yapılırken, gerektiği ölçüde sıkılaştırmanın kademeli olarak güçlendirileceği ifade edildi.

Kur korumalı mevduatlarda (KKM) düşüş ivmesi 27 Ekim haftasında da devam etti. Bu haftayla birlikte son 10 haftada KKM'de düşüş 400 milyar TL'ye ulaştı.

Otomobil ve hafif ticari araç satışı Ekim'de 100 bini aştı. Böylelikle pazarda Ekim rekoru kırıldı.

Yurt dışı yerleşikler 27 Ekim haftasında hisse ve tahvilde net satıcı konumunda yer aldı.

ABD

ABD'de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 28 Ekim ile biten haftada 217 bin ile piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

ABD'de fabrika siparişleri, Eylül ayında yüzde 2,8 ile piyasa beklentilerinin üzerinde artış kaydetti.

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen, Hint-Pasifik ülkelerinin ABD ekonomisi için önemine dikkati çekerek, Başkan Joe Biden yönetiminin bölge ile ticaret ve yatırımı genişletmeye kararlı olduğunu bildirdi.

ABD'de tarım dışı iş gücü verimliliği, bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 4,7 ile beklentilerin üzerinde arttı.

Avrupa

Avrupa Merkez BankasıYönetim Kurulu Üyesi Isabel Schnabel'e göre Avrupa Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadelesi faiz oranlarında bir artış daha gerektirebilir.

İngiltere Merkez Bankası, politika faizini piyasa beklentileri doğrultusunda son 15 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 5,25te sabit tuttu.

Almanya Merkez Bankası (Bundesbank) Başkanı Joachim Nagel, Alman ekonomisinde mevcut zayıflığın ardından gelecek yıl yeniden büyümenin beklediğini bildirdi.

Asya

Çin'de hizmetler sektörü faaliyetleri Ekim ayında artış gösterdi.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.