Ekonomik Gelişmeler- 29.09.2023

Başak KARA | Eylül 29, 2023

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) toplantı özetlerinde enflasyon beklentilerindeki mevcut seyir ve fiyatlama davranışlarındaki bozulmanın, enflasyon görünümüne dair yukarı yönlü riskleri canlı tuttuğu ifade edildi.

Türkiye, 1 Ekim'den itibaren Moldova'ya günlük 2 milyon metreküp doğalgaz ihraç edecek.

TÜİK verilerine göre ekonomik güven endeks Ağustos ayında 94,1 iken, Eylül ayında yüzde 1,3 oranında artarak 95,4 değerini aldı. Veri endeksin yılın en dip seviyesinden toparlanmasına işaret etti.

ABD

ABD'de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 23 Eylül ile biten haftada 204 bine yükseldi. Piyasa beklentilerinin altında gerçekleşen işsizlik maaşı başvurularının bu dönemde 215 bin olması öngörülüyordu.

Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin, Fed'in bu ayın başlarında aldığı faiz oranlarını sabit tutma kararının doğru bir hareket olduğunu söyledi. Ancak Barkin, önümüzdeki aylarda para politikasında daha fazla değişikliğe ihtiyaç duyulup duyulmayacağının belirsiz olduğunu söyledi.

Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee, politika yapıcıların enflasyonu bastırmak için işsizlikte artışın gerekli olduğu yönündeki geleneksel ekonomik fikre çok fazla ağırlık vermemeleri gerektiğini, bunun da yetkilileri faiz oranlarını çok fazla yükseltmeye yönlendirebileceğini söyledi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın (TCMB) brüt rezervleri Mart ayından bu yana en yüksek seviyeye çıktı. Brüt rezervler 15 hafta üst üste artarak 1987 başlangıçlı veri tarihindeki en uzun artış rekorunu kaydetti.

Kur korumalı mevduatlarla ilgili düzenlemeler birbirini izlerken, düşüş serisi de beşinci haftasına girdi.

Avrupa

Almanya’da yıllık enflasyon, Eylül'de yüzde 4,5’e inerek, Rusya-Ukrayna savaşının başlamasından beri en düşük seviyesine geriledi.

Societe Generale Kıdemli Ekonomisti ve İngiltere ile Avrupa Merkez Bankası’nın eski üyeleri, Avrupa Merkez Bankası ve Fed’e faiz artırımlarına ara verip artışların gecikmeli etkilerini bekleme çağrısı yaptı.

Dünya

Meksika Merkez Bankası(Banxico), beklentiler doğrultusunda politika faizinde üst üste dördüncü toplantısında da değişikliğe gitmedi ve gösterge faiz oranı yüzde 11,25 olarak kaldı.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.