Ekonomik Gelişmeler- 29.01.2024

Başak KARA | Ocak 29, 2024

Paylaş

Card image cap

Türkiye

ABD Dışişleri Bakanlığı, Türkiye'ye 40 F-16 savaş uçağının satışı ve mevcut F-16'ların modernizasyonu konusunda Kongre'ye resmi bildirimde bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, "İhracatın ana belirleyicisi yurt dışı talep olup kurun önemli bir etkisi yoktur" paylaşımı yaptı.

Goldman Sachs, Türkiye'de yüzde 45 seviyesine çıkarılan politika faizinin yıl sonuna kadar 20 puan düşüşle yüzde 25 seviyesine ineceğini öngördü.

ABD

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global, ABD'de gelecek 12 ay içinde resesyon olasılığının geçen yılın ortasından bu yana hafiflediğini bildirdi.

ABD'de bekleyen konut satışları endeksi, geçen yıl Aralık’ta yüzde 8,3 artışla 5 ayın en yüksek seviyesine çıktı.

ABD'de Aralık ayında PCE çekirdek enflasyon yüzde 2,9 artarak faiz indirimi beklentilerini güçlendirdi.

ABD'de kişisel gelirler, Aralık'ta bir önceki aya kıyasla yüzde 0,3 artarak beklentiye paralel geldi.

Kişisel tüketim harcamaları ise Aralık'ta aylık bazda yüzde 0,7 ile beklentilerin üzerinde yükseliş kaydetti. Beklenti 0,5'lik bir yükseliş olması yönünde

Cambridge Queens’ College’ın Başkanı ve Bloomberg Opinion yazarı Mohamed El-Erian'a göre, yumuşak inişte zafer ilan etmesi için henüz çok erken olduğunu söyledi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu S&P Global, ABD'de gelecek 12 ay içinde resesyon olasılığının geçen yılın ortasından bu yana hafiflediğini bildirdi.

Avrupa

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Üyesi ve Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy gelecekteki herhangi bir toplantıda faiz indirimine gidilebileceği sinyalini vererek AMB’deki görüş ayrılıklarını netleştirdi.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.