Ekonomik Gelişmeler- 27.09.2023

Başak KARA | Eylül 27, 2023

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, küresel ölçekte altyapı yatırımlarındaki finansman açığının özel sektör devreye girmeden kapanmasının mümkün olmadığını belirterek, "Çok taraflı kalkınma bankalarının bu alana odaklanarak yeni finansal araçlar geliştirmesi ve ülkelerin ihtiyaçlarına cevap verme kapasitelerini artırması çok önemli." ifadesini kullandı.

EBRD, Türkiye için 2023 büyüme tahminini yüzde 3,5'e yükseltti. Türkiye ekonomisinin 2024 yılında ise yüzde 3 oranında büyümesini bekliyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, F-16'lar konusunda ABD'den artık net bir yanıt beklediklerini ifade ederek, "Temenni ediyoruz ki beklediğimiz olumlu neticeyi fazla uzamadan alırız." dedi.

ABD

S&P’ye göre ABD’de mevduatlar yüksek getirili alternatifler gölgesinde en az 1994’ten bu yana ilk kez geriledi.

ABD'de yeni konut satışları, Ağustos'ta aylık bazda yüzde 8,7 azalışla 675 bine düşerek piyasa beklentilerinin altında gerçekleşti.

Avrupa

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa'nın enerjiye ödediği bedelin diğer kıtalara göre daha yüksek olduğunu, bunun küresel rekabet güçlerini olumsuz etkilediğini söyledi.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P), Birleşik Krallık ekonomisinde durgunluğun 2024 yılında devam etmesinin beklendiğini bildirdi.

Asya

Çin'in sanayi şirketlerinin kârları bir yıldan fazla bir süreden sonra ilk kez Ağustos ayında arttı.

Çin Merkez Bankası toparlanmayı desteklemek için 'kesin ve güçlü' politika kullanacak.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.