Ekonomik Gelişmeler- 27.10.2023

Başak KARA | Ekim 27, 2023

Paylaş

Card image cap

Türkiye

TCMB Para Politikası Kurulu bir haftalık repo faizini 500 baz puanlık artışla yüzde 30’dan yüzde 35’e yükseltti.

TCMB'den yapılan açıklamada, Para Politikası Kurulunun 26 Ekim 2023 tarihli kararında, Türk lirası mevduat payının artırılmasına yönelik ilave adımlarla parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmesine devam edileceğinin kamuoyu ile paylaşıldığı hatırlatıldı.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, TCMB tarafından sadeleşme yönünde açıklanan kararlarla ilgili amacın krediye erişimi kolaylaştırmak ve TL'ye geçişi özendirmek olduğunu söyledi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bu yıl sonuna kadar Türkiye ve Almanya arasındaki dış ticaret hacminin 50 milyar doları aşmasını beklediklerini belirtti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki ticaretin ve yatırımların daha da geliştirilmesi yönünde samimi bir istek ve çabaya tanık olduk." ifadesini kullandı.

BDDK haftalık bülteninde yer alan bilgilere göre, kur korumalı TL mevduat ve katılma hesapları 3 trilyon 156 milyar TL'den 3 trilyon 70,2 milyar TL'ye geriledi.

ABD

ABD Hazine Bakanı Janet Yellen üçüncü çeyrek büyüme verisinin ekonominin iyi durumda olduğunu gösterdiğini, enflasyonun resesyona yol açmadan yumuşak iniş olacağına dair bir kanıt olduğunu söyledi.

Pimco' dan Richard Clarida'ya göre Fed, dirençli ABD ekonomisinde inatçı enflasyonla mücadele etmek için faiz oranlarını daha da artırmak zorunda kalabilir.

ABD'de dayanıklı mal siparişleri, Eylül’de aylık bazda yüzde 4,7 ile piyasa beklentilerinin üzerinde artış gösterdi.

ABD'de ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, 21 Ekim ile biten haftada 210 bin ile piyasa beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.

ABD ekonomisi, üçüncü çeyrekte tüketici harcamalarındaki artışın etkisiyle yıllık bazda yüzde 4,9 ile 2021'den bu yana en hızlı büyümesini gerçekleştirdi. Beklenti büyümenin yüzde 4,5 olması yönündeydi.

Avrupa

Avrupa Merkez Bankası (AMB), beklentilere paralel olarak faizleri sabit tutma kararı aldı ve mevduat faizini yüzde 4'de seviyesinde korudu.

Asya

Tokyo'da çekirdek tüketici fiyatları Ekim ayında bir yıl öncesine göre yüzde 2,7 arttı.

Çin'de sanayi şirketlerinin karları Ağustos ayının ardından Eylül ayında da arttı.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 1. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %38, zarar eden müşteri oranı %62’dir.