Ekonomik Gelişmeler- 26.09.2023

Başak KARA | Eylül 26, 2023

Paylaş

Card image cap

Türkiye

TCMB, Türk lirası dönüşümlü Kur Korumalı Mevduat (KKM) hesaplarında asgari faiz zorunluluğunu kaldırdı.

TCMB Başkanı Hafize Gaye Erkan, " TL varlıklara yönelik yerel ve uluslararası talebi artırmaya kararlıyız" dedi.

Reel kesim güven endeksi Eylül'de 104,4 değerini aldı. Eylül ayında kapasite kullanım oranı ise yüzde 76,1'den yüzde 77,3'e yükseldi.

ABD

Fed Başkanı Jerome Powell'ın ABD ekonomisiyle ilgili olarak yumuşak iniş yorumlarının ardından Chicago Fed Başkanı Austan Goolsbee de bu senaryonun mümkün olabileceğini ama bazı risklerin söz konusu olduğunu söyledi.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nde oy hakkı bulunan Fed üyesi Neel Kashkari bu yıl bir faiz artışı daha beklediğini ifade etti.

Fitch’in ABD’nin kredi notunu indirmesinden bir ay sonra diğer bir kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s ABD’de federal hükümetin kapanmasının ülke notunu negatif etkileyeceği uyarısı yaptı.

Avrupa

Almanya'da Ifo iş iklimi endeksi Eylül'de yatay bir görünüm sergilerken, beklenti endeksinde ılımlı toparlanma görüldü.

Enflasyonun gerilemeye devam ettiğini ancak halen çok uzun süre yüksek kalmasının beklendiğini söyleyen Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Christine Lagarde, hükümetleri de maliye politikalarını daha verimli hale getirmeleri ve yüksek kamu borcunu düşürecek adımlar atmaları konusunda uyardı.

Fransa Merkez Bankası Başkanı Francois Villeroy de Galhau, Avrupa Merkez Bankası’nın (AMB), ekonominin kırılma noktasına gelene kadar test etmemesi gerektiğini, bunun yerine yüksek faiz oranlarını sürdürmesini önerdi.

Letonya Merkez Bankası Başkanı Martin Kazaks ise, Eylül ayında "çok uygun" karşılanan çeyrek puanlık faiz artışının Ekim ayında bir duraklamaya izin verebileceğini söyledi.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 2. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %26, zarar eden müşteri oranı %74’tür.