Ekonomik Gelişmeler- 25.09.2023

Başak KARA | Eylül 25, 2023

Paylaş

Card image cap

Türkiye

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, bakanlıklar ve yerel yönetimlerin yenilenebilir enerji ve su verimliliğine ilişkin finansman ihtiyaçlarını karşılamada köprü görevi gördüklerini belirterek, "Bu kapsamda Dünya Bankası ile toplam tutarı 895,7 milyon euro olan kredi anlaşması imzaladık" dedi.

Goldman Sachs Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'nın 500 baz puanlık faiz artışının ardından nihai faiz tahmininde yukarı yönlü riskler olduğuna işaret etti.

ABD

Morgan Stanley Kıdemli ABD Ekonomisti Ellen Zentner Fed’den Kasım toplantısında faiz artışı beklemediğini söyledi.

Boston Fed Başkanı Susan Collins ve Fed Yönetim Kurulu Üyesi Michelle Bowman, enflasyonun hedefe ulaşması için birden fazla faiz artışının masada olabileceği mesajı verdi.

San Francisco Fed'den Daly, enflasyondaki son düşüş ve işgücü piyasasının kademeli olarak yeniden dengelenmesinin iyi bir haber olduğunu, ancak daha fazla politika sıkılaştırmasının gerekli olup olmadığını belirlemek için daha fazla veriye ihtiyaç duyulacağını söyledi.

Fed’in en şahin isimlerinden olan ve FOMC’de oy hakkı bulunan Bowman bir etkinlikte yaptığı konuşmada birden fazla artışın gerekebileceğini söyledi.

Avrupa

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başekonomisti Philip Lane, enflasyon konusunda endişelerin gelecek yıl da devam edeceği mesajı verdi.

Almanya’da konut fiyatları yılın ikinci çeyreğinde bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 9,9 gerileyerek, 2000’den beri en sert düşüşü gösterdi.

Almanya'da bileşik Satınalma Yöneticileri Endeksi (PMI), eylülde 1,8 puan artarak 46,2 puana yükselmesine rağmen, art arda üç aydır daralmayı gösteren 50 puanın altında kaldı.

S&P Global tarafından hazırlanan bileşik satın alma yöneticileri endeksi Eylül'de 47,1 olarak art arda dördüncü ayda da daralmaya işaret etti.

İngiltere'de perakende satışların bu yılın ağustos ayında yüzde 0,4 artış kaydettiği bildirildi. Beklentiler satışların yüzde 0,5 olması yönündeydi.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 2. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %26, zarar eden müşteri oranı %74’tür.