Ekonomik Gelişmeler- 24.01.2024

Başak KARA | Ocak 24, 2024

Paylaş

Card image cap

Türkiye

İsveç'in Kuzey Atlantik Antlaşması'na (NATO) katılım protokolünün onaylanmasının uygun bulunduğuna dair kanun teklifi, TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

PMorgan, 29 Ocak'ta başlayacak olan dördüncü çeyrek bilanço sezonuna temkinli yaklaştıklarını ve Akbank, Garanti BBVA, İş Bankası ile Yapı Kredi'yi 'Negatif Katalizör İzleme' listesine aldıklarını bildirdi.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, kamu iktisadi teşebbüslerinde (KİT) şeffaflığı ve hesap verilebilirliği artırmak için başlattıkları iki kısımlı reform çalışmalarının ilk aşamasını bitirdiklerini ve Ekonomi Koordinasyon Kuruluna sunduklarını bildirdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan tüketici güven endeksi Ocak ayında yüzde 3,9 oranında artarak 80,4 oldu.

2 trilyon dolarlık fon Amundi'nin gelişmekte olan piyasa tahvilleri yöneticisi Sergei Strigo, Bloomberg'e verdiği söyleşide Türk tahvillerine yatırım yapmak için enflasyondaki düşüş trendinin devam etmesi gerektiğine vurgu yaptı.

ABD

Eski Fed yetkilisi James Bullard, Fed'in Mart ayında faiz indirimine gidebileceğini söyledi.

Avrupa

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başkan Yardımcısı Valdis Dombrovskis, Kızıldeniz'de ticari gemilere saldırıların sürmesi halinde Birlik ekonomisi ve tüketici fiyatlarının olumsuz etkilenebileceğini söyledi.

100,000 dolarınız olsaydı ne yapardınız? Sanal parayla Forex’i öğrenin Risk Almayın!

  • 2024 yılı 2. Çeyrek dönemi itibariyle kâr eden müşteri oranı %26, zarar eden müşteri oranı %74’tür.